Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Gri Cıva Fiyatları

Gri Cıva Fiyatları

Civa fiyatlarının değişiklik göstermesinin sebebi atom kütlesi ve atomik numarasıyla alakalıdır. Cıvanın gri yada kırmızı olması çokta önemli değildir.

Örnek; atom kütlesi 200.59 u, Atomik numara 80, Yoğunluk 13.56 gr/mL, saflık %99,99 olan bir gri cıvanın gramı ortalama 2.000 TL civarındadır. Tabiki bunun fiziksel durumu sıvı metal olmalıdır.

Cıva Nedir ?

Cıva, havada, suda ve toprakta bulunan doğal olarak oluşan bir elementtir. Civa, kömür birikintileri de dahil olmak üzere yerkabuğundaki kayalarda bulunur. “Hg” sembolüne sahiptir ve atom numarası 80’dir.

Cıva birkaç farklı biçimde bulunur:

Temel cıva

Metalik cıva

İnorganik cıva bileşikleri

Organik cıva bileşikleri.

Elemental veya metalik cıva parlak, gümüş-beyaz bir metaldir. Oda sıcaklığında sıvı haldedir. Düştüğünde, temel cıva daha küçük damlacıklara ayrılır.

Cıva çevrede nasıl oluşur?

Cıva, çevrede bulunabilen doğal olarak oluşan bir elementtir. Atmosfer, göller ve akarsular dahil olmak üzere çevrenin birçok yerinde cıva bulunabilir.

Cıvanın İnsan Sağlığına Etkileri

Cıva kullanılmış havayı ne kadar uzun süre solursanız risk o kadar büyük olur. Soluma yoluyla, elemental cıva buharları ciddi akciğer, mide-bağırsak ve sinir sistemi hasarına neden olabilir. İnorganik cıva bileşikleri cıva tuzları şeklini alır.

İnorganik ve organik cıva bileşiklerine aşırı maruz kalma, genel olarak yutma yoluyladır. Organik cıva bileşikleri, inorganik bileşiklere göre gastrointestinal sistem ve deri yoluyla daha kolay emilir. Cıva bileşiklerine yüksek oranda maruz kalmak gastrointestinal sisteme, sinir sistemine ve böbreklere zarar verebilir. Dikkat edin Cıva insan sağlığına zararlıdır. Uzmanından destek almadan cıva kullanılmamalıdır.

ETİKETLER:
Yorumlar

  1. Zafer dedi ki:

    Selam 13,60 civarinda 110 gram gri civa var nasıl nakite cevirebilirim