Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Köpek Define İşareti

Köpek varsa ayak izi de vardır; arka ayak izleri malın yerini verir, burada birde şeytan masası olup bu masa paraya nişanlıdır. Köpek ile tilki tamamen farklıdır. Tilki kurnaz köpek evcil hayvandır. Tilkinin malı dünya üzerinde günahkar olarak yaşamış kişilerin, köpeğin ise daha oturaklı kişilerin malını temsil eder.

Diğer Görüş : Yunan figürlerinden birisidir. Genellikle mezarlarda ve stellerde bulunmazlar. Köpeğin işlenişi mermer üzerinde ve duvarda pek nadirdir. Daha ziyade yerde yatan sabit kayalarda oyma ya da kabartmadır. Oyma işlenişi daha sık rastlanan olup, Yunan kültüründen Bizans kültürüne doğru sarkan bir simgedir. Gözleriyle ya da bu belirlenemiyorsa kafasıyla baktığı istikamet mezarın olduğu yöndür. Çoğunlukla 3 ila 7 adım arasıdır.

Eğer köpeğin tamamen dört ayağı açık sere serpe yatıyorsa burası mezardır. İçinde armağan olup olmadığı bilinemez. Zira bu motif sadece dini inanıştan kaynaklanan bir uygulamadır. Çevrede sevilip sayılan yaşlı insanlar için ölümlerinin ardından işlenir.

Başka bir görüş: Bazı medeniyetlerde mezar başına heykel şeklinde yapılır, mezar koruyucusu olarak bilinmektedir, mezarın içinde yüklü miktarda meblağ olduğu için köpek bekçi olarak koyulmuştur.

Köpek işareti az ileride bir kaya, Bu kayanın üzerine çıktığında diğer işaretli kayayı görebilirsin. Sonuçta işaretli kayalar ve de mağara bir baklava dikesi krokisi oluşturur . Kopek işareti bir tıpadır. ( Kayanın kendisi ) Tıpa horasan sıvadır, 2 el girecek kadar geniştir. Horasan açıldığında elini omuzuna kadar sokar 7 heybe parayı buradan alırsın.

Yorumlar

  1. Ahmet dedi ki:

    Öncelikle iyi geceler bende köpek kafası figürü ve yanında üçgen veya v gibi bir işaret var 5 adım önünde tahmini 200 yıllık veya daha çok büyük zeytin ağacı var

  2. Serkan dedi ki:

    Yönlendirme işareti gösterdiği yönü inceleyin

  3. Kazım dedi ki:

    Köpek kafası işlenmiş bı kaya var gözü ve ağzı çok belli göz üstünde de kaş gibi Bir çizgi var hocam anlamı nedir