Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Dedektörler ve Derinlik Ölçüleri

Dedektörler ne kadar derine iner bu en çok sorulan sorudur, ne yazıkki bu sorunun kesin bir cevabı yoktur.

Dedektörler ne kadar derine iner bu en çok sorulan sorudur, ne yazıkki bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Derinliği Etkileyen faktörler arasında en bilinenleri aşağıdaki şekildedir.

  • -Başlığın boyutu (büyük başlık derine iner)
  • -Toprağın iletken özellikleri:
  • -Metalin gömüldüğü süre:
  • -Metalin boyutu: (bu en önemli olandır)
  • -Metalin duruş şekli:
  • -Mıknatıslanma derecesi:
  • Dedektörün kalitesi

Tüm bunlar dedektörlerdeki derinliği etkileyen önemli faktörlerdir.

Şu an itibarıyla en ileri teknoloji ile üretilmiş dedektörlerin maksimum derinliği 3 metre civarlarındadır, bu ölçü metal kütlesinin 1 teneke büyüklüğünde varsayılarak hesaplanmıştır. Bunun üzeri bir derinlik hesaplaması mevcut teknolojinin üzerine çıkmakla alakalıdır, bu tamamen yanlış yada bilinçli olarak kandırmaca bir hesap şeklidir.  

Bu ölçüden daha derinlere inmek için farklı sistem cihazlara yönelmek gerekir, bunun en basit örneği jeofizik cihazlardır, jeofizik cihazlarla en az 18 ve üstü derinliklere rahatlıkla inebilir. Definecilerin en çok kullandıkları jeofizik cihaz gpr yeraltı radarlarıdır. Ajax dedektör, Ger Detect ve Groundtech Dedektörleri son yıllarda öne çıkmış firmalardır.

Darbe İndüksiyon (Pi) Dedektör Derinlik Ölçüleri

Darbe İndüksiyon, bir başka adıyla pulse dedektörler en fazla 2-3 metre derine iner.  Bu ölçüler en uygun durumlar  hesaplanarak yapılır. Toprağın özelliği, metalin toprak altında kalma süresi ve kütlenin büyüklüğüne paralel olarak değişmektedir.  

Metalin büyüklüğü sizin daha derinlere inmenizi sağlayabilir,  yeni gömülmüş bir metal ile toprak altında uzun süre kalmış, toprakla oksitlenmiş bir metal birbirinden farklılık göstermektedir, uzun süre toprağın altında kalmış metalin algılanması toprakla oksitlendiği için çok daha kolay olur.

Vlf Dedektörler (Yüzey Arama)

Küçük başlıkla arama yapan bir metal dedektörün inebileceği maksimum derinlik en fazla 40 cm olarak kabul edilir.  Garret at max, xp deus 45 cm lere kadar çıkabilir. Bunlar vlf dedektördür.

Vlf dedektörler toprağa ne kadar yakın arama yapılırsa o kadar verimli olur. Ttopraktan uzaklaştıkça derinlerdeki metali saplaması biraz daha zorlaşır. Vlf dedektöre Büyük başlık taktığınız zaman çok daha derinlere inebilirsiniz, bunun birde dezavantajları vardır. Büyük başlıkla hem yüzeydeki metalleri görmeniz zorlaşır hemde derindeki metalleri gruplandırması zorlaşır.  Altın diye sinyal aldığınız metal kursun yada alüminyum çıkabilir..  

Bu derin arama dedektörlerinin tamamında aynıdır, şu anki teknoloji derindeki metalin cinsini verebilecek düzeyde ilerlememiştir. Dedektör almak isteyen bir kişi ise  üreticiden derinlik yada metal ayrım garantisi istemesi yanlıştır, çünkü üretici sizin hangi toprak yapısında yada ne zamandan beri toprak altında kalmış, metaller ne tür bir evrelere uğramış bunu bilemeyeceği için garantili bir satış gerçekleştiremez. Unutmayın-ki toprak altı bilinmezdir.

Bazı insanların dini inancını yerine getirmek için gömmüş, bazı insanlar korumak, bazıları savaş korkusu ile toprağa saklanmış çokça define vardır.  Ölü gömme geleneklerine uygun mezara koyulan eşyalarda çok yaygındır.

Bunların bir kısmı arkeologlar tarafından çıkarılırken bir kısmı-da defineciler tarafından gün yüzüne çıkarılmaktadır. Definecilerin değerli eşya aramalarında en çok verim aldığı elektronik cihazlar kuşkusuz dedektörlerdir. Dedektörsüz  hikayelere dayalı define aramalarda başarı oranı oldukça düşüktür.

Yorumlar

  1. Hasan dedi ki:

    yukardaki okuduğum yazıdan aldığım bilgiye göremüşteri satan kişiye derinlik sorması yanlışmışmış ozaman neanladık bizbuişten ozaman almıyoruz.