Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Balkaya (Ballı Kaya) ve Keçiciler Deresi

Balkaya (Ballı Kaya) ve Keçiciler Deresi Bal kaya şekli.

Bakın keçiyi doğu yöne alarak tek bir bakın kırık atlarla bir payton resmi vardır. Arabanın 4 tekeri arasında bir köpek resmi vardır. Atları dikkatle izleyin bize bir yön verir. Bu yönde bal kaya vardır. 1 veya 1,5 saat çeker.

Sayfa 31

Burada arı kovanı resmi vardır. ağzında 4 köşe delik işareti vardır. Yüksek ve sarp bir yerdir. Bağdat yolu yakınından geçer. Kayanın arka yüzünde 19 basmaklı merdiven vardır. Ana kayaya oyularak kendimiz tarafından yapılmıştır. 19. basamağın sonunda bir balta resmi görürsünüz. Ayrıca kabartma olacak şekilde çekirge resmi vardır. Bir kurşun atım mesafede bir çoban ve çoban köpeği arasında nişan almış dmitrov tarafından resmedilmiştir.

Girişe biz kız mağarası dedik, İçeriye giremezsiniz kapalıdır. Orta yerinde kuyu görürsünüz bal kayanın ayrı ayrı odaları vardır. Hepsi altın gümüş basılmış üstüne. 1. giriş yerinde olup 10 kişi tarafından eller üstünde getirilmiş siyah bir kaya xxxx ile örtülmüştür. Kayayı kaldırırsanız 25 arşın kuyuyu görüsünüz. Kuyu dipten bal kayaya gider başarabilirseniz taş oyuktan girebilirsiniz. İçeride karşınıza bir demir kapı gelir. kırın tuzak yoktur. Kıble cehtiyeti bizans imparator kızının odasıdır. Diğer işareti 3 basamak aşağıda yan batmak üzere gemi resmi görürsünüz. Geminin muhafazası kenarlarına kadar doludur. Yan batmış gemi ile arası 300 adımdır. Tepenin üzerine 20 kişi tarafından getirilmiş siyak koyu tepesi deliktir.

keçi deresinde konakladığımız süre zarfında nalbant alanı denilen fevkalade güzel bir düzlükte uzun zaman konakladık. Tepe üzerine çıkar bakarsınız nalbant sahası doğusunda keçi deresi kalır. Ters istikamette kuru dere kalır, nalbant alanı zamanımıza kadar kullanılmamış ellenmemiş bir alan.

Sayfa 32

Keçi Deresi

4 adet klavuz taşını görürsünüz. Bunlar bizim tarafımızdan yapılmıştır. 2-80 istavroz bulunur içeride oyuk olup doldurulmuştur ve sıvalıdır ağızları toprağın içerisine ters çevirilip gömülmüştür. Çevirip alınız. Tabiki yolculuğumuz biraz yorucu geçti, Petrov (potrev) taşları seyrediyordu bir köylü burada akıl almaz dedi 85 yaşlarındaydı. O heralde buraları bilir dedik. Tam savlam mevkii dedik sırtımızı kartal kayaya döndük sivri taşlı bir yer gördük. Buradaki mağaranın karşısındaki koyun çaanı vardır emanetlerimiz çanın içindedir. 80 adet karışık altın bulunan çanın işaretli tarafından Eflani ye gider burada tahtacı köy namında bir köy vardır.

Bu köye tek gözlü köprüden geçeriz. yol ileride ikiye ayrılır. Biz sağ yolu izledik kılavuz olarak yolun sağında mükebeleşmiş bir saat ayrılır yollardan birisi Türbe tepe denen bir tepeye çıkarken dönüp baktık yolun kenarında 4 köşe olarak oyulmuş ambar kayayı bulduk. AMBAR KAYA nın içinde muhtelif işaretler vardır. En belirgin kayanın bir tarafında MEŞALE resmi vardır. ŞAİR tarafından yapılmış birde istavroz vardır, bu istavrozun ucu hazen yaprağı şeklindedir. En büyük istavrozun boyunu ölçerim 0 arşın kazarsam bir mahzen bulurum mahzen çok zengindir. Aynı yolu izlemeye devam ederim kaya üzerinde bir tavşan ona bir şahin kuşu saldırır vaziyettedir. işaretlerimizi görürsün.

