DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

İngiltere Definecilerden Şikayetçi

BBC’nin haberine göre 2020 yılında İngilterede ciddi derecede defineci artışı oldu. 2019 yılına göre %100 artış olduğu tahmin edilen definecilerin İngiltere mirasına zarar verdiği için acilen önlem alınması gerektiğini haber yaptı.

Özellikle antik yaşantı yerlerini tahrip ettiklerini öne süren BBS böyle devam ederse ingilterede tarih diye birşey kalmayacağını yazdı. Her definecinin elinde dedektör olduğunu söyleyen BBS tarihi alanlarımızı eli dedektörlü definecilere teslim edilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Heritage Açıklama Yaptı

Heritage İngilteredeki tarihi binaları, anıtları koruyan bir kurumdur.

Heritage raporuna göre arkeolojik alanların tahribi son 4 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durumda kendilerine yardımcı edecek olanların yine vatandaşlar olduğunu söyleyen yönetim, sizden gelecek ihbarlarla bu işte önemli mesafe kaydedeceklerini açıkladı.

Heritage yönetimi definecilerin ruh hallerinin değişmesinin mümkün olmadığını, müdahale edilmemesi durumunda İngilterede tarih diye bir şey kalmayacak diyerek sözlerine devam etti.

Roma dönemine ait 400 den fazla tarihi yapının korumasız olduğunu söyleyen yönetim 2019 yılında sadece 12 yasa dışı metal dedektörü ele geçirildiğini söyledi. Oysaki tarihi yapıların her birinde en az 75 adet defineciler tarafından kazılmış çukur var diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.