Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Eşkiya Belgeleri Ana Paranın Bulunduğu Yerler

Belgede adı geçen putlar aslında put değil paranın yerleridir bilginize.

1-  Avcı ve karaca değirmen arkasında karacanın getirdiği yerde yengeç, karaca değirmene 250 adımdır.  bu karacanın arka ayağı kırıktır.  Avcı ile karacanın  arasında köpek vardır bunlar sarp bir yerdedir.

2- İkili koç: Bunlar birbirine vuruşur vaziyette avcı ile karacaya yakındır.

3- Kepenekli Çoban: 39 koyun arkasında kepenekli çobanı bulursun.

4– Ters Gemi gemici deresindedir bu dere pamukçu yokuşuna bağlanır, yelkenlidir, mağaranın içinde dirote direvi kırıktır bayrak ve martı resimleri birde başı önüne eğik palamur taşı vardır, geminin boyu 9 karıştır.

5– 66 rakımlı değirmenin üst basamağında duvarında put resmi vardır. bu değirmenin önünde binek taşı olacak,  2 arkı boyunca köpek kaburgası, yengeç, su kaynağı ve  2 papaz elini çenesine dayamış dirseğinin altında put vardır, kolu kökünden kırık kırık yerde put vardır.

6- Papaz mağaranın içinde yatar vaziyettedir, bir kız elinde saksı ile yatar durumdaki  papaza gül koklatır vaziyettedir.

7-  Nalbant takımı dışarıda bir kaya ayrıca  mağarada içindeki kerpeten, sıntıraç ve çekiç resmi kerpetenin ağzı açık olacak,  açık yerde 1 tane mahmudiye altını vardır.

8- Çalgılı mağarada düğün alayı ve davul resmi vardır.

9- Sofra Taşı, Sofra taşında çatal, kaşık, bıçak,  balık, ekmek  dilimi  ve çakı zinciri vardır. buraya 3 basamaklı taşla çıkılır.  orta basamak biraz boştadır burada 2 delik olacak.

10-  Tulum çalgı bulgar buryaz yaylasındadır.

11- Filin hortumu yere dayalı vaziyettedir.

12- Omuzu bakraçlı kadın su bakırlarının biri ardında biri önünde kızın sol omzu arkasındaki bakıra doğru bakar. kızın saçlarının bir tarafı dağınık bir tarafı topludur,  kızın boynunda inci resmi ortasında altın resmi vardır. Burası emin Ağa değirmenine yakındır değirmenin yukarısındadır.

13- Kantar: Kantar sarı kayalar değirmeninden yukarıdadır, kantarın altında arnavut put resmi 99 rakamı üzerindedir. kantar 3 çengellidir çengelin biri kırıktır,  kantara sırtını verip 90 adım atarsan taşın üzerinde kırık çengelin ucunu  bulursun.

14- Civcivli tavuk:  Civcivlerin 6 tanesi kanatlarının altında olup biri üzerindedir, tavuğun gagasının istikametinde put vardır.

15- Ayılı mağara: ayı oynar vaziyette burnuna zincir takılmış zincirin bir ucu beline dolanmış bir kız kucağında ters durur 2 seyirci dapa vurur ayıcının elinde tef olup kızın baktığı yerde put vardır.

16- Hora tepe: hora tepe 39 taş tepe üzerinde dikmedir.  birinden birinde kemençe resmi olacak ortadaki taşta üst kısımda delik olacak bu delik bayrak direği deliği olacak.

17- 40 basamaklı mağara 39 tanesi kırılmış  en üstteki sağlamdır demir halka buradadır,  kayanın yüksekliği 18 metre boyu 24 metredir,  boyu yükseklikten 6 metre aşağı saçaklıdır,  burası inilmez çıkılmaz yerdir halka  ancak geriden görünebilir.  bunun dibinde sarık gibi kesme taşlar olup  birinden birinde put olacak,  kayanın üzerinde 3 metrede mezarı olup karşısında 3 yığma tepe vardır.  hatta halka orta tepeden 1 saat sürer.  halkanın duruş şekli denize doğru bu halka şeytan deresindedir.  diğer ismi kapı kayadır.

18- Sarı Göl: Sarı gölün bir ayağı yarıktır, eskiden beri yarıktır,  gölün kenarında siyah bir taş bu taşta 2 güvercin  biri uçar diğeri vurulmuş yatar vaziyettedir.  bu gölün aktığı istikamette değirmen deresi vardır.  değirmen deresi 3 tepenin ortasındadır.

19- Öküz Arabası:  öküz arabası saçaklı bir kayanın altındadır, esbitlerinin biri arkasındadır,  üzerinde 1 tane put vardır arabanın önünde ise 7 tane daha put vardır.  arkada ise fino köpeği olup olduğu yer yokuştur.

20- Ters Mihrap: Ters mihrap pamukçu yokuşundadır,  mihrap ters birde delik vardır.

21- Develer: Deve  7 tanedir, önlerinde birde eşek vardır, üzerindeki adamın ensesinde bir asa vardır, asanın ucunda mahmudiye vardır,  bu asanın tam hizasında 7 tane put vardır, dikkat putlar son noktadır malın yerini vermektedir.

22- Selvili Mağara: Bu mağaraya girerken sağında ve solunda birer Selvi ağacı vardır, ama bunlar ters vaziyette olup etrafı çatmalıdır, put resmi ise pamukçu yokuşunda bulunur.

Bu işaretler her ne kadar kolayca anlatılsa bile gerçekten malı almak için üstün zekaya sahip olunması gereklidir.  Bunlardan yararlanmanın en kolay yolu eski isim bilgilerine sahip olunmak zorundadır. makalede adı geçen put yerleri aslında paranın olduğu yerlerdir putlar son noktayı vermektedir.

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    bütün işaretler var ve net. bu belge hakikidir..