Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Papaz Parası Nerede Olur

Papaz Parası Nerede Olur

Papaz parası papaz mahzeninde olur, Papaz mahzeni ise kilisenin yakınlarında yada altında olur. Neresinde olduğunu bilmek için kilisenin hangi mimari yapıda olduğunu bilmek gerekir. Mesela haç planlı kiliselerde papaz mahzeni çoğunlukla kilisenin altındadır.

Üst resme bakın papazın elinde anahtar var, işte bu gizli odanın anahtarıdır. Tüm eşyalar bu odadadır, odaya papazdan başka kimse giremez. Sizde giremezsiniz çünkü tılsımlıdır. Hocaların bu tılsımı çözüp çözemeyeceği konusunda pek fikrim yok, fakat ciddi bir papaz bu odaya girebilir.

  • Kilise içinde yada çevresinde resimdeki gibi anahtar işareti görürseniz bu kilisede mükemmel bi oda olduğunu anlamış olursunuz. Anahtar kayaya oyma kabartma yapılmış şekilde olabilir, ayrıca duvarlarda alçıyla yapılmış resimde olabilir.

Diğer planlara gelince; Bazika planlı kilisenin altına bakmak doğru olmayabilir. Ermeni kiliseleri genelde bazika formunda inşa edilmiştir. Bazika planlı kiliselerde dış alanda düzlükte mahzen aranmalıdır. Yada kilise bahçesinde aranmalıdır.

Şapel planlarda durum farklıdır. Şapel dediğimiz kilisenin en küçük fomlarından bir tanesidir. Şapelde kilisenin altıda yanına ve arka tarafına bakmak gerekebilir.

Katedral ve manastırlar çok büyüktür. Orada papaz parası aramanız pek mümkün değildir, o sebepten dolayı yazmıyorum.

Papaz parasını papazın evinde aramak doğru olmaz çünkü papazın evinde para olmaz. Paralar genelde kilise içi yada mahzeninde olur. Aslına bakılırsa papaz parası diye bişey yoktur tüm bu paralar kiliseye yapılan yardımlarla toparlanmış paralardır. Paralarda kilise içinde yada dış mekandaki mahzenlerde olur.

Mağaralara yapılan ibadet evlerinde papaz için ayrılan yerler vardır. En dip sağda baş papazın mezarı vardır. Kiliseye ait değerli eşyalarda yine buradadır.

Kilise Yardım Kasası

Kilise girişlerinde yardım kasası olur, kasa çoğunlukla mermer taştan yapılmıştır. kiliseye ibadet yada ziyaret için gelenler yardım kasasına para arat. bu taş tıpkı kumbara gibidir. Dolduğunuzda papaz tarafından mahzene koyulup ilerleyen yıllarda kilisenin tadilatı için açılıp kullanılmak üzere saklanır.

Aynı paradan kilisenin bazı yapı taşlarında bulmak mümkün olabilir. Aslında bu %1 ihtimal bile değildir biz yinede yazalım dedik. siz sakın para var diye kilise taşlarını kırmayın, kiliseler ibadet evidir bunu unutmayın.

Kiliseler ve Camiler

Burada şu notu hemen yazmak istiyorum. Kiliseler ibadet evleridir. Cami ve kilise arasında fark yoktur. Her ikiside Allah’ın evidir, Papaz mahzeni bulmak için kiliselere zarar vermeyin. Bu hem tarihe ve kültüre saygısızlık olur, hemde dini mekana yapacağınız zarar Allah tarafından hoş karşılanmayabilir.

Kilise bahçeleri döküntü paraların en çok olduğu alanlardır. Şunuda belirtmekte fayda var, tüm kiliseler sit alanıdır, buda şu demektir sit alanlarında define aramak yasaktır. Konuyu hobi amaçlı okuyun diye yazıyorum, sakın kiliselere zarar vermeyin.

ETİKETLER:
Yorumlar

  1. Selçuk dedi ki:

    Öncelikle merhaba İstanbul şile mevkide papazın yeri var ama doğa bunu yok etmiş ve buraya 800 1000 metre yakınında kaynak var burada bir şey çikarmi