DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Salı Günkü Tüfe Raporu Fed’i Zor Durumda Bırakabilir

Salı günkü TÜFE raporunun, enflasyonun yükselmeye devam etmesi ve Fed’i zor durumda bırakabilir.

Dow Jones konsensüs tahminine göre, tüketici fiyat endeksinin Ağustos ayı için yıllık bazda %5,4 artması bekleniyor.
Bu rapor Fed’in önümüzdeki hafta yapacağı toplantı öncesinde ticaretin gidişatını belirleyebilir.

Bazı profesyoneller, raporun sıcak olması durumunda Fed’in tahvil alımlarını azaltma konusunda zaman çizelgesini yükseltebileceğine dair endişeler olduğunu söylüyor.

Salı günkü tüketici fiyat endeksi raporu, beklenenden daha yüksekse, gelecek haftaki Federal Rezerv toplantısı öncesinde piyasaların gidişatını belirleyebilir.

Dow Jones konsensüs tahminine göre, TÜFE’nin Ağustos ayında aya göre %0.4 artması bekleniyor. Yıllık bazda, TÜFE, Temmuz ayında olduğu gibi aynı hızda %5,4 tahmin edilmektedir.

Tam olarak Dow Jones’un anketine katılan ekonomistler, aylık %5.4 ve yıllık %0.4 artış bekliyorlar.

Enerji

Enerji fiyatları, bu ay enflasyon artışının çoğunu oluştururken, genel endeks %2 ve benzin fiyatları %2,8 arttı. Gıda fiyatları yüzde 0,4 arttı. Enerji bir yıl öncesine göre %25 arttı ve benzin bu dönemde %42 arttı.

Otomobil ve Kamyon

Manşet enflasyon artışlarının ana kaynağı olan kullanılmış otomobil ve kamyon fiyatları, Ağustos ayında %1,5 düştü. Ancak yine de yıllık %31,9 arttı. Yeni araç fiyatları ise %1,2 arttı.

Ulaştırma hizmetleri aylık %2,3 azaldı.

Federal Rezerv yetkilileri enflasyonu yakından izliyorlar, ancak büyük ölçüde bu yılki patlamanın geçici olacağına ve yakında normalleşme sürecine inandıklarını söylediler. 

Piyasalar büyük ölçüde Fed’in pandemi sırasında merkez bankasının sağladığı benzeri görülmemiş para politikası yardımlarından bazılarını geri çekmeye başlamasını bekliyor. Fed politika yapıcıları, muhtemelen yıl sonundan önce aylık tahvil alımlarının hızını yavaşlatmaya başlayacaklarını belirttiler.

Yatırımcının enflasyonla ilgili korkuları da yatıştı. Eylül ayına ilişkin Bank of America Fon Yöneticisi Anketi, net yanıt verenlerin enflasyonun önümüzdeki 12 ayda düşmesini beklediğini belirtti. Nisan ayına kadar net %93 artış olmasını bekliyordu.

Veriler Salı günü 08:30 da

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.