Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Definecilerin Ayak İşareti Çözümü

Ayak İşareti Soruları

1-) Diyelim ki bir zemin altı mahzen, oda, mezar, vs. var. Burada Urartularda tünel sistemi olur mu?

2-) Buraya girmek için masrafa değer bir yer mi?

3-) Diyelim ki ayak değerli diyorsunuz. Çıkarmak için özel yöntem var mı?

4-) Ayrıca kasa olabilirmi. Ben klâsik yöntem olan çekiçle boşluk sesi bulmaya çalıştım ama hiç boşluk sesi yok. Eğer ki kasa varsa bunu anlamanın veya tespit etmenin başka bir yolu var mı?

5-Ayak işareti olan yerde bazı şirketler taş kırmak ve bu taşlardan mermer yapmak için sistem kurmuşlar.

  1. Görüş: Topuk kısmı çukur ise gideceğin yer rampa yani yokuştur. İnsan rampa çıkınca ağırlığı topuklara gelir.. Ayrıca bir parmağı eksik ayak, ön kısmında eksik parmağı bul demektir. Eksik parmağın olduğu yer son nokta. Ayak önünde tepe varsa bakılır. Birde ayak işareti çoğunlukla mahzen gösterdiği gibi mezarda gösterir.

Diğer görüş: Şayet bu çevrede roma yada yunan geçmişi var ise o vakit ayak ile ilgilenmeye değer. Tabiki işaretler de hakikatimdir oda meçhul. Yinede oradaki yaşamış uygarlıklara göre bunların işlevleri mevcuttur. Bazıları yönleri ön kısmında bazıları ayak içlerinden verirler. Kimisi bir nekropol alanına gidildiğini yada gelindiğini söyler. Yada kutsal bir yere gelindiğini. Bu bir ibadethane olabilir. Bazıları bir kahramanın mezarına giden yolu söyleyebilir. Bunu anlamanın yolu çevredeki eski yaşamı öğrenmekten ve etraftaki buluntuları gözlemden geçer. Yine söylüyorum tabiki bu semboller eski ise geçerli bu dediklerim. O yüzden çevreyi iyi tara ve başka işaretlerde ara. Ayak yanında patika yol varsa, patika yoldan zirveye çıkılıyor ise o zirveyi iyi kontrol edin.

Define işaretlerinin dili

Başka bir Araştırma. Okuryazarlığın düşük olduğu yerlerde sembolizm kullanılması gayet doğal… Mesela kalp henüz evlenmemiş genç kadını belirtmek için kullanılıyordu. Muhtemelen sözlü ve ya nişanlı bekar bi kadın olduğu anlaşılıyordu. Ayak izi küçük çocuk olduğunu anlatırdı… Ölen kişi asker ise kayaya ok, kalkan, kılıç benzeri kesici bir alet işlenirdi. Madenci ise kazma ve kürek, çiftçi ise orak, nacak gibi… Mesela soylu ise taç, asalet belirten şekiller çizilirdi… Mesela kral ise aslan figürü ile belirtiliyordu… Bunun gibi. sembolizm kullanmak o dönemde yazıya alternatif bir şey idi… Genellikle kırsal, geri kalmış bölgelere özgü bi durum…

Ayak Kutsaldır

Bir Araştırma Daha: Ayak varsa burası kutsal bir alandır. Buradan kuzeydoğuya gider isen Ana kervan yolu dar geçite denk gelebilirsin. bunların bir kısmı Paganlara ait mezar sunaklarıdır. Ayak işaretleri değildir. Kimi ayağa yani ayakkabı izine benzer kimi küpü benzer kimi oturan ördeğe benzer bu sunakların. ASLI ŞUDUR EHLİ BAKAR İSE HAYVAN FÜGÜRÜNÜ GÖRÜR. EHLİ OLMAYAN SUNAK DER GEÇER. BİR İŞARET İLE BİR KAÇ ANLATIMI BAŞARMIŞTIR paganlar.

