DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Bank Of America Petrol Fiyatlarının 100 Dolara Gideceğini Düşünüyor?

Bank of America, normalden daha soğuk bir kış geçirirsek, petrol fiyatlarının önümüzdeki altı ay içinde varil başına 100 dolara ulaşabileceğini söylüyor.

Petrol Fiyatları 100 Doların Üzerine Çıkabilir

Banka, 10 Eylül tarihli bir notta, normalden çok daha soğuk bir kış, küresel petrol talebinin günde 1 ila 2 milyon varil (mbpd) artmasına yol açabileceğini ve böyle bir senaryoda kış arz açığının 2 mpbd’yi kolayca aşmasına neden olabilir.

BofA Global Research, Haziran ayında yaptığı açıklamada, önümüzdeki aylarda arzı aşan güçlü bir talep toparlanması beklentilerinin, petrol fiyatlarının 2022’de kısa bir süre için varil başına 100 dolara ulaşmasına yol açabileceğini söyledi .

BofA’daki analistlerin Haziran ayında yazdıkları ve bir sonraki dönem için fiyat tahminlerini önemli ölçüde artırdıkları yazısında, “Güçlü küresel petrol talebindeki toparlanmanın önümüzdeki 18 ay boyunca arz büyümesini geride bırakarak stokları daha da azaltacağına ve daha yüksek petrol fiyatlarına zemin hazırlayacağına inanıyoruz” dedi.

Son notta, Bank of America analistleri şunları yazdı:

Petrolün düşmesi için yeni bir COVID-19 dalgası, Çin borç krizi ve İran ham petrol varillerinin geri dönüşü yer alıyor. Eğer bunlar olmassa kış aylarında petrol fiyatları durdurulamaz hale gelebilir.

Goldman Sachs, Avrupa’daki mevcut rekor seviyedeki enerji fiyatlarının emtia piyasalarında konjektörün değişebileceğine işaret ediyor.

Yatırım bankasının analistleri Bloomberg tarafından hazırlanan yeni bir raporda, “Avrupa enerji fiyatlandırma dinamikleri, artan açıklar ve azalan stoklarla artan fiyat oynaklığına yol açarak diğer emtia piyasalarını neler beklediğine dair yeni öngörülerde bulundu.

Ayrı bir gelişmede

Goldman Sachs’taki emtia stratejistleri, özellikle İran’la nükleer kapasiteye ilişkin anlaşma bozulursa, petrolün “önemli ölçüde toparlanabileceğini” söylüyorlar.

Ida Kasırgası’nın ABD üretimi üzerindeki etkisine işaret eden Goldman analistleri, önceki yıla göre geriye kalan tek stok fazlası ile pazara açık verdiğini söylüyor. Dördüncü çeyrek için 80 dolarlık bir fiyat hedefini yinelediler ve 2022’nin ilk yarısı için yukarı yönlü riskler var.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.