Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Ağaç Define İşareti

Ağaç Define İşareti; Yaşlı ağaç bulduğumuzda ağaçta çivi çakılı olup olmadığına bakarız, 2 şekil çivi vardır, biri çingene çivisi diğeri çarmıhın çivisi, çingene çivisi gömüyü anlatırken çarmıhın çivisi mezar olduğunu söyler. Ağaçtaki çivi çarmıhın çivisi ise bu bize çok fazla uzaklaşmadan ağaç yanından baktığınızda mezarı görürsünüz, ağaç mezarı kutsamak için ekilerek ölen kişiye addedilmiştir.

 • Çingene çivisi ise bize yön ve mesafe verdiği gibi direk emarenin yerini de verebilir, defineci arkadaşlar sizin dikkat etmeniz gereken çiviler geçen yüzyıllar içinde çürümüş ağaç çivileri içeriye almış olabilir, ağaç gövdesinde gördüğünüz kanser burada bir çivi olduğunu ağacın çiviyi çürüterek erittiğini anlatır bu tip ağaçlarda çivi olduğu göz önüne alınarak yine araştırma yapılmalıdır.

Define işareti olarak kayalara, benzeri yerlere ağaç resmi çizilmez (hayat ağacı sembolü hariç). Ağaçların kendisiyle ilgili define arama yöntemleri vardır. Uzun ömürlü ağaçlar nişan noktalarıdır.

Ağaç Define İşareti

Define ararken uzun ömürlü bir ağaç ile karşılaşırsak, şöyle birkaç bin yıllık, hemen ağaca bakalım herhangi bir bıçak izi var mı, çivi vb. bir şey çakılmış mı, dikkat çeken herhangi bir define işaretleri olabilecek işaret var mı ? Ya da ağacın bir tarafı diğer kısmına göre çok mu gür ? Uzun ömürlü ağaçlar meşe, çınar gibi ağaçlardır. Ahlat ve dut ağaçlarıda iyidir. Dut ağaçları genelde ermeni işidir onlar bin yıllık değil 100-200 yıllık civarlarındadır.

Eğer ağaç, define işaretlerinden biri olarak kullanılmışsa ağacı merkez alarak 30 m. yarıçaplı bir çember çizeriz, definenin bu çemberin içinde 3-5 m. derinlikte olma ihtimali büyüktür. Dedektör ile arama yapılması tavsiye edilir. Bazen bu uzun ömürlü ağaçlar( dut, ceviz, ahlat, çınar) direkt işaret belirtmese de asıl işareti bulmak için yardımcı nokta olarak seçilebilir. Bu ağaçların olduğu bölgeler emaneti saklamak için seçilebilir.

Ağaç Define İşareti oyma ağaç

Çatal Çam:

Çam ağacının en önemli olanı çatal çam olması ile değerlendirilir. En az üç insanın bir arada kucaklayabileceği kalınlıkta olan bir çam 200-250 yaş civarındadır. Kurtuluş savaşı yıllarında veya daha öncesi ve sonrasında bu ağaç nişan noktası olarak kullanmıştır. Eğer bu tarife uyan bir çam çatalı varsa ağacın çatal noktasının hemen altında yıllar önce atılmış bir çentiğin göz haline gelmiş izi aranır. Bu eski iz bugün bir yemek tabağı veya ona yakın ölçülerde olması gerekir.

Göz izinin arka tarafında ve çatalın tam alt noktasından karşıya bakıldığında genellikle 7 vaya 70 adım mesafede bir işaret aranması gerekir. Çünkü çatal ”V” harfi demektir. ”V” harfi 7 rakamını temsil eder. Bu durumda iki noktadan birisi gömü alanı olarak belirlenir. Cihazlarla bu noktaya bakılır veya arazi gözlemiyle buradaki hedef tespit edilir.

Ahlat-Ardıç-Meşe ve Çam:

Bunlar genellikle arazilerde açık alanlarda nadiren de köy evlerinin avlularında bulunan uzun ömürlü ağaç türleridir. Ahlat ve Ardıçlar yabani olarak dağlarda bulunduğu için eşkıya gömülerin yada köy ve çiftlik zenginlerinin paraları bunlarla ilgili bir alana saklanmış olabilir. Aksine bir görüş olmadıkça; ağaç 2 tane ise 2 ağacın ortası , 3 tane ise küçük veya büyük olanın altıdır. Yakınlarda bir pınar veya çeşme varsa en yakın ağaçla çeşmenin tam ortası, suyun aktığı istikamete denk gelmeyecekse tek ağaç ile çeşme adımlanarak, pınar ortada kalacak şekilde ağaca uzak olan (ters simetri) noktaya bakılır.

