Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Yunan Ve Ermeni Evleri

Yunan Ve Ermeni Evleri

Yunan Ve Ermeni Evleri; Yunan ve Ermeni olanlar papazların saklama emri doğrultusunda ellerinde iğneden ipliğe kadar ev ve mağara gibi yerlerde sakladılar. En değerli altın gibi eşyaları da evlerinde sakladıklarını biliyoruz.

Şöyle bilgiler var. Ev duvarı çevresinde olan ağaç dipleri, bu ağaçlar genelde meşe, tut ve incir ağacı olur. Ağaçların dibinde kesinlikle bakın, gömü var ise kaya koyarlar bu kayalar doğal görülür. Bazende ağaç ve bahçedeki ocakların tam ortasında olan ana kaya altına koydukları da olmuştur.

Yunan Ve Ermeni Evleri Ağaçlar

Eermeniler genelde 3 ağaç en yaşlı olanı hedef alarak gömer. Rumlar ise gömüden sonra ağacı üzerine ektiklerine şahit oluyoruz. Bu hesaba bazende kuyu dahil oluyor. Ağaç kuyu ilişkisi dışında kuyu bir bütün olarak kullandıklarını biliyoruz. Eski evlerdeki kuyular önemlidir, duvarları ve tam dibini oyarak kullandılar, bazende oda şeklide yapmışlardır. Dikkat edin uzun süre kullanılmayan kuyular çökme tehlikesi taşır.

Bahçe

Evin bahçesini düşünün kare yapın tam ortasına bakın genelde taş içi yada altına korlar. Yok öle değilse 1,10 cm derinde olur. Birde kuyunun iç duvarı önemlidir, iç duvardaki yapı taşları arasında kaya yapısı daha kaliteli olan taşlara dikkat edin. Onların arkasında bir kese olur, el dirseğe kadar girer keseyi alırsın. Dikkat edin bazı kuyular içe doğru genişler, yani altı geniş üst tarafı dardır. Bu tip kuyulardan bir taş söküldüğünde kuyu direk göçer aman buna dikkat edin. İşimiz definecilere bilgi vermek hayatlarını tehlikeye atmak değil.

Evin İçi

Evin altına mahzen yaptılarsa temelden giriş olur. Bu mahzen çok zaman kiler olarak kullanılır giriş ev içindendir başka yerden aramanıza gerek yok. Ermeniler yada Yunanlılar ev gibi yerlerde giriş yada son yere genelde aile putu deriz onu kullanırlar. İçerideki ocağa dikkatli bakılmalı. İç tarafta yukarı bir el uzatımı kadar yere kasa bırakırlar. Artı ocağın altına 1 metre inilirse gizli oda yapıldığını görebilirsiniz.

Şöyle düşünün eşkiyalar kol geziyor her daim eve baskın yapıp tüm değerli eşyaları alıp gidiyor. Buna önlem için nasıl bir saklama metodu uygulamak lazım kendi kendinize sorun öyle araştırma yapın.

Mezarlar

Yunan ve ermeni ev halkının mezarı ya evin bahçesindedir, veya da yakında bulunan tepede olur. Genelde mezarlarına hediye eşya koydukları da görülür. Yunan mezarları ermeni mezarlarına göre daha çok hediye eşya saklayan medeniyettir. Evlerdeki mutfaklarda önemlidir buralarda para korlar genelde atık suyun koku pis olan yerleri tercih etmişlerdir.

Ahırlar

Evlerin arkasında evle bağlantısı olmayan ahırı varsa mutlaka olur. Bu ahırdan depoya inmek için gizli kapı yaparlar. Tam temelden girilir. Pencereler kapılara da para saklandı ama parayı alamazsınız. Almanız için kapının yada pencerenin tam duvarlarını sökmek gerek. Zira onlar söker kasa yapar sonra tekrar yerleştirirlerdi. Bazı yunan ve ermeni evlerinde mihrap gibi tak gibi yer olur. Bunlarda sıva varsa sıvanın arkasına bakılmalı. Artı tam önüne de bakılmalı, taş altına para koydukları olmuştur.

Ocaklık

Ocaklığın altına dikkat edin burası en garanti yerdir. Eve baskın yapan eşkiyaların hiç birinin aklına gelmeyecek nokta yanan ocağın altıdır. Dediğimiz gibi para akla gelmeyecek yada baskın sırasında aranması en zor olan yerlere saklanırdı. Daha sonra eşikliği düşünün oda aynı mantığa hizmet eder. Kapı eşikliğindeki kesme taşın altına bakmak kimsenin aklına gelmez. Ama kapıdan girişte ilk bastığınız taş çok önemlidir, eğer karşı tepede küçük yuvarlak oyma ayak bastığınız yere bakar şekilde ise burada kesin para vardır. Bu daha çok ermeni gömü mantığında yer alır. Yunanlılarda ise dış temel sıva altı gibi alması daha zor alanlar seçerler.

Ev Duvarları ve Sedirler

Yunan ve Ermeni evlerinde duvarlarda bazen oval taş olur. Bu taşların üzerinde işaret var ise çek bak onda mal vardır. Eyer işaret yoksa sırtını daya baktığı yer ya kapı yada penceredir. Oraları incele, kapı girişinde genelde 3 basamaklı giriş olur, bu basamakları incelemek gerek, nasıl mı; kaldır bak altında ne var, Evlerdeki sedirler vardır, kayadan yapılır hani oda mezarlarda cesetlerin olduğu sedir vardır. Bu evlerde aynı tipte sedirler olur onları iyi inceleyin, bazen mal bazende gizli oda bu sedirin altında olur.

Evlerdeki duvarlardaki olan murçlar çiviler çeşitli demir parçaları çakılı ise ki olur iyi incelenmelidir. Ya altında olur yada sırtını daya karşısına bak orada olur. Ama dediğim gibi bu demirlere iyi bakın hiç bir işe akla mantığa uymamalı olduğu yer. Birde şuna dikkat edin buna sıkça rastlıyoruz, evin oturma odasından dışarı görünür noktalar çok önemlidir.

Şöyle düşünün siz paranızı dışarı ağaç altına yada kuyuya sakladınız ama evin içinden her daim gömü noktasını görüyor olmalısınız. Bu en sık rastlanan sistem çokta haklılar kim olsa aynı yapar. Adam evinde salonda sedirin üzerinde oturuyor pencereden dışarı ilk baktığı nokta gömü yaptığı noktadır. Bunu dikkate alın evin oturma odasına girin pencereden dışarı bakın bakalım dikkat çeken neler var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.