Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Terazi ve Makas Define İşareti Tüm Anlamları

Terazi çok yaygın kullanılmış işaret değildir, fakat iyi işarettir, 2 yerde definesi vardır. terazinin yukarıda olan tarafında hediyesi

Terazi çok yaygın kullanılmış işaret değildir, fakat iyi işarettir, 2 yerde definesi vardır. Terazinin yukarıda olan tarafında hediyesi aşağı olan tarafında gerçek definesi vardır. Terazi işareti bulduğunuz yerde patika yol olup olmadığına bakılır varsa yol üzerindeki yardımcı işaretler aranır.

Başka bir kaynak: Esnaf yada tüccar gömüsü dür, Gömü değerlidir Her iki kefesi eşit değildir, gömü kefesinin ağır olan kefenin bulunduğu taraftadır. Kefeler eşit gibi görünse dikkat edilecek nokta terazinin ibresi (dili) size fikir kazandırır. Dil hangi tarafa meyilli ise o tarafta araştırma yap.

Başka bir kaynak daha: Terazi şeklinde yol kenarlarında define işaretleri görmek mümkündür. Bu tür işaretler gömü yerine uzak ilk başlangıç ve kılavuz işaretlerdir. Bu işaretlerin yapılmasındaki maksat yol boyu gidildiğinde karşımıza çıkacak ilk köprüye ve çevresine dikkat etmemiz gerektiği yöndedir. Terazi işareti birebir gömüye götüren bir işaret olmayıp, çalışma alanlarına, gömüye götürecek işaretlerin bulunduğu köprü ve mevkine götüren işaretlerdir.

  • Diğer: Terazi tüccarın elindeyse teraziyi tutar elinin gösterdiği tarafa bakılır.

Makas Define İşareti

Kesişen yol yada kesişen su kavşak anlamına gelir, çevresinde kesişen yol veya akarsu varsa bunların çevresinde yüzey araştırması yapılmalı, özellikle kesişen yerlerdeki karşılıklı 2 tepeye dikkat edin.

Makas adı üstünde makas yapan yerleri verir. buradan geriye baktığında 2 tepe göreceksin büyük olan tepe meblağın saklı olduğu tepedir.

Tek makas yete yatay ise ana kayada parası mevcuttur. çift makas varsa çok çetefelli işaret olup coğrafya bilir kişiler tarafından etüt edilmelidir.

2 türlü makas vardır biri açık arazide mal der diğeri kapalı mağarada, koyun makası dediğimiz makas malın mağarada olduğunu söyler. Diğer makasların hepsi açık alanda araştırma yapmanızı söyler.

Diğer Anlamı: Çatal yapan yada dört yol yapan nere varsa oraya gideceksin, mal ya buradadır yada buradan görünür şekildedir, en az 2 yerde malı olup 2 malda aynı yere nişanlıdır; doğru yeri bulduğunda 2 malıda alırsın.

Diğer Anlamı: Kesişen yol ya da kesişen akarsu veya vadi (iki dağ arası) anlamına gelir. Çevresinde kesişen yol veya akarsu varsa bunların çevresinde yüzey araştırması yapılmalıdır.

  • Kırık makas şeklinin malı kesişen yolların veya derelerin kesişme noktalarındadır.
  • Kerpeten de aynı mantığa sahiptir. Kesişen yol veya nehri gösterir. Dağınık olan emanetin göstergesi olabilir.

Diğer Anlamı: Makasın 2 yerde parası vardır, başlangıç kesişme sonra uçlara doğru ayrılan 2 güzergah olmalıdır. Bu güzergahları takip edip makas para yerlerine ulaşılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.