DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Evergrande Batarsa Avustralya’da Batar

Uzmanlara göre Evergrande’nin çöküşü Avustralya için saatli bir bomba olacak?

Önde gelen bir düşünce kuruluşu, dev Evergrande emlak grubu çökerse Çin’in Avustralyadan değerli emtia talebini askıya alacağı endişeleri var. Avustralyalı demir cevheri üreticilerinin Pekin’in Canberra’ya karşı jeopolitik güç oyun riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü (Aspi) Çarşamba günü yayınladığı bir raporda, iki ülke arasındaki artan diplomatik soğuklukta demir cevheri ihracatının silah olarak kullanılma olasılığını azaltmak için federal hükümeti Çin’i küresel ticaret hakemine götürmeye çağırdı.

Çin, devlet destekli siber saldırılar ve teknoloji devi Huawei gibi Çinli şirketlerin Avustralya kömür, şarap ve arpa ihracatını zaten yasakladı.

Ancak, Çin’in çelik üretimini kısıtlamasının ardından demir cevheri fiyatının Mayıs ayından bu yana yarıdan fazla düşmesiyle Aspi raporu, üreticilerin savunmasız olduğu konusunda uyarıyor.

“Önümüzdeki yıllarda bir demir cevheri bolluğu ortaya çıkarsa, Avustralyalı madenciler Çin’in Avustralya kömürüne karşı yaptığı aynı tür ayrımcı eylemlere maruz kalabilir” diyor.

Avustralya, Dünya Ticaret Örgütü’nden Çin’in kömür ihracatına yönelik muamelesinin haksız olduğuna dair bir karar almaya çalışabilir ve bu, daha sonra demir cevheri ihracatının aynı şekilde muamele görmesini zorlaştırmak için kullanabileceği bir emsal teşkil edebilir.

Demir cevheri Avustralya ekonomisi için çok önemlidir. Madenciler, geçen yıl yaklaşık %80’i Çin’den gelen ihracattan 150 milyar dolar elde etti. Demir cevheri fiyatında 1 ABD Dolar’lık bir düşüşle, devlet kasalarını 130 milyon ABD Doları azaltacağı hesaplanıyor. Bu nedenle yıl ortasında ton başına 214 ABD Doları olan fiyattan 100 ABD Dolarının altına düşüş, şimdi vergi gelirlerinde milyarlarca dolarlık bir maliyete yol açıyor.

Evergrande Emlak şirketi Çin’in en büyük ikinci şirketi, ancak yıllarca süren borçlanma, onu 300 milyar dolarlık borçla bıraktı. Geçen hafta, tüm borçlarını ödeyebilecek kadar hızlı bir şekilde varlıklarını satamadığını ve hisselerinin bu yıl değerinin %85’ini kaybettiğini itiraf etti . Çin’in konut piyasasında temerrüt ve domino etkisi yaratan bir çöküş olasılığını artırıyor.

Emlak piyasası, Çin ekonomisinin en az %16’sını, bazı tahminlere göre %25’ini oluşturuyor, bu da böylesine büyük bir oyuncunun çöküşünün feci bir etki yaratabileceği anlamına geliyor.

Avustralya başbakanı Scott Morrison, geçen hafta şirketin çöküşünün küresel bir mali krizi tetikleyebileceğine dair korkuları bastırdı. Ancak Aspi’nin Çarşamba günkü raporu, tek başına en büyük demir cevheri kullanıcısı olan Çin emlak piyasası için geniş kapsamlı sonuçlara dikkat çekiyor.

“Evergrande mali patlaması, mülkle ilgili şüpheli borçların birikmesi ve finansal sistemde bir güven kaybına yol açma potansiyeline sahip kayıplar ile ABD yüksek faizli kriziyle benzerlikler taşıyor” diyor.

Commonwealth Bank’ın demir cevheri analisti Vivek Dhar, Çin emlak fiyatlarındaki yavaşlamanın inşaatı baskı altına alacağını ve yılın geri kalanında çelik talebini – dolayısıyla demir cevherini – sınırlı tutacağını söyledi.

Evergrande’nin çöküşü Avustralya’yı neden tedirgin ediyor?

Çin, 2020’de dünyanın küresel demir cevheri arzının yüzde 63’ünü satın aldı.

Avustralya bu ürünün yüzde 39’unu tedarik etti

Çin çevresel nedenlerle çelik üretimini kestiği için Evergrande potansiyel çöküşle karşı karşıya

Bu, demir cevheri fiyatlarında düşüşe neden olur ve bu da Avustralya hükümetinin gelirini tehdit eder.

Evergrande’nin borç krizi finans piyasalarında korkuya yol açmadan önce bile Çin, iklim değişikliği hedeflerini karşılama çabasının bir parçası olarak çelik üretiminde kesinti emri vermişti.

Çin’de çok sayıda apartman kulesi ‘hayalet şehirler’ yarattı ve bitmemiş binaların yıkılması, çelik yapımında kullanılan demir cevherine daha az talep anlamına geliyordu.

Demir cevheri fiyatlarındaki düşüşün Avustralya hükümetinin geliri üzerinde yıkıcı bir etkisi olacaktır.

11 Mayıs’ta federal bütçe açıklandığında, demir cevheri fiyatları ton başına 215 ABD dolarıydı, ancak varsayımsal bir Hazine ‘duyarlılık analizi’, 55 ABD’deki ani bir düşüşün 2021-22’de vergi tahsilatlarından 8.3 milyar dolar alacağını hesapladı. silinecek

Bu nedenle, şimdiye kadar dört ayda 115 ABD Doları’lık düşüş, devlet vergi gelirlerinden 6 milyar ABD Doları’nı sildi.

Evergrande’nin borcu 400 milyar dolardan fazla veya Avustralya’nın bir önceki mali yılda 161 milyar dolar olan bütçe açığının iki katından fazla.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.