Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Hilal, Ay Define İşareti

Hilal Ay Define İşareti; Her halinin anlamı başkadır. Hilal dünyevi hayatı sembolizme eder. Bir tür takvimdir. Ayın büyümesine ve küçülmesine göre hem zaman hemde yön belirlenebilir. Ayrıca ay tanrıçası selenenin sembolüdür. Öküz ve boğa boynuzları birer hilal işaretidir. Yıldız, yılan, öküz ve haç gibi bir çok işaretle birlikte resmedilebilir.  

Bazı aylar ise tapınmayla alakalıdır,  aya tapan ve ayın hilal yaptığı gün ölen kişilerin mezarlarına hilal yapılmaktadır, bu hilalin uzun tarafına giderseniz mezar yatağını bulabilirsiniz.

Hilal Ay Define İşareti

Hilal ve Yılan:  Bu işaret aynı zaman diliminde yaşayıp ölmüş yüksek mertebeye sahip karı koca mezarıdır. Mezar genelde ana kaya içine oyulmuş büyük bir odadan ibarettir. Girişi yine kaya kapı şeklindedir, mezarlar işaretlerin hemen yayında olup hilal zamanı yılanda mezarları korumayı (tılsımı) temsil eder.

Hilal Yıldız: Hilal yıldızla birlikte ise yön bulmak için ayın hilal yaptığı geceyi beklemeniz gereklidir. Hilal takvim gibidir, ayın hilal yaptığı gecelerde işaret ve ay birbiriyle ilişkilendirilip yön bulunuz bu oldukça zor bir hesaplamadır uzmanından destek almadan bu işlemi gerçekleştirmeniz kolay değildir.

Hilal Ay Define İşareti yıldız

Sade Hilal: Buda yön veren işarettir. Yalnız gibi dursada aslında yardımcı işareti  gökteki ayın kendisidir. Gökteki ayın hilal yaptığı zaman kayadaki işaretle karşılaştırılmalıdır. Gökteki ters kayadaki düz olabilir. Yönü yerdeki yada gökteki verebilir. Bu yön  en çok suya bakar şekilde tasarlanır.

Diğer görüş: Yakında  dere yada pınar varsa buraya in-melisiniz. Burada bir sunak taşı vardır bu taş size son noktayı verir. Sunak üzerinde büyük bir oyma olabilir bu sunu çanağı dır. Buradan mezar çok rahat görünür çok uzak değildir.

Öküz (Boğa) Boynuzları: Öküz ve boğa kral mezar işaretidir. Bunların boynuzları aslında birer hilaldir. Bu hilaller kralın hangi çağda krallık yaptığını anlatabilir. Yada günün hangi saatinde doğduğu yada öldüğüyle alakalıdır. Mutlak suretle zamanın belli bir dilimiyle ilişkilendirilmiştir. Bunu ancak işaretler üzerinde çıplak gözle araştırma yaparak anlaşılabilir.

Mezarı ise tümülüs şeklinde belirigin bir yığma altındadır,  öküz bu yığmaya bakar vaziyettedir, öküzün bir gözü kör ise kör olan gözünün baktığı yer önemlidir, dikkat edin burada birde dere vardır dereden aşağı indiğinizde çok güzel işaretler bulursunuz buralarda bolca define vardır.

Güneş ile Ay:  Bu eşkiyaların sıkça kullandığı işarettir. Meblağlar dere içinde olup en az 7 yerde parası vardır. Bir kısmı mermer taşlar içinde bir kısmı mağaradır. Bu derede değirmen varsa değirmen taşı ve dibek aranmalıdır bunların altında bir miktar para bulunabilir.

Hilal Ay Define İşareti
Yorumlar

  1. Hasan dedi ki:

    Kaya da buyukkabartmali ay var noktalar var ne anlama gelir

  2. İlker dedi ki:

    Hilal ve kılıç ne anlama geliyor yatay taşda hilal kılıcın üstünde