Sayfa 33

Tepenin üzerine çıkınca orta yerine doğru yürü bak 3 adet koltuk taşı görürsün. Uzun uzun oluk şeklindedir. Onların yanında kalan yerde taştan oyma nöbetçi bakarası görürsün altında yarım ay resmi var. Bakaranın karşısında bütün ayla güneş resmi var, bakaranın içine girince altında kalan 4 köşe taşları yerinden kaldırarak alt üst edin bir takım tekrarlamalar görürsünüz. İşte bu rakamlar aynı şekilde bir başka tepede kahve tepsisi resmi ile 8 fincan ile cezve resmi bulunur. Cevve azı önünden ip-didaren 3 adım bir taş bulunur. Yine bundan 3 adım üçer üçer rakamlar çıkacaktır. Tek rakamlar çift rakamlarla karşılaştırılırsa merkezimiz kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Keçiciler Deresi Devamı

Dikkat edilecek nokta sarp garp cenaptan hesabın yapılmasıdır. Zaten yapılacak tüm faliyetler buradaki türbeye yönelecektir vakit kaybetmeden buradaki türbeyi kırarsazın şifaen krokiler öğrenilecektir. Oyalayıcı ve şaşırtıcı tek hedef ganimetlerdir. Gömülü olduğu yer türbedir. Bu türbeyi türbe tepe diye ararsanız bulursunuz.

Bu tepeye yürüyerek çıktık, ve her tarafı karış karış gezdik, basmadığımız yer kalmadı, aradığımız bi yer olduğunu fark ettim. 20 kişi bir araya toplanarak 4,5 metre kazdık, bir mahzen yaptırdım. Bu iş gece gündür 2 gün sürdü. İş bitince bu mahzenin 5 adet merdivenini koydurdum her biri yontma taştan içini 7 katır yükü malla doldurdum. Ve üçer taşı diktirdim tam bir asker üçgeni çıkmıştı, 19 mesafeye ayarladım üçgeni. Taşın üzerine bir 3 işaretim mevcuttur. Mahzenin girişi tam orta mahallede kalır. Üzeri toprakla örtülü olup belirtisizdir. Ben dahi ölçmeden merkezi bulamam.

Bunlar tamamlanınca kuru dereye indik, sizde inerseniz ana taşta oyma iş yerimiz ve yatak yerimiz mevcuttur. Dere başlangıcı buruna 90 adım mesafeye kadar uzak bir taş görürsünüz. Kaldırıp bakın sivri külahlı başı ve ayağı külahlı pantolon giymiş bir avcı ateş eder vaziyette. Ateş ettiği yönü izleriz bir küçük tepecik ve bir taş görürsünüz. Ve kaldırıp bakalım. Avcının karşısına gelecek dere karşısında yarı oyulmuş bir değirmen taşı yakınında bir acı su kaynağı vardır. Tepeye tırmandığımızda bir çok değirmen taşı görürsünüz değirmen taşı ile yarım kalmış taşı kaldırıp bakın bakır kazanı elde edersiniz.

not:  Bu belge Valchan belgesi değildir. Karadeniz sahillerinde faaliyet göstermiş eşkıya gurubudur. Güç olarak volçan eşkiya gurubundan daha fazla yada az diyemiyoruz. Bu eşkiya gurubunun 3 gemi hazinesi vardır. Bunlar hem eşkıya hem korsandır.

Defineciler neredeyse tüm belgeleri volçan sanmaktadır. Bunu birbirinden ayırıp söylüyoruz ama hala karıştırılıyor. Bakın bu belgedeki ünlü eşkiya isim listesi aşağıda verilmiştir. Unutmayın volçan Karadeniz sahillerinde faaliyet göstermedi. Sadece Bulgaristan Türkiye sınırlarında Karadeniz sahillerinde faaliyet gösterdi. Anadolu yakasında faaliyet göstermedi.

PANOV
PAPAZ MİKAİL
DEDO YUVANNİ
ÇATAL SAKAL
ADRİYATİK LEFTER
ANRİYADO VASİL
DİMİTROV
ALEVTODEV
ÇERCİŞ YUVANİ
VASELAVASKİ
BALTIMORLI KARA YILAN
TAHTABACAK ÇAKBAŞTİRYAN
EDREMİTLİ KÖR SARKU
ADRİYTİKİLİ DEFTERYAN

Yorumlar

  1. Fatih dedi ki:

    Bal kaya yani şimdiki adıyla ballı kaya denilen yer bizim köydedir konularda adı geçen keçi deresi ve bal kaya birbirine yakın mesafelerdedir bu define yerlerinin yerini tam olarak biliyorum ama bir çok şeyi hala çözmiş değilim bilgili bir arkadaş varsa eğer bana versiğim numaradan mesaj yoluyla ulaşssın çıkaralım 7 deve yükü malı 5302966050

  2. Yunus dedi ki:

    Selam ustam bu yukaraki kitabın sahibi kim onu satmıyor mu istediğini verecem