Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Definecileri Kuyu Sohbetleri

Definecileri Kuyu Sohbetleri

Selamünaleyküm: biz 3 metre derinliğe sahip 2×1 kuyu kazdık. Kazarken Topraktan küp, kiremit, kemik çıkıyor. En 2.5 metrede büyük bir kiremit plaka yanında taşlar ve horasan taşları çıkarıp kiremitide kırdık sonra yanında 53cm lik bir boru altında x işaretli 2 kiremit taş çıktı. Topraktanda 1 adet sikke çıktı. Alta doğru bi 50 cm daha inildiğinde dümdüz üstü siyah kömür tozu kaplı bi betonda denk geldik. Kırdık ve düz toprak çıktı. Toprağa inşaat çubuğu çaktım ve 70 cm gitti çıkardığımda çamurluydu.

Diğer Defineci: Kuyunun tarihi çok eski ise karşısındaki ağaçlar da çok yaşlı ise ve karşısında ağaç iki adet ise, bu iki ağacın yaşlı olanına bak. Birde yakında başka yaşlı ağaç varmı ona bak. Birde bu ağaçlar kuyudan bakınca hangi yönlerde kalıyorlar. Ağaçları inceleyin üzerlerinde çakılı çivi yada yada özellik ile budanmış yönü ile kuzeye bakan bir kolu bunlara dikkat ediniz. Birde kuyularda üçleme arayın yani 3 olan.

Diğer Görüş: Oymalar kuyu yakınlarında oda var demez, Mezar varda demez. Kuyu yanında ağaç varsa cihazla bak, metal sinyali almaya çalış. Genelde bu tip kuyu ve çeşmelerde yanında bulunan ağacların hemen bir adım doğu kısmında sistemli bir şekilde gömü koyarlar.

Bir Görüş Daha: Kuyumun arka tarafında bir patika varmı ona bakın. Patika yolun 40-50 m. İlerisinde sağ tarafta önünde çok eski bir sütun olan bir ev var mıdır? O evi geride bırakıp ilerlediğinde solda ki tarlaya giren dar bir patika daha olmalı, hafif meyilli. Her ikisine de giden patika yolun sokunda kışın su biriken geniş bir yer olmalı. İlk bahsettiğim evin üst tarafı, ana asfalta bakan kısmında ermeni mezarlığı var mıdır? Eğer böyle bir kuyu bulursanız doğru yoldasınız demektir.

Başka Bir Görüş: Kuyu varsa yalağın altına bakmanız gerekiyor. Kuyunun bir biri içinde mesafeleri yönleri önemli, kuyunun çapı ve üzerine oturtulduğu taban taşıda önemli. Ve en önemlisi kuyu yaşlarında yada yakınlarda define işaretleri varmı ona bakılmalı.

Diyelimki eski kuyu buldunuz: Eski gelenekler kuyuya bozuk para atarak dilek diler. Yada iyi şans getirmesi. Veya suyun hiç bitmemesini ne bileyim. Yada mahsulün iyi olması gibi benzer dilek dileyerek kuyuya para atarlar. Yani kuyunun dibini görüyorsan birkaç sikke bulabilirsin. Ama kuyuya zarar vermeyin.

Ermeni Kuyuları

Arkadaşlar eskiden bizim bölgede Ermeniler ve Rumlar yaşıyordu. Bu bölgede böyle birçok ev var bazılarınıda devlet yıktı. 60 yıldır babamlar oturuyordu sadece evin çatısını yaptılar onun haricinde eve hiç bir şey yapmadılar. Evin 2. katında sığınak çıktı ve bahçe yapmak için kazarken kazıklar ve saclar çıktı. Merak ettim kazmaya devam ettim yuvarlak olduğunu fark etim. İlerledikten sonra toprak sertleşti balcık halindeydi dedektörle aradığımda sandık şeklinde bir şey gözüküyordu. Ve evin etrafında boşluklar algıladı dedektör. Aynı zamanda ev denize çok yakın bi kaç dakikaya denize iniliyor.