Buraya yakın kayanın komplesi Kuş, Ayı ve değişik hayvan figürleri bulabilirsin. Dolmen mezar tiplemeleri çoktur. Ha bu arada bu pagan Urartu alanlarını onlardan sonra Doğu Roma (Bizans ) kullanmıştır. İşaretleri iç içe görmek olasıdır. Fakat bu alanda pek haç bulamazsın. Sebebi ise Bir kutsal alana diğerleri saygılıdırlar. Neden mi bu kadar uzun yazdım. Bu motif ve işaretleri pek bilen yoktur. Bilenlerde Bizans ile karıştırdıkları için ön bilgi amaçlı yazdım. Sonuç = Urartu define işaretleri çok zor çözülen bir medeniyettir. Ondan sonraki paganlarda aynı stildirler. Yalnız para ve malzemeler Urartu’ya ait değildir. Karışık işler.

Define arayan şirketler efsanesi

Daha evvel de izah ettim bu tür şehir efsanesi mevzulara aldırış etmeyin. Maden ocakları baraj şantiyeleri toplu konut projeleri vs. bu tarz projeler 800-900 milyon TL den başlıyor 4-5 milyar TL ye kadar çıkar. Adam aylarca çalışıyor hesap kitap teminat mektubu almak için neler neler sonra mezar çıktı aldım malı gittim boş ver işi. Beyler hangi mezar hangi tarihi eser altına imza attığın 400-500 milyonluk işten daha kıymetlidir. Baraj şantiyesinde sıra sıra lahitler çıktı patron duyunca kapatın başlatmayın lahitinizden 200 milyon param var içerde dedi. 2000 kişi elime bakıyor şantiye durursa batarım dedi. Ok yes sör dedik. Yapacak bir şey yok. Yani buldum aldım gittim şantiye iptal taş ocağı iptal, o işler hikaye .

Granit olayını izah edeyim. Biz mühendisler ve mimarlar projelerine malzeme dahil edeceği vakit, önce görsel tasarım kısmını simüle eder. Daha sonra satın alma kısmı ve fiyat temin kısımları araştırılır. Misal 300 bin M2 40×80 cm 2 cm kalınlıkta granit mermer yer karosu. Marka atıyorum granitix alo birader 300 bin. Ne dir ? Abi Ocak açarız 7 ay temin 180 sorti nakliye malzeme kalitesi %65-80 arası. Ok mi ? Aldık verdik başlayın baba. Malzeme geldi para alındı kırılan dökülen malzeme tekrar verildi. Tamam mı müdür tamam patron . Kapatın ocağı. Çok Ocak açtırıp kapattım. Kısacası define işaretleri var mı babacım gerisi efsane. İşarete bakılır nasipte varsa yer yön bulunur.

Ayak yanındaki işaretler

Arkadaşlar ulu bir meşenin dibinde bu kaya üstünde kalp veya nal işaret var. Kaya’nın on tarafında çizgi oyuğu var, işçilikle yapılmış içi pürüzsüz. Bu meşe ağacı baya yaşlı burası eski köprü geçidi ulu meşede köprüden geçmeden hemen yanında kayada eski eşkiya köprüsü diyorlar. Bölge Trakya. Buradaki define işaretleri ise ağaçta kabartma nal var, göz işareti var, kılıç işaret ti var; nal yada at ayak izi var.

Cevap: Eşkiya köprüsü varsa bak bakalım bu volçan köprüsümü. Yer Trakya olunca birde bu kadar kapsamlı işaret düzeneği varsa volçansız iş olmaz. Ek olarak çok kişi çarık ve ayağı birbirine karıştırır, çarık ve ayak farklı define işaretleridir.

Diğer görüş:

1. Şelalenin havuzunun etrafında kayalık olan yerlerde mezar odaları ara, sudan çok yüksek değildirler.
2. Şelalenin ve derenin Etrafında iyi arge yap yığma olmalı onları gözden kaçırma .
3. Bu yere yakın değirmen olmalı, değirmenci buraların nöbetçisidir.
4. Şelaleye bakar iken sağdan dökülen suyun orayı iyi bak.
5. Suyun düştüğü diğer noktayı kontrol etme şansın varmı yani suyun akışını değiştirip kontrol etme. Suyun düştüğü taş var ise onun altı kıymetlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.