DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Hedef 100 Milyar Dolarlık Türkiye-ABD Ticareti

Recep Tayyip Erdoğan ABD Konuşması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Eylül 2021’de ABD’nin New York kentinde düzenlenen 11. Türkiye Yatırım Konferansı’nda bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada, ekonomik ortaklığın potansiyelini arttırmak için diyalog ve işbirliğini gerektiğini vurguladı. Türkiye ve ABD’nin ikili ticaretini önemli ölçüde artırmak için ABD ile hem fikir olduğunu söyledi.

Erdoğan’ın sözleri, Türkiye-ABD İş Konseyi’nin (TAİK) New York’ta düzenlediği etkinlikte ABD’li işadamlarıyla yaptığı görüşme sırasında geldi.

Cumhurbaşkanı, iki ülke arasındaki 70 yıllık ittifakın dünya çapında barışa katkıda bulunduğunu söyledi.

Özgün ve sağlam temellere dayanan bu işbirliğimiz, yıllardır dünyanın birçok yerinde barış, istikrar ve güvenliğe katkı sağlamıştır” dedi.

“Son dönemde yaşanan kritik gelişmeler, ülkelerimiz arasındaki stratejik ortaklığın önemini ve değerini bir kez daha ortaya koymuştur.”

Erdoğan, iki NATO müttefiki arasında zaman zaman fikir ayrılıklarının olabileceğini ancak diyalog, dayanışma ve karşılıklı saygı ile aşılabileceğine dikkati çekerek, Türkiye ile ABD arasında güvenlik, savunma ve yatırım alanlarında işbirliği fırsatlarına işaret etti.

Bu bakış açısı, Türkiye-ABD ilişkisinin ortaya çıkabilecek zorlukların üstesinden gelebilecek kapasite ve olgunluğa sahip olduğunu gösteriyor. Önemli olan her iki ülkenin de bu yönde güçlü bir siyasi anlayışa ve iradeye sahip olmasıdır” dedi.

Biden’ın iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmenin “hem mümkün hem de gerekli” olduğunu tam olarak anladığını kaydeden Erdoğan, her iki liderin ikili ticaret hacmini 100 milyar dolara (863,57 milyar TL) çıkarma kararlılığını yineledi.

Cumhurbaşkanı, “Bunun doğru adımlar atıldığında kolayca ulaşılabilecek gerçekçi bir hedef olduğu konusunda hemfikiriz” dedi.

Ticaret hacminin 2021 yılı sonunda 25 milyar dolara ulaşmasını umduğunu belirterek, karşılıklı yatırımların ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynadığını söyledi.

Pandemi sonrası dönemin avantajlarını siz iş adamlarıyla birlikte değerlendirebilirsek, 100 milyar dolarlık hedefe kolayca ulaşabileceğimize inanıyorum” dedi.

Türkiye’de iş yapan ABD merkezli şirket sayısının Haziran 2021’e kadar 1.971’e ulaştığını ve ABD’nin Türkiye’deki doğrudan yatırımlarının 13 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Türk yatırımcıların ise ABD’de 7,2 milyar dolarlık doğrudan yatırım yaparak, uygun maliyetli ve geniş üretim olanakları, iyi eğitimli işgücü ve modern lojistik altyapısı ile küresel ticarette daha fazla dikkat çektiğini sözlerine ekledi.

Erdoğan, Türkiye’nin geçen yıl yüzde 1,8’lik büyüme oranıyla G-20 ülkeleri arasında ikinci sırada yer aldığını ve aynı dönemde G-20 içinde sanayi üretimini genişleten ülkelerden biri haline geldiğini belirtti.

Ekonomik ve ticari işbirliğini güçlendirmenin yollarından birinin işbirliğinin çeşitlendirilmesi olduğunu söyledi.

“Enerji alanı her iki ülke için de ciddi fırsatlar barındırıyor… Önümüzdeki dönemde bu alandaki işbirliğimizin daha da gelişeceğine inanıyorum.”

İşadamlarını iki ülke arasındaki dostluk ve ortaklığın elçileri olarak nitelendiren Erdoğan, ekonomik ve ticari ortaklığın “gerçek potansiyeline” ulaşmak için Türkiye ve ABD’nin diyalog ve işbirliğini artırması gerektiğini söyledi.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.