Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Define İşaretlerini Koruyun

Gerçek defineci bulduğu işaretleri asla tahrip etmez, korur. Çözemediğiniz ve anlamlarını merak ettiğiniz her türlü işareti imkanlarınız ölçüsünde fotoğraf makinesi ya da kamerayla kontrol altına alınız. Para işaretin içindedir safsatasına inanıp-ta sakın işaretleri kırmayın. Bulduğunuz materyal bir tarihi eser, (sütun , sütun başı , mezar steli vb.) ya da arkeolojinin alanını ilgilendiren bir durum olursa buradaki tabloyu hiçbir şekilde ellemeyin. Ve en kısa zamanda bulunduğunuz bölgenin Kültür Müdürlüğüne veya Müze yetkililerine haber veriniz. Bizim size yardımcı olabileceğimiz husus ise daha başkadır. Bunlar define ile alakası olması muhtemel oyma, kabartma işaretlerdir.

İşaretleri koruyun

Şunu da unutmayınız; pek çok işaret yalnız başına hiçbir anlam ifade etmeyebilir.  Yakın mekanlardaki varsa diğer bazı işaretleri de kontrol ediniz. En ufak bir ayrıntı büyük anlamlar ifade edecektir. Kuyu, tümsek, çukur, işlenmiş ya da özelliği olan kaya parçaları, yaşlı ardıç, çam ve ahlat gibi ağaçlar Ayrıca kuru veya akan bir dere, çeşme veya bir pınar, çevredeki yüksek bir tepe ve yön ayrıntılarını mümkün olan ölçülerde anlamaya çalışınız. Sizin için önemsiz olan küçük şeyler definenin bulunması adına çok çnemli şifreler verebilir.

Yine önemli bir konuda uyarıda bulunalım. Gerçek defineci bulduğu işaretin üzerinde yanında veya çevresinde bir çalışma yapar. Bulgulara rastladığınızı da bize ayrıntılı bir biçimde anlamanız çözüm açısından faydası vardır.

İnce Ayarlar

Burada başka bir önemli konu boyutlandırmadır. Çekilen resimlerin hemen yanı başına göz tahmini yapabilmek için herhangi bir objenin konulması genel olarak yapılan bir uygulamadır. Define arayıcıların bu durumda çoğu kez sigara paketi , cep telefonu gibi objeleri kullanırlar. Çok zorda kalındığı zamanlar için bu yol geçerli olmakla beraber , bulunan işaretin en, boy ve derinlik gibi ölçülerinin milimetrik hesabına varılıncaya kadar sağlıklı ölçümü çok önemlidir . Rastgele yapılacak bir ölçümde 2cm. gibi küçük bir detayın yer tespitinde 2-4 metre gibi yanıltabileceğini unutmayınız.

Çalışma yaptığınız işaretlerden sonuç alamadığınız zaman öfkeyi işaretlerden çıkarmayın, burada bişey yok deyip çalışmaya son verdikten sonra belki işaretin içindedir gibi öfkeli davranışlar sergileyerek işaretleri kırmayın bu en çok yapılan kırma şeklidir. Sen bulamadıysan senden sonraki bulur.

Ben bulamadım başkasıda bulamasın dersen işte tam bu noktada ilahi adaletin kurbanı olursun. Bir definecinin zihniyeti asla bozuk olmayacak, ben bulamadım inşallah başkası bulur deyip terk ettiği yerden duayla ayrılacak.

Yorumlar

  1. Huseyin gunes dedi ki:

    bence insanin öküz oldugunu anlatiyor o reşim etrafinda neler var dikkatli bakilsin onun 100 100 parasi vardir