Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Kaçak Kazıya Hayır !

Kaçak Kazıya Hayır

Kaçak Kazıya Hayır; Define aramaya karar vermiş arkadaşlarımızdan  ilk  istediğimiz yapılan defineciliğin kanuni olmasıdır. Kanunsuz yapılan definecilik başlı başına hatadır; sizi bir anda emniyet görevlileriyle karşı karşıya getirip mahkeme mahkeme  sürünmenize neden olur.  

Bizler define hocaları olarak kanunsuz ve kaçak kazılara tamamen karşıyızdır. Biz defineciler akıllı hareket etmek zorunda olan insanlarız. Çünkü değeri çok büyük olan varlıkları bulmak için hareket ediyoruz. Bu işin atraksiyonu farklıdır başka hiç bir işe benzemez. Kaçak kazıya başladığınız an karşınıza çıkacak en büyük sorun yakalanma ihtimalinizin olmasıdır, kazı esnasında kazalar yaralanmalar, ölümler gibi aklınıza gelmeyecek bedeller ödeyebilirsiniz.

1. Polis veya jandarma ekiplerince kazı esnasında yakalanma.

2. Elinizdeki dedektörü emniyete kaptırma.

3. Kazılardaki kazaların ölümle sonuçlanması.

4. Kazılardaki kazaların ağır yaralanma ile sonuçlanması.

5. Birileri tarafından zor kullanılarak kazı sonucu çıkarılan varlığı ele geçirmek istemesi.

6. Tuzaklara yakalanma ile mahsur kalma olasılığı.

7. Boğulma veya kayıp olmalarda ani müdahalenin yapılamaması.

8. Tıbbi müdahalelerde bulunamaması veya müdahalenin geç yapılması.

9. Üç harflilere karşı  gerekli önlemleri almayıp çarpılma ve benzeri olaylar.

10. Tılsımlı yerlerde nasıl bir çalışma yürütülmesi gerektiğinin bilinmemesi.

11. Arkadaşlar arasında güvensiz olanlar olması her an bunlarla başınızın derde girmesi.

12. İçinizde muhbirler olması emareye ulaşmadan önce ihbar etmesi.

Kaçak Kazıya Hayır Yakalanırsınız

Tüm bunları aşıp defineye ulaşmış olsanız bile Çıkarılan define kaçak olduğu için yakalanmanız durumunda  kanunlarla başı derde girecektir. İstenmeyen olayların riskine hiçbir zaman ve hiç bir yerde gerek yoktur.

Olaylara kanunlar açısından yaklaşıldığında tarihi eser kaçakçılığının ağır suç kapsamında olduğunun herkes tarafından bilinmesinde fayda vardır. Kazı yaparken yada dedektörle define ararken yakalanmanız durumunda çok fazla sıkıntı yoktur lakin tarihi eser satışı  yaparken yakalanırsanız 7 yıldan yargılanırsınız. bu tür buluntularla satış değilde arabada yakalananların bir çoğı ben zaten müzeye götürüyordum diyerek paçayı yırt-maktadır aksi durumda onlarda en az 3 yıldan yargılanırlar.

Değerli defineci arkadaşlar yukarıda anlattığımız gibi  yasa önünde zor durumlara düşmemek için lütfen  kaçak kazı yapmayalım.  3-5 kuruş harcayıp işi resmiyete  dökerek tüm sorunları arkanıza atmış olursunuz.

Kaçak satılan definelerde edindiğimiz tecrübeler ise bulunan define illegal yoldan işlem göreceği için  ikinci ve üçüncü ellerinde kar edeceği göz önüne alındığında gerçek değerinin altında işlem görecektir. Hiç bir define alıcı tarafından gerçek değerinde satın alınmaz. Çünkü alıcı gerçek mal sahibi olmayacak oda diğer alıcıya satacak. Mal gerçek sahibine ulaşana kadar en az 3 el değiştirecek işin kaymağını-da bunlar yiyecektir.

İlk satıcının verdiği fiyatı kabul etmemeniz durumunda bu alıcı bir anda yan çizip sizi ihbar edebilir. Kaçak satışlarda en sık rastladığımız konuların  en başında bu gelir.  kısacası definecinin malı pazarlama esnasında alıcı tarafından gambazlanıp daha satış gerçekleşmeden emniyetin tepesine çökmesi muhtemeldir.

Yurdumuzun doğal güzellikleri sayılan kültür varlıklarının yurt dışına kaçak yollarla çıkarılması biz definecileri ve bizim gibi düşünen insanları huzursuz etmektedir. Bu tür kanunsuz eylemlerin faturası gariban definecilere kesilmesi yine ayrı bir üzüntüdür. Bunun önüne geçmenin en büyük şekli yapılacak kazıların kanuni olmasıdır.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.