Babamın anlattığına göre kuyunun yanında çok eski armut ağacı varmış kurumuş. Dut ağacı varmış babam kesmiş, bu ağaçların ömrü 70 80 yıllıktır. Aynı zamanda önceden evden sesler geliyormuş babamlar bi türlü nerden geldiğini anlayamamışlar. Falcı bi kadını bulmuşlar kadın sesi kesmiş ve hazine var beraber çıkartalım demiş. Babamda kabul etmemiş.

Diğer Sohbet: Biz bi işaret düzeneği bulduk üçgen, ayak izleri, × işareti ve 3 tane kuyu vardı. Kuyu yanında oyma işaretleri vardı. Üçgen ayrı kayada, ayak ve × işareti ayni kayada. Ve 2 tane kare, 1 tane de yuvarlak şeklinde kuyu var. Bu söylediğim define işaretleri aynı bölgede.

Yunan kuyusu: Eski yunanlılardan kalma evimin hemen yanını tesadüfen kazarken bi kuyu buldum. Biraz kazdım ve kara toprak çıktıktan sonra tabanda balcık kazılmayan toprak vardı. Kuyu normal su kuyusundan geniş bi şekildeydi etrafı taşlarla örülü, yuvarlak şekildeydi çok rahatlıkca 3 kişi kazı yapılabilir. Kuyunun içindeki dolgu topraktan eski ray demiri gibi şeyler çıktı paslanmış ilginç tarafı kuyu hemen evin yanında. Ayrıca 60 yıldan fazla olduğunu bildiğimiz armut ağacı ve dut ağacı vardı. Armut ağacı kendi kendine kurudu.

Kuyuda Bakılması Gereken Yerler

Kuyuda farklı renk işaretli taş . Pürüzsüz taş veya işaretli taş karşısı yada yanında ki yerlerde kasa olabilir. Aslında dikkat edilmesi gereken kuyunun büyük tehlikeler barındırdığıdır. Şüphe ettiğiniz yerleri inceleyin ama dikkat ile. Bu inceleme değerli tespiti olsun. Dibi daralan giriş kısımları geniş kuyuların göçme tehlikesi çoktur. Dikkat edin bence. Kuyunun yakınların da yığma veya dolgu yükselti toprak alan var ise dikkate alın. Kuyunun bir kaç metre yakınlarında değerli tespitinde bulunun.

Ek olarak kuyunun içerisindeki yapı taşlarına bakın. Bunlardan biri çekmece gibidir. Çeker keseyi alırsın. Lakin bazıları tuzaktır. Çekersin kuyu göçer.

Diğer Tecrübe: Bizim bulduğunuz kuyuda 3 eski kuru meşe ağacı vardı. Ve eskiden bu alanda kazı denemeleri olduğu üzere merak ederek bulduk. İlk olarak Manuel pirinç, bakır çubuk ve nikel çubukla tespit ettik. Büyükçe bir kayanın altındaydı çalışmaya başladık ayrıca bölge hakkında 7 yerde para söylentisi var ve ikisi tanıdıklarımız tarafından çıkartıldı.

Bizim kazı 1 sene kadar sürdü, iki bölüm halinde çalıştık ve bi kısmını 4 metreden sonra kapattık. Şu an 3 buçuk metrelerde kırık küp parçaları, istiridye kemik, büyük hayvan dişleri; tuğla parçaları, tuhaf sekillerde taşlar, büyük kayalar ve malum üçgen taşı çıkardık. En son bölümde 4 büyük kaya çıkardık zemin kum öbek haline taş olarak devam ediyor. Güçlü çekim noktası dediğimiz yer dereye yakın. 3 noktada sinyal alıyoruz. Pilli çubuk alana tarama gümüş ayarında tepki veriyor. Güçlü bir şekilde gümüş yüzük tutarak denedik tepkime aynı.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.