 • Çift ağaçlarda üçgen olabilecek ön veya arkadaki 3. boş nokta ölçüm yapılır ve gömü noktası için üçgen oluşturulur. Bu tür ağaçların bazen anası yaşlanmış, yakılmış yada kesilmiş olabilir. Dibinden çıkan filizi bu açıdan değerlendirilmelidir.

Dut Ağacı:

Genellikle avlularda bulunur.Dut ağacı ile evin yapısı içindeki önemli noktalarla bağlantı kurulur.Örneğin;gömü sahibi kişi parasını daima gözü önünde tutmak isteyecektir. Bunun için oturduğu veya yattığı eski odasının yeri ve penceresi belirlenir. Bahçedeki ağacın bir alt noktası bu işin yapılabileceği ve görüntü alanındaki hedef noktalardır. Bu nokta genellikle ağaçtan ev giriş kapısına doğru 1-3 veya 7 adımdır.

Ceviz Ağacı:

Genelde bahçe ve bağlarda yakın yerleşim alanlarının ağacıdır.Bu ağacın nişan alındığı nokta–yönü belli olmamakla birlikte- mutlak 3 adımdır.Gömünün, ağacın 3 adım çevresinde olduğu bilinmeli ve çevre araştırmaya tabi tutulmalıdır. ( ceviz gölgelidir, emanet gölge içinde korunmaktadır)

yaşlı ağaç varsa 500 metrelik alanda 2 yaşlı ağaç daha olabilir. genelde üçgen yapar. bunların kuzey tarafında kalan iyidir. tabi bu kesin değil fakat para bu 3 ağacın birindedir.

Yorumlar

 1. Ümit dedi ki:

  Arkadaslar iki meşe agaci arasi on metre rahat gelir ve bu iki agacin tam ortasi 3 metre kazildiktan sonra 30 cm kadar kum çıkıyor ve bu kumun için den ayni ebatta 11 adet yuvarlak yumurta büyüklüğünde taş cikiyor ve sonra sert bi zeminle karşı karşıya geliniyor burda varmidir birşey bilgisi olan arkadaşlar

 2. Arslanmecit dedi ki:

  Arkadaşlar ağacı sarmış vaziyette sarmaşık var çok kalın yakınında kilise olduğu söyleniyor bu işaretmidir nedir saygılar

 3. Apollon dedi ki:

  yaşını başını almış gallevi bi ağaç bulursan bu en güzel define işaretidir.

 4. Hisar dedi ki:

  Kayada ağaç resmi var ve yakınlarında 10 adete yakın armut ağaçları var birtanesi çok eski bir kesim yani krsilmiş ama alttan yeniden çıkmış büyümüş kayadaki resim ile 30 metre mesafede bilgisi olan varsa yazsın güvenilir kişiler sadece

 5. Anonim dedi ki:

  Kis toprak çıkmış onun altına yani 3 metreyi baz al ve devam et şunu diyeyim 2 ağaçtan hangisi daha kalın duruyor ve cıvıl kayalık olması lazım dikkatli bak

 6. Yusuf dedi ki:

  Dostum, bence taştaki resmin armut ile alakası yok. Resmi iyi incelersen paranın yerini resimde bulabilirsin.

 7. Anonim dedi ki:

  Bende de çarpi işareti var 4 tane

 8. Batuhan dedi ki:

  Arkadaşlar 2 adet cinar agci var cinar agcinda yuz e benzeyen bir çizim var ayrıca agacta çakılı çivi var bi kactane çiviler içinde kalmış kusmus hep bu ağaçlarda para olduğu söyleniyor ve yer kendimize ait yardım edebilecek biri varmi

 9. Muhammed dedi ki:

  Bende üç tane ağaç var hepsi farklı üçgen şekli ve eski ermeni evi defineyi nasıl bulurum kendine güven varsa benle itibara gecsin

 10. Leyla sultan dedi ki:

  Merhaba elimde bir isaret var agac ile ilgili gruplar dikkatimi dağıtıyor nasıl ulaşabiliriz size

 11. Ünal dedi ki:

  Merhaba! Hocam bende üç deyişik şekilde işaret var imail yada başka şekilde irtibata geçebilirmiyiz size gösteriyim resimleri

 12. Doğukan dedi ki:

  Selamu Aleyküm arkadaşlar. Oturmuş oldupum evin evvelinde eski rum ve ermeni evi varmış ama şuan sadece eski su sarnıcı var. Bahçede de 3 tane kaç asırlık oldupunu bilmediğim devasa çam ağacı var. SU SAENICININ İÇERİSİNDE SİĞİL GİBİ İÇERİ ÇIKINTI VAR 2 3 TANE. Bİ BAĞLANTI VARMIDIR ACABA ?