Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Derin Deniz Madenciliği

Derin Deniz Madenciliği 2014 raporu

Bu rapor, derin deniz madenciliği-nin mevcut ve en son bilgi durumu hakkında genel bir bakış sunar. Üst Resim 2014 Raporu

Rapor, kapsamlı araştırmaya, paydaşlarla röportajlara ve uzman atölye çalışmalarına dayanmaktadır. Bu çalışmaya katkıda bulunan herkese içten teşekkürlerimizi sunarız. Çalışma, yeni bilgi veya yenilikler üretmek yerine konuyla ilgili mevcut tüm bilgi ve verileri bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.

Bu çalışmanın bağımsız bir danışmanlar ve araştırmacılar tarafından yapıldığı ve raporun, Komisyonun görüşlerine uymayan danışman görüşlerini temsil ettiği belirtilmelidir.

2015 Raporu Alt Resim

Derin Deniz Madenciliği 2015 raporu

Nihai Rapor Alt Resim

Derin Deniz Madenciliği nihai rapor

Deniz Mineral Kaynakları ve Gaz Hidratlarının Yerleri

Abyssal , hidrotermal menfezler ve okyanus ortası sırtları boyunca bulunan seamountes. Üç ana kaynak ticari açıdan ilgi çekicidir: Pasifik Okyanusundaki en büyük birikintilere sahip dünya çapındaki kobalt bakımından zengin kabuklar. Metal bakımından zengin birikintilere ek olarak, kıtasal yamaçlarda ve yükselmelerde (karasal permafrostun altına ek olarak) deniz sedimentine bağlı gaz hidratlarından metan ekstrakte etmeye ilgi duyulmaktadır.

Deniz Mineral Kaynakları Alt Resim

Ticari açıdan ilgi çeken diğer kıta sahanlığı kaynakları arasında elmaslar, ütüler ve fosforlar bulunur. Elmas için sığ deniz tabanı madenciliği, 2001’den bu yana Diamond Fields International Ltd tarafından Namibya kıyılarında gerçekleşmektedir.

Madencilik Teknolojisi ve Süreçleri

Önerilen tüm deniz dibi mineral madenciliği işlemleri, deniz dibi kaynak toplayıcısının kullanımı, kaldırma sistemi ve açık deniz işleme ve cevher taşıma işlerinde yer alan destek gemilerinin kullanılmasıyla benzer bir konsepte dayanmaktadır.

En çok önerilen deniz tabanı toplama sistemleri, mekanik veya basınçlı su delicileri kullanarak deniz tabanından birikintileri çıkaran uzaktan kumandalı araçların kullanımını öngörmektedir Alt resme bakın.

Üç ana maden yatağı türü için derin deniz madenciliğinde yer alan süreçleri gösteren şematik. Ölçeklememek için şematik.

Üç ana maden yatağı türü için derin deniz madenciliğinde yer alan süreçleri gösteren şematik. Ölçeklememek için şematik.

Derin deniz mineralleri madenciliği teknolojisinin gelişimi devam etmekte olup, daha büyük derinlikler ilave zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Hidrotermal menfezlerde SMS madenciliği, cevherin mekanik olarak çıkarılmasını ve gerekli malzemeleri çıkarmak için bir destek teknesine taşınmasını içerir. Nodüllerin toplanması, denizin tabanından patates büyüklüğünde tortuların alınması ve toplanan malzemenin dikey bir yükselme borusundan bir yüzey kabına pompalanması anlamına gelir.

Üst Resim Derin deniz madenciliğinin deniz ekosistemleri üzerindeki potansiyel etkilerini gösteren şematik. Ölçeklememek için şematik.

Türkiye’de Madenciliğe Genel Bakış

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.