DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Biden’dan Türk inşaatçılara Büyük Fırsat

Bir iş yetkilisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden’in ağır altyapı paketinde aile hizmetleri, sağlık ve çevre programlarını desteklemek için 3,5 trilyon dolarlık yatırım bütçesinin Türk inşaat sektörü için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi (ATBDC) Onursal Başkanı Uğur Terzioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, devasa bütçenin Kongre tarafından onaylandığını ve yaptıkları işin kalitesini dünya çapında kanıtlamış Türkiye’nin müteahhitleri için önemli bir fırsat sunduğunu söyledi .

Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından New York’ta düzenlenen 11. Yatırım Konferansı’na ilişkin açıklamalar geldi.

ABD şimdiye kadar karayolları, demiryolları, havaalanları, köprüler ve kamu binaları gibi alanlarda gerekli yatırımları minimumda tuttuğunu kaydeden Terzioğlu, bu gelişmelerin önümüzdeki 10 yılda ABD altyapısına ciddi yatırımlar yapılacağının bir işareti olduğunu söyledi.

3.5 trilyon dolarlık bütçenin detaylarına gelince. En önemli kalemlerin 110 milyar dolarlık otoyollar ve köprüler ile 100 milyar dolarlık paya sahip olan devlet okullarının yenilenmesi ve modernizasyonu olduğunu söyledi.

Yolcu ve yük demiryolları için yaklaşık 66 milyar dolar, telekomünikasyon altyapısı için 65 milyar dolar, su sistemleri için 55 milyar dolar ve toplu taşıma altyapısı için 39 milyar dolar tahsis edildi.

ABD’li milletvekilleri Ağustos ayında Demokratların 50-49 bütçe kararını onayladılar. Cumhurbaşkanı ve parti için hükümetin mali gücünü ailelere yardım etmeye, istihdam yaratmaya ve iklim değişikliğiyle mücadeleye odaklamaya yönelik çok önemli bir adımdı.

Senato, Biden’ın hedeflerinin diğer büyük bölümünü, 1 trilyon dolarlık ulaşım, su, geniş bant ve diğer altyapı projelerini olacağı tahmin edildi.

Yolları ve köprüleri yeniden inşa etmek ve ayrıca kıyı şeritlerini iklim değişikliğine karşı desteklemek, kamu hizmet sistemlerini siber saldırılardan korumak ve elektrik şebekesini modernize etmek için para var. Havaalanları ve yük demiryolu ile birlikte toplu taşıma hızlanacak. Amerika’daki çoğu içme suyu boruları değiştirilebilir.

Türk müteahhitlik firmalarının son 40 yılda Rusya ve Orta Asya’dan Ortadoğu’ya, Balkanlar’dan Afrika’ya kadar dünyanın dört bir yanında çok başarılı projelere imza attığının altını çizen Terzioğlu, “Bu firmalar için iyi bir zaman olduğunu düşünüyoruz.

ABD pazarına girmek isteyen türk firmaları Örneğin New York ya da California pazarına girme stratejilerini ayrı ayrı belirlemeliler” dedi.

Bu arada, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (UNGA) toplantısı nedeniyle New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, etkinlik kapsamında iş insanlarıyla bir araya geldi.

Başkanın New York’tayken Manhattan’da BM genel merkezinin tam karşısında bulunan Türkevi’nin de açılışını yapması bekleniyor.

Türkiye’nin uzun süredir konsolosluk işleri ve daimi temsilcilik binası olarak kullandığı eski bina yıkılarak yerine yenisi yapıldı. Yeni Türk Evi’nin BM binasını, BM Plaza’sını ve 171 metre (561 fit) yükseklikteki ABD BM Daimi Temsilciliği binasını gölgede bırakması bekleniyor.

Türk Evi’nin iki ülke işadamları arasındaki ilişkileri güçlendirmesi bekleniyor.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.