DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör
 

Yabancı Alıcılar Türk Gayrimenkul Fiyatlarını Rekora Taşıdı

Yabancı alıcılar, bu yılın Ocak-Ağustos ayları arasında Türkiye’de rekor sayıda konut satın aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ilk sekiz ayda yabancılara yaklaşık 30.849 konut satılarak bir önceki yıla göre %47,6 artış sağladı.

Hükümetin artan COVID-19 vakaları nedeniyle sert ancak kısa süreli bir karantina uygulaması sonrasında Mayıs ayında yaşanan kısa bir aksama dışında, satışlar bu yılın büyük bölümünde artış eğilimini sürdürüyor. Haziran ayında tüm tedbirler kaldırıldı.

Haziran ayında 4.748, Temmuz’da 4.495 ve Ağustos’ta 5.866 adede geri dönmeden önce yabancılara yapılan satışların sadece 1.776 adede ulaşmasıyla bu yılın en düşük seviyesini gören Mayıs ayı oldu.

Ağustos rakamı yıllık %50,7’lik bir artış oldu. Ekim 2018’de 6.276 adet satıldıktan sonra şimdiye kadarki en yüksek ikinci aylık satış seviyesi oldu.

  • Yabancılara satılan 14.788 adet ile en büyük paya sahip metropol İstanbul’u, 5.897 adet ile güney tatil beldesi Antalya, 1.988 adet ile Başkent Ankara, 1.410 adet ile Mersin ve 939 adet ile Yalova izledi.

Irak vatandaşları Ocak-Ağustos ayları arasında 4.631 mülk satın alarak ilk sırada yer alırken, onu 4.600 konutla İranlılar, 2.575 konutla Ruslar, 1.819 konutla Afganlar ve 1.186 konutla Almanlar izledi.

Diğerlerinin yanı sıra, Kuveytliler ve Amerikalılar sekiz aylık dönemde sırasıyla 873 ve 871 konut satın aldılar.

Türkiye’de toplam konut satışları ilk sekiz ayda %21,7 düşüşle 801.995 adede geriledi. Veriler, ipotek satışlarının bir önceki yıla göre %67,9 düşüşle 152.096 adede gerilediğini gösterdi.

Yalnızca ağustos ayında, satışlar yıllık %17 düşüşle 141.400’e geriledi. İpotekli satışlar %64 düşüşle 27.375’e düştü.

Pandemiden kaynaklanan ekonomik yansımayı hafifletmek için verilen ucuz krediler, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 1,5 milyon konutun el değiştirdiği 2020’de ülkedeki toplam konut satışlarında yıllık bazda %11.2 artışa neden oldu.

Uluslararası Gayrimenkul Tanıtma Derneği Başkanı Ömer Faruk Akbal

Uluslararası Gayrimenkul Tanıtma Derneği Başkanı Ömer Faruk Akbal, yabancılara satışlardaki artış trendine dikkat çekerek, yıl sonu satış hedefi olan 50.000 adete yaklaştıklarını söyledi.

Akbal, Türkiye’de konut alımlarında ülkeler arasında sekizinci sıraya yükselen ABD’li alıcıların her geçen gün artan ilgisinin de altını çizdi.

Amerikalılar bir yıl önce Ağustos ayında 58 mülk satın almıştı ve şimdi bu rakam geçtiğimiz Ağustos ayında üç katına çıkarak 173’e ulaştı.

Akbal, tüm bu verilerin iklim, sağlık ve turizm değerleri açısından Türkiye pazarının uluslararası gayrimenkulde ne kadar cazip hale geldiğini gösterdiğini söyledi.

“Bugün birçok farklı coğrafya da Türkiye’ye giderek daha fazla ilgi gösteriyor. Bu da sektörümüz ve ülkemiz için sevindirici” dedi.

İstanbul Müteahhitler Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, Türkiye’de konut satışlarında ilk 10’a Almanya ile birlikte ABD’nin girdiğini de vurguladı.

Durbakayım, kalan dört ayda yaklaşık 15 bin konutun daha satılmasını beklediklerini söyledi.

Böylece 2019 yılında ulaşılan 45.483 adetlik zirveyi aşarak yeni bir satış rekoru kıracağımızı düşünüyoruz” dedi.

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün’e göre yaz aylarındaki ivme yıl sonuna kadar devam edebilir.

Özgün, salgına rağmen Türkiye’nin iyi bir turizm sezonu geçirdiğini ve bunun yabancılara satışlara yansıdığını söyledi.

Özyurtlar Holding Başkanı Tamer Özyurt, satış rakamlarının sürpriz olmadığını söyledi.

“Güvenli bir liman olarak kabul edilen Türk gayrimenkul sektörü, her zaman yatırım çeken öncelikli bir iş kolu olmuştur. Yabancı yatırımcılar Türkiye’yi hala güvenli liman olarak görüyor” dedi.(AA Fotoğrafı)

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.