DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

İngilterede Paha Biçilmez Saç Tokası Bulundu

İngilterede Paha Biçilmez Saç Tokası Bulundu

İngilterenin doğu tarafında bulunan Northamptonshire bölgesinde tarım arazisinde paha biçilmez saç tokası bulundu. Nadir elmas ve altından yapılan saç tokası Victoria & Albert Müzesi tarafından satın alındığı açıklandı. Eser artık Victoria & Albert Müzesinde sergilenecek.

Orta çağdan kalma olduğu açıklanan tokanın (broş) defineciler tarafından metal dedektör ile bulunduğu açıklandı.

Eserin fiyatı müze tarafından kurulan komisyonla beraber, Bağımsız çalışan hazine değerlendirme komitesi tarafından değerlendirilip paha biçilmez olarak kayıtlara geçirildi.

Eseri Bulan Justin Owens Açıklama Yaptı

Eseri bulan Justin Owens adındaki defineci, bölgede eşi ile birlikte arama yaptıklarını böyle birşey bulacakları hiç akıllarına gelmediğini söyledi. Yaklaşık 4 inç (10cm) den bulduklarını ifade eden Justin Owens müzeye böyle bir eser kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Bu güne kadar roma madeni paraları dışında hiç birşey bulmadığını söyleyen Justin Owens böyle bir sürpriz ile karşılacağını hiç düşünmediğini açıkladı. Eseri bulduğunda ise çamurla kaplı olduğu için, onu tanımakta güçlük çektiğini söyleyen defineci Justin Owens alacağı parayla ilgilide hiç bilgisi olmadığını söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.