Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Akrep ve Yengeç Tüm Anlamları

Akrep: Karşıda akrebe bakan bir taş vardır, bu taşın altı bir kişi yaracak kadar mahzen olup, yan duvarları kesme taşlarla örülüdür. Bir topluluğa ait para bu mahzen dedir gömü zehirlidir. Mahzenin tabanı kaldırım döşemeli, üzerinde bir karış kum vardır. Bu kumun altı tuzaklı dır. Yüklü miktarda meblağ buradadır.

Diğer görüş. Akrep İşareti için şu demek gerçekten çok zordur, tecrübesi sıkça edinilmiş bir işaret değildir. Malının zehirli olduğu hakkındaki söylentiler olsa’da akrep işaretine ait çıkarılan define’den zehirlenen olmamıştır.

2 akrep define işareti

İşaret çözümünde yapılan figüranın özelliklerini iyi tespit etmemiz gerekir. Akrebin özelliklerinden biri zehirli ve tehlikeli oluşudur. Bu nedenle bulacağımız define’de ya tuzak var ya da gömünün üstüne zehir dökülmüştür. Bu tür kazılarda dikkatli olmak gerekir. Çok zor ve büyük iş gücü ile bulunabilecek definelerdendir. Definesi yakınlarında bulunan gölet, su kuyularının veya yeraltı mahzenlerin içindedir. Eğer akrep mağara içinde ise gömüsü mağaranın en kuytu ve dip yerlerinde olur

Akrep yuvası olabilecek bir taş aranır, bu taşın altında gömü olabilir. Civarda yerin altında bir odacık ta olabilir. Akrep resimleri veya figürleri çok çeşitli anlamlarda kullanıldığı görülmüştür. Zor ve zahmetli işlerde görülen akrep resmi burada çok büyük bir tehlikenin varlığına işaret eder. Özellikle değirmen, havuz, mağara, kuyu, yeraltı mahzenlerinde çok sık karşılaşılır.

Akrep tek başına yapılmışsa hem tehlikeyi hem hazineyi işaret eder. Çok sık rastlanmayan bir figür olup erken Hristiyanlık sembollerindendir. Erken yaşta ölen birinin mezar taşında da bulunabilir.

akrep definesi

Akrep Başka Bir Kaynak

Akrep resimleri veya figürleri çok çeşitli anlamlarda kullanıldığı görülmüştür. Zor ve zahmetli işlerde görülen akrep resmi burada çok büyük bir tehlikenin varlığına işaret eder. Özellik değirmen, havuz, mağara, kuyu, yer altı mahzenlerinde çok sık karşılaşılır. Bütün olaylar iz, işaret ve semboller bir bütün halinde incelenmeli tuzak mutlaka bertaraf edildikten sonra aramalar yapılmalıdır.

Başka bir kaynak: Akrep genelde rahip mezarına işarettir, mezarın koruyucusudur. Ölümü ve hemen sonrasında tekrar dirilişi sembolize eder. Bazen tapınağa giden yolu şimgeler. Genel itibarıyla her zaman tehlikeden bahseder.

Diğer görüş: Define işaretlerinde tehlikeli hayvanlar genelde tehlike işaretidir. Akrep ve yengeç bu mantığın ürünüdür. Yengeçten emin değilim ama akreplerin parasında zehir olduğu söylenir. Yani şöyleki tenekeyi açarsın aha buldum diye altınları avuçlarsan işin kötü. Zehirli altınlara temas ettin-mi işin biter.

Bu zehirin adını biliyordum unuttum aynı detete gibi anam dedirmez hemen orada gidersin. Zaten akrebin parasıda akrepten uzak olmaz çoğunluk giriş önlerinde olur bekçi gibi düşünün. Kapıda bekçi var sizi içeri almıyor böyle bi durum.

AKREP: hediyesi zorlu ve uğraş isteyendir derler. Hediyesi ya yakınında, yada o bölgedeki gölet su kuyusu mahzen mağara gibi yerde diplerde veya kuytu köselerdedir diye bilinir. Asıl mesele tehlikeli zehirli tuzakli diye bilinmesine rağmen hiç bir zehirlenme ile ilgili bilgi yok. Yinede dikkatli olunması gerekiyor.

Yengeç Define İşareti Anlamı

Yengeç tehlike işaretidir, tılsım olmadığı kesin olmakla birlikte dinsel hiç bir bağı yoktur. Bazı medeniyetlerde avcılıkla ilişkilendirilir. Bazılarında ise zehirli gömülere resmedilmiştir. Bu bazen tuzak şeklinde algılanabilir parası saf som altından oluşmaktadır. Suya yakın yerlerde kaya aralarında arama yapılması gerekir. Basit vlf dedektörler ile kolayca alınabilir derinlikte parası vardır. Dikkat etmeniz gereken altınların üzerinde zehir olup olmadığıdır buna önlem almadan altınlara dokunmamanız tavsiye edilir.

Yengeç Define İşareti Anlamı

Diğer görüş: Bir idogram olarak pek çok uygarlıkta farklı amaçlar için kullanılmıştır. Ancak bu çeşitlilikte tek ortak yön tehlike ve dikkat noktasıdır. Aynı zamanda tılsım ve büyü kullanılan bir alanı da temsil eder. Eski kabalistlerin birçoğunda bu durum çok açıktır. Büyü yapılmış bir alan içerisinde bir suyun bulunması akrep ve yengecin doğasıyla özdeştir. Bu itibarla işaret çözümlenirken akarsu, göl, bataklık veya havuzun araştırılması kaçınılmazdır.

Diğer görüş: Tehlikenin çok yakın olduğu imajı da verilmiş olabilir. Yengeç sembolü ile gömü – define – saklan-tının değirmen arkları içinde olabileceği bilinmektedir. İşaret büyük ise ve üzerinde istavroz (aile putu) varsa bu durumda işaret bir kapak olabilir.

Tam olarak cesareti sembol-ize etmektedir gömüye ulaşmak isteyen kimsenin cesaretli ve güçlü olması gerekir. Malı zehirli yada tuzaklı olup alacak kimsenin ellerine ve ayaklarına dikkat etmesi gereklidir. Tuzaksa ayaktan zehir ise elden zarar verir şekilde tasarlanmıştır.

Kaynak: Define Sohbeti

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.