Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Türkiye’de Madencilik, Maden Yatakları ve Haritaları

Alp-Himalaya tektonik kuşağının önemli bir parçası olan Türkiye, çeşitli maden yatakları-na ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’deki, metal ve hammadde yatakları, madencilik tesisleri, çok eski zamanlara dayanmaktadır. Bu nedenle, Anadolu bugüne kadar birçok uygarlığa öncülük etmiştir.

Türkiye, Avrupa’nın en büyük potansiyel arazi alanına sahiptir. Bununla birlikte, Türkiye’nin karmaşık jeolojik yapısı, maden arama ve madencilik tesislerini daha da zorlaştırmaktadır. Buna rağmen, Türkiye hammaddelerinin çoğunu sağlayabilecek az sayıda ülkeden biri.

Türkiye endüstriyel hammaddenin% 2,5’ine, kömürün% 1’ine ve jeotermalin% 0,8’ine ve dünyadaki metalik maden rezervlerinin% 0,4’üne sahiptir. Aynı zamanda doğal taş için önemli bir potansiyele sahiptir. Türkiye’nin doğal taş ihracatı dünyada 3. sırada, mermer ve traverten ihracatında ise dünyanın birincisi.

Türkiye, madencilik potansiyeline sahip ve dünyada çeşitli maden yatakları ile onuncu sırada bulunuyor. Hükümet kısa bir süre önce ülkenin doğal kaynaklarının azami kullanımını sağlayacak ve cevher ihracatına kıyasla ekonomiye değer katmak için mayın işlemeye odaklanacağını açıkladı.

Türkiye ulusal ihracat hacmini 500 milyar dolara çıkarmayı planlıyor ve maden sektörü 2023 yılına kadar 15 milyar dolarlık ihracat payına ulaşmayı hedefliyor.

Doğal taş ihracatı şu anda Türkiye’nin madencilik ihracat kompozisyonuna hâkim durumda. 2018 yılında doğal taş ve metal cevheri (krom, çinko ve bakır gibi) ihracatı madencilik sektörü ihracatının% 71’ini oluşturdu. Endüstriyel mineral ihracatı (bor ve feldispat gibi) madencilik ihracatının% 21’ini oluşturdu.

Türkiye’de çinko, bakır, mermer ve krom gibi pek çok mineral çıkarılabilir.
Hükümet, özellikle kapsamlı teşvik politikası ile kanıtlandığı üzere madencilik sektöründeki yabancı yatırımı teşvik etmektedir. Türkiye, enerjiye bağımlılığı azaltmak amacıyla, linyit ve kömür yakıtlı enerji santralleri yoluyla elektrik üretimini canlandırmayı hedefliyor. Bu, yeni linyit / kömür yakıtlı elektrik santrali geliştirme planlarının ve eski kamuya ait eski elektrik santrallerinin yeni özel sahiplere yapılan özelleştirme sonrası yatırım taahhütleri ile rehabilitasyonu ile sonuçlandı.

maden nedir, madenler
6 maden çeşiti
anadoluda madencilik tarihi
türkiyede madencilik
bazı madenler
Türkiye maden yatakları haritası
demir madeni ve çıkarıldığı yer
maden yatakları bakır madeni
bakır maden haritası
krom ve bor madeni
alüminyum ve barit madeni
fosfat ve tuz madeni
manganez ve antimon maden çeşitleri
cıva ve mermer madenleri
feldspat ve asbest
oltu taşı ve lüfe taşı maden
türkiye altın ve gümüş cevherleşme sahaları haritası
altın ve cevher sahaları

Forum; Define Sohbeti

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.