Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Ermeni Evlerinde Para Saklama Yerleri

Ermeni Evlerinde Para Saklama Yerleri

Ermeni Evlerinde Para Saklama Yerleri; Ermeniler zorunlu göçe tabi tutulmuştur. Tehcir (Sevk ve İskan) Kanunu doğrultusunda göçler başlamıştır. Göç esnasında kıymetli eşyaları yanlarında taşımaktansa daha sonra gelip almak için evlerinin içine, bahçesine yada tarım arazilerine gömmüşlerdir.

Aslına bakılırsa burada öncelikle şunu anlamak gerekir, ermeni soykırımı var diyenler önce çıkarılan sevk kanunununa baksınlar, soykırım yapacak olan sevk kanununa neden ihtiyaç duysun. bu kanunun çıkarılmasının nedenide ermeni halkının güvenliğini sağlamak içindir. bu konuyu çok araştırdım, bizzat yaşayan onlarca ermeni tanıkların anlatımını arşivleden çıkardım tek tek okudum soykırımın s si bile yok.

Ermeni Evlerinde Para

1- Ermeni ve rum evlerinde şömine çok önemlidir şömineye bakın, şömine önündeki yatay taşada bakın. Bazı evlerde tandır vardır, salondadır, tandırın içine bakın. İçerideki taşlar arasında çekmece olan vardır, yada horasan sıva vardır. Onlara bakın para onların arkasında olur.

2- Ermeni evlerinde misafir odalarına bakın. Örneğin, bazı Hristiyan evlerinde dini veya alt-kültürlerine ait, haç veya çift-başlı kartal gibi, dekoratif figürler vardır.

3- Birde ermeni evlerinde olan ama Müslüman evlerinde bulunmayan bir bölme vardır. Bu bölme şarap mahzenidir. Çünkü dini nedenlerden dolayı gayrı-Müslimler evlerinde şarap tüketip üretebiliyorlardı. İşte paranın olma ihtimali en yüksek yer burasıdır.

4- Evin girş kapısına iyi bakın, üste bakın, üst tarafta niş yada balkon olmalıdır. Kapının tam girişi letonlu yani kemerliyse ayağınızın altındaki merdiven yada eşik dediğimiz taşa bakın. Giriş düz letonlu yani dikdörtgen kesme taş varsa orada birde atkı taşı olur bu taşın arkasına bakın orada iyi para vardır.

5- Eğer cepheden içe bükülen giriş varsa bu mimari yapının 2 penceresi vardır. Bu pencerelerden dışarı bakarsan parayı görürsün.

6- Giriş cepheden dışarı doğru taşar şekilde yapılmışsa bu direk zengin evidir, hemde çok zengin. Buna konak derlerdi, bu evin avlusuna iyi bakın. Köşk denilen alan olacak, yazın oturulan yerdir burada asma yada büyük ağaç olacak genelde gölge yerdir. Yemek falan burada yenir, İşte buraya bakın ev sahibi avluda paranın üzerinde oturur vaziyettedir.

7- Ermeni evi yapımında kullanılan malzemelere çok dikkat edin, hem malzemeye hemde metal aksamlara. Ev eğer yontulmuş mermer taşla yapılmışsa bu mermerleri inceleyin, hepsi aynı mermer değildir. Farklı mermer ocağından getirilmiş mermer yapı taşı varsa bunun arkasına bakın para oradadır.

8- Ermeni evinde kitabe varsa burada mutlaka para vardır. Kitabe genelde kapı girişinde biyerde olur yada ön cephededir. Bu kitabelerde haç, Dikdörtgen oyma, kare oyma, oval, üç dilimli (yonca şeklinde), yarım daire ve yuvarlak gibi dir. Boyları birbirinden farklı olabilir, pencerelerde yada girişlerde olur, özellikle üst kısımlardadır. Eğer penceredeyse üste bakın üstte söve vardır. Yada sövenin üst tarafına bakın oralara biyere bakın bir miktar para vardır.

9- Ermeni evine giderken sokaktan avlu sınırına avlu sınırında girişe giden yolu iyi takip edin. Avlu sınırına girdiğinizde paranın ya yanından geçersin yada üstüne basar geçersin.

10- Ermeni evlerinin planlarına iyi bakın, genelde sofa-tokana ve harem üçlüsü şeklinde planlanır. Yani hol salon aynıdır. Tokanada dediğimiz mutfaktır, ve harem yatak odasıdır. Bu evler avlu veya kapalı bir hol etrafında şekillenmiştir. Bunlara dışa kapalı içe dönük sofa merkezli evler denir. Eve girdiğinde hol vardır hole girersin. Duvara yakın yerlerde oturma sedirleri, yada süs eşyalarının koyulduğu taş masa vardır. Bunun altına bak altta zemin taşında farklı mermer taş olacak kaldır para altındadır.

Hristiyan ve Müslüman evlerindeki farklar

Mesela Müslüman evlerinde selamlık, evin erkek üyelerine veya erkek misafirlerine tahsis edilmiş bölmesidir. Haremlik ise bunun bayanlar için ayrılmış eşdeğeridir. Ev odalarının bu şekilde ayrılmasının gerisinde yatan fikir ‘mahremiyet içinde yaşamaktır’. Hristiyan evlerinde bu ayrım aile üyelerinin kullandıkları odalar değil sadece misafir odaları için vardı.

Ayrıca, Müslüman evlerinde Hıristiyan evlerinde olmayan, abdest ve banyo amaçlı kullanılan, sofa dahilindeki seki altında, ‘çağ taşı’ isimli bir bölüm bulunmaktadır. Bazı Ermeni evlerinde seki altı bulunduğu doğrudur ama dini amaçlı kullanılan bir yer değildir. Eğer ermeni evinde seki taşı varsa altına mutlaka bakın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.