Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Ağaçlardaki Çiviler

Ağaçlardaki Çiviler

2 türlü çivi vardır, biri çingene çivisi diğeri çarmıhın çivisi. Çingene çivisi para der, çarmıhın çivisi ise mezardır. Dikkat edin bu çiviler çoğu demir değil kurşundan yapılmıştır.

Ağaçta birden fazla çivi varsa bu mezar işaretidir, çivi sayısı kadar mezar vardır. Bu çiviler orta boy şeklindedir, bu ağaç mezarların kutsandığı yerdir. Hz. İsa  çarmıha gerilip ellerine çivi çakılmıştır. Sonrada  göğe kaldırılmış. Hristiyanların benzer uygulama eşliğinde bir ölü gömme yöntemidir.

Tek çivi ise define işareti olarak bilinir. Bu son bölge demektir malın yeri bu çividen görünür. Bu çivi ağacın gövdesinde olup demir kazık çakılı gibi görkemli şekildedir. Ağaç  yaşlanıp  genişledi ise bu çiviyi içine almış  orası kanser olmuştur. Yaşlı dut; meşe; ahlat gibi ağaçlarda bulunabilir.  Yemiş ağacında çivi aramayın; onda olmaz. Çingene çivisi olan yerlerde mağara aranabilir. Kuyu ve tek tepeler  dikkate alınacak noktalardır.  Mağara ise genelde merdivenle girilir içeride yaşam izleri mevcuttur; çoğunluk duvar aralarında saklı  altınlar bulunur.

Bir başka görüş: çivi dut ağacında ise para kuyudadır. Çevreye bakın mutlaka bir kuyu bulursun.  Eğer kuyu 2 taneyse bu 2 kuyuda boştur. Orada birde 3 kuyu  olmalı, dikkat edin bu kuyu kireç yada kil ile doldurulmuştur, paranın saklandığı kuyu budur.

Diğer görüş: Çivi eşkiya çivisiyse burada  açık mağara aranır. Bu mağaranın kapısından baktığında karşıda sergen kayalıklar olup bu kayanın  önünde şapka yapan kaya mevcuttur. Para bu kayanın ya önünde yada üstündedir.

Ağaçta çok fazla çivi varsa burada kesin mezarlar vardır. Ağacın hemen yanında hafif yığma varsa bu yığmanın altıda mezardır. Bazı mezarlar birden fazla odalıdır.

Mezar yanına ağaç dikme geleneği çok eskilere dayanır. Ağaçlar altında mezarlar kutsanıp ağaçlar yakılırdı. çoğu mezarlık alanında yaşlı ağaçlar bulmak mümkündür, bunların çoğu yandı yada kesilip odun olarak kullanıldı.

definecilikte ağaca çakılı çivi
define çivisi
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.