Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Define Tuzak Çeşitleri

Tuzak sistemleri en çok kral mezarlarında rastlanır; höyük tümülüs gibi yığma türü 3 mezarın birinde mutlaka tuzağa denk gelinmektedir. Mağara, mahzen gibi tünel türü girişlerde olduğu gibi, eşkıya gömüleri için kullanılan tuzaklarda vardır. Tuzak çeşitleri arasında kişiye fiili olarak zarar veren tuzaklar kadar, işaretler üzerindeki şaşırtma yönleri yine tuzak sınıfına girer. Asıl yön güney iken şaşırtma bi murç izi ile sizi kuzeye yönlendirmekte bir çeşit tuzaktır.

Biz buna medeniyetlerin sakladıkları hazinelerin kolaylıkla ele geçmemesi için kullanılan tuzak çeşidi diyoruz. Bu tuzak size zarar vermez ama sizi kandırıp yanlış yerlerde araştırma yapmanızı sağlar.

Tuzak yapımı:

Tuzaklar mezarların yapımı sırasında hazırlanıp çalışır hale getirilir. Bu tuzaklardan birkaç tane örnek vermek gerekirse.

  • Dönen merdivenler
  • Bastığımız zaman üzerimize düşen taşlar
  • Su tuzakları
  • Zehirler
  • Fırlayan oklar
  • Çift taraflı çalışan kılıçlar
  • Mahzende üzerimize göçen toprak şeklinde sayabiliriz.

Tabi bunlar manüel çalışan tuzaklardır birde altınların üzerine dökülen zehir var, oda bir tuzaktır. Altınlara dokunduğunda tıpkı dedete gibi kısa sürede sizi yok edecek zehir türleri kullandıklarını biliyoruz.

Tuzak sistemlerini en çok eşkıyalar kullanırdı, çaldıkları paraları gömdükten sonra yada hazır buldukları eski mahzen odalarını kullanırlardı. Tuzaklar ummadığınız bir anda çalışmaya başlar. Tuzakların hazırlanmasında kullanılan metal platinler olduğunu biliyoruz. Platinlerin zamana dayanıklı olması bize tuzakların halen çalışır vaziyette olduğunu anlamamızda yardımcıdır.  

Tuzakların Çalışması

Tuzakların çalışabilmesi için belirli bir güç kaynağına ihtiyaç duyulurdu. Bu güç kaynağı tuzaklı bölgeye giren şahsın tuzaklı taşa basması yada duvara yaslanmasıyla faaliyete geçecek şekilde ayarlanırdı. Bu şekilde tuzak harekete geçer ve oradaki şahsa ciddi zararlar verebilir. .

Örnek su tuzağı

Su tuzakları dediğimiz tuzaklar ise define gömüldükten sonra yakınlardaki göl veya su kaynağından, toprak altından oraya döşenmiş künklerle su getirilir. Yıllar sonra burası kazmaya başladığınızda bu künkleri kırar ve kazı bölgesinin su altında kalmasına sebep olursunuz. Buda sizin kazıdan vazgeçmeniz demektir.

Eşkıya Tuzakları

Eşkıyaların zannedildiği gibi dağda yaşayan cahil biri değildir. Yapılan araştırmalarda eşkıya gömüleri ve işaretleri tek kelimeyle ustalık abidesidir. Yanlarında bulundurdukları taş ustaları, mekanikçiler ve haritacılar-la birlikte olup, defnelerini çok sağlam şekilde gömmüşlerdir. Definecilerin en büyük sıkıntısı arazideki eşkıya işaretlerinin tespitinde başlar. Nedeni ise bilgisiz definecilerin daha önce işareti kırıp yok etmesidir. Hiç bir eşkıya işareti tek başına olmaz, hepsi sistemli bir şekilde dizayn edilmiştir. İşaretin biri eksik kaldımı sistem çöker defineye ulaşmanız hayal olur.

Döner merdivenlerde önemli tuzaklardandır, tünel, dehliz gibi yerlerde merdivene denk gelirseniz çok dikkatli basın. hiç ummadığınız basamağın biri bi döner kaval kemiğinizi  kırıp içeri alır, çeksende çıkaramazsın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.