DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Artan Enerji Fiyatları Avrupa Ekonomisini Zorluyor

Avrupa’da yükselen enerji fiyatları sadece tüketicilere zarar vermiyor. Fiyat artışları endüstriyel faaliyetleri vurmaya başladı. Tüketici satın alma gücünün azalması, endüstriyel üretimin azalması ve işletme maliyetlerinin düşmesiyle Avrupa ekonomilerinde COVID sonrası toparlanma zora girdi.

Başta Kimya ve madencilik sektörü yüksek gaz ve elektrik fiyatlarının kar marjlarına ulaştığını söyledi.

Avrupa’da bazı fabrikalar rekor doğalgaz fiyatları nedeniyle kapandı.

Analistler, önümüzdeki haftalarda Avrupa genelinde endüstriyel faaliyetlerin üretimi azaltmalarının muhtemel olduğunu söylüyor.

Bu arada, rekor Avrupa doğal gaz fiyatları, Asya’daki spot sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) fiyatlarını yılın en yüksek seviyelerine ulaştığı belirtiliyor. Normalde bu mevsimde fiyatların bu seviyelerde olması yüksek olarak kabul ediliyor.

Avrupa’nın sıkı gaz piyasası, düşük rüzgar hızları, anormal derecede düşük gaz stokları ve rekor karbon fiyatları, son haftalarda bir araya gelerek kıtada referans gaz fiyatlarını ve en büyük ekonomilerdeki elektrik fiyatlarını rekor seviyelere çıkardı . Neredeyse her gün, Avrupa’da gaz ve elektrik fiyatları yeni rekorlara yükseliyor ve tüketiciler yükselen elektrik faturalarını protesto ederken hükümetler üzerinde baskı oluşturuyor.

Kapanan Fabrikalar

Rekor enerji fiyatlarıyla mücadele eden sadece tüketiciler değil. Endüstrilerde hissetmeye başlıyor.

Hidrojen ve nitrojen ürünleri üreticisi CF Industries, şunları söyledi: Bu hafta İngiltere’deki Billingham ve Ince üretim komplekslerinde yüksek doğalgaz fiyatları nedeniyle faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

CF Industries, “Şirketin üretime ne zaman başlayacağına dair bir bilgi yok.

Dünyanın en büyük amonyak üreticilerinden biri olan Norveç merkezli Yara, rekor düzeyde yüksek gaz fiyatları nedeniyle üretimi düşürdü. Düşüş gelecek hafta Avrupa amonyak üretim kapasitesinin yaklaşık %40’ını azaltması ön görülüyor.

Almanya’nın büyük biyoetanol üreticisi CROPENERGIES AG şunları söyledi. Yılın ikinci çeyreğine ilişkin faaliyet karı maliyeti yükselen enerji fiyatlarına ayrıldı.

Ayrıca Almanya’da, Avrupa, BASF en büyük kimyasal madde üreticisi ve üst bakır üreticisi olan Aurubis, karlarının yüksek enerji fiyatları tarafından eridiğini söyledi.

Fransa’daki en büyük şeker üreticisi Tereos ve nişasta üreticisi Roquette Freres gibi büyük sanayi şirketleri, rekor düzeydedi enerji fiyatlarının finansalları ve “tüm diğer maliyetler” üzerinde enflasyonist baskı oluşturduğunu söylüyor.

Avrupada esen ters endüstiri rüzdarı sadece bir başlangıç olmasından korkuluyor. Özellikle de önümüzdeki kış Avrupa ve Asya’da normalden daha soğuk geçerse, bu gaz ve elektrik fiyatlarında yeni rekorlar kırılmasına sebep olabilir.

Goldman Sachs, Avrupa’daki endüstrilerin kış aylarının soğuk geçmesi elektrik kesintilerine sebep olacağı şeklinde uyardı. Bu sonuç Avrupa gaz ve elektrik fiyatlarında önemli bir ilave artış olacaktır” dedi.

Avrupa ekonomileri pandemiden toparlanmaya çalışırken sanayi sektöründeki yavaşlamanın bedeli çok ağır olabilir.

Avrupa’daki kamu hizmetleri ve endüstriler ve hükümetler, ılıman ve rüzgarlı bir kış geçirmeyi umuyor. Aksi takdirde doğal gaz arzı sıkıntısı 2022’nin ilk çeyreğinin sonuna kadar sürebilir.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.