Dedektörler ve Derinlik Ölçüleri

Dedektörler ve Derinlik Ölçüleri; ne kadar derine iner bu en çok sorulan sorudur, ne yazıkki bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Derinliği Etkileyen faktörler arasında en bilinenleri aşağıdaki şekildedir.

-Başlığın boyutu (büyük başlık derine iner)

-Toprağın iletken özellikleri:

-Metalin gömüldüğü süre:

-Metalin boyutu: (bu en önemli olandır)

-Metalin duruş şekli:

-Mıknatıslanma derecesi:

Tüm bunlar dedektörlerdeki derinliği etkileyen önemli faktörlerdir.

Dedektörler ve Derinlik Ölçüleri

Şu an itibarıyla en ileri teknoloji ile üretilmiş dedektörlerin maksimum derinliği 3 metre civarlarındadır, bu ölçü metal kütlesinin 1 teneke büyüklüğünde varsayılarak hesaplanmıştır. Bunun üzeri bir derinlik hesaplaması mevcut teknolojinin üzerine çıkmakla alakalıdır bu tamamen yanlış yada bilinçli olarak kandırmaca bir hesap şeklidir.  

Bu ölçüden daha derinlere inmek için farklı sistem cihazlara yönelmek gerekir, bunun en basit örneği jeofizik cihazlardır, jeofizik cihazlarla en az 18 ve üstü derinliklere rahatlıkla inebilir.

Pulse Dedektörler

Pulse dedektörler ise 2-3 metre olarak hesaplanmıştır.  Bu ölçüler en uygun durumlar  hesaplanarak sonuçlandırılır,  toprağın özelliği, metalin toprak altında kalma süresi ve kütlenin büyüklüğüne paralel olarak değişmektedir.  Metalin büyüklüğü sizin daha derinlere inmenizi sağlayabilir,  yeni gömülmüş bir metal ile toprak altında uzun süre kalmış, toprakla oksitlenmiş bir metal birbirinden farklılık göstermektedir, uzun süre toprağın altında kalmış metalin algılanması toprakla oksitlendiği için algılama çok daha kolay olur.

Vlf Dedektörler

Küçük başlıkla arama yapan bir metal dedektörün inebileceği maksimum derinlik en fazla 40 cm olarak kabul edilir,  garret at max, xp deus 45 cm lere kadar çıkabilir. Bunlar vlf dedektördür.

Vlf dedektörler toprağa ne kadar yakın arama yapılırsa o kadar verimli olur, topraktan uzaklaştıkça derinlerdeki metali saplaması biraz daha zorlaşır. Pulse dedektörler ise  bunu büyük başlık takılı olarakta anlatabiliriz.  Büyük başlık taktığınız zaman çok daha derinlere inebilirsiniz, bunun birde dezavantajları vardır, Büyük başlıkla hem yüzeydeki metalleri görmeniz zorlaşır hemde derindeki metalleri gruplandırması zorlaşır,  altın diye sinyal aldığınız metal kursun yada alüminyum çıkma olasılığı oldukça yüksektir.  

Bu derin arama dedektörlerinin tamamında aynıdır, şu anki teknoloji derindeki metalin cinsini verebilecek düzeyde ilerlememiştir. sadece yeni çıkan alman tero vido bu işi kısmen çözmüş gibi görünüyor. Dedektör almak isteyen bir kişi ise  üreticiden derinlik yada metal ayrım garantisi istemesi yanlıştır, çünkü üretici sizin hangi toprak yapısında yada ne zamandan beri toprak altında kalmış, metaller ne tür bir evrelere uğramış bunu bilemeyeceği için garantili bir satış gerçekleştiremez, unutmayın-ki toprak altı bilinmezdir.

Dedektörler ve Derinlik Ölçüleri

Bazı insanların dini inancına göre, bazı insanların değerli eşyaları korumak, bazıları savaş korkusu, bazıları ölü gömme geleneklerine hitaben mezarlara koyulan,  vb. şekilde toprağa saklanmış çokça değerli eşyalar vardır.  Bunların bir kısmı arkeologlar tarafından çıkarılırken bir kısmı-da defineciler tarafından gün yüzüne çıkarılmaktadır, definecilerin değerli eşya aramalarında en çok verim aldığı elektronik cihazlar kuşkusuz dedektörlerdir. Dedektörsüz  hikayelere dayalı define aramalarda başarı oranı oldukça düşüktür.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Hasan dedi ki:

    yukardaki okuduğum yazıdan aldığım bilgiye göremüşteri satan kişiye derinlik sorması yanlışmışmış ozaman neanladık bizbuişten ozaman almıyoruz.

Yorum Yaz