Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

İşaret Çözerken Acele Etmeyin

Define işaret-i çözmek ciddi bir sanattır; her kişinin yapabileceği iş değildir,  bu eğitimden çok kişinin kimyasında olması gerekir.  her ne şekilde olursa olsun işaret çözümü yapan definecilerin çok aceleci davrandıklarını görüyoruz.

Öncelikle define işaretinin yanına geldiğinizde hiç acele etmeyin; önce oturup soluklanın. hem soluklanın hemde 100-200 metrelik çevreyi sürekli gözlerinizle tarayın;  işaretin 360 derece çevresini hafızanıza kaydedin.  yeterince dinlendiğinizi düşünüyorsanız artık işe başlama zamanı geldi demektir.

İşaretli kayada ilk bakmanız gereken yer; işaretlerin bizzat kendisi sonra kayanın yüzey alanıdır, sonrasında yön veren olgulardır.

Şunu unutmayın işareti elleriyle okşamayan defineci bu işi hala tam olarak bilmiyor demektir. işaret çözümünde işaret okşanmalı; kabartma yada oyma neyse okşayarak farklılıklar aramalıdır. çünkü bir çok işaret şifreleri tasarımın içinde saklıdır; buna bakarak değil okşayarak anlarsınız.

Bu şekilde yönler belirleyin. belirlediğiniz yönlere doğru kayanın bitişinden başlayıp 200 metre uzağına kadar gitmelisiniz. Kısacası işaretin olduğu kayanın 200 metre çevresi tam olarak tanınmalıdır. Bu gezintiden sonra tekrar işaretin yanına gelip coğrafya ve işaret arasında bağlar kurmaya çalışın. emin olun işaretin yanına ilk geldiğinizden biraz daha farklı olacaktır.

Sonuç alamadıysanız gidik 2-3 gün sonra tekrar gelin; aynı şekilde coğrafi tarama yaptıktan sonra işaretin yanına tekrar gelin; ve artık her şeyin çok farklı olduğunu anlayacaksınız.  Artık kafanızda belirli yerler çoktan oluşmuştur. şimdi elinizdeki cihazlarla boş gezintiler değil nokta atışları yapacak durumdasınız.

Bakın işaretin yanına belirli aralıklarla gelirseniz her geldiğinizde; bir öncekinden daha fazla anlam çıkardığınızı fark edeceksiniz. buda şu demektir; işaret çözerken kesinlikle acele etmiyoruz, işaretin bulunduğu coğrafyayı gezip tekrar işaretin yanına geliyoruz; bunu ne kadar çok yaparsanız yer tespitinde o kadar doğru kararlar verirsiniz.

Doğal Olmayan Kayalar:

Coğrafi gezintiyi çok yapmamızdaki amaç; ilk gezintide size doğal gelen kayalar; 2. gezintide biraz daha ilginç gelecektir. bunu tekrarladıkça bazı taş yada kayaların diğerlerinden farklı olduğunu; sanki birşeyler anlatıyor gibi durduğunu düşüneceksiniz. Unutmayın size doğal gelen kayaların bir çoğu aslında işarettir, üzerinde işaret yoktur  bizzat kendisi işarettir. özellikle vari taş, bilge taş, kara taş, beyaz taş, sunak taşı, saplama kayalar, dikili taşlar bunların hepsi çok önemli taşlardır. coğrafi gezintide bu taşlara mutlaka rast geleceksiniz.

Mutlaka Temizleyin: İşaretli kayayı tam olarak temizlemeden çözüm sağlıklı olmayabilir, çevredeki çalılardan süpürge yapın işaretli kayayı ter temiz yapın. İşarete bakın, işareti okşayın, ve en önemlisi işareti ıslatın. Bir çok işaret ıslatılma-dan çok anlam içermez, işareti mutlaka ıslatın hemen akıbetinde gölge yapın; özellikle yaz aylarında bu çok önemlidir. işareti ıslatıp kurumadan önce gölge yaparsanız gördüklerinize kendiniz bile inanmayacaksınız.  Define Sohbeti MendereS

işaret, delikli taş define işareti resmi
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.