Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Tarihteki Rezerv Paralar

Tarihteki rezerv paraları tek tek inceledik. Çok gerilere gitmemek için roma imparatorluğuna göz atalım. Doğu Roma (Bizans) ve batı Roma olarak ikiye ayrıldığında aslolan batı Roma imparatorluğuydu.

Batı romanın rezerv parası 193 yılında Septimius Severus tarafından basılmıştı. Kendisini imparator ilan eden XIIII Gemina Martia Victrix Lejyonu onuruna bastırılmış Aureus vardı. Buna karşılık Bizans H.Z. İsa portrelerini kullandı. Tabi çok sürmeden aslolan batı roma çöktü. Buradaki rezerv para bizans solidus olarak kayıtlara geçti. Çin dahil tüm dünyada kabul gören soliduslar 700 yıl boyunca bizansın ana madeni parası olarak kullanıldı. Alt resimde Roma aureus ve Bizans solidus örneğini görebilirsiniz.

Aureus

Aureus 25 gümüş denarii değerindeki Antik Roma altın sikkesi.

Solidus

Solidus İlk defa İmparator I. Konstantin tarafından 309–10 arasında bastırılmış olup, Bizans İmparatorluğu ‘nda 10. yüzyıla kadar kullanılmış rezerv paradır.

Venedik Dukası

Venedik Dukası 13 yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıktı. Yüzyıllar boyunca rezerv para olarak kullanıldı. Fatih Sultan Mehmed İstanbulu fet ettikten sonra Venedik dukasına karşılık Altun basıldı.

Tarihteki Rezerv Paralar
Altun Fatih Sultan Mehmed

Altun Fatih Sultan Mehmed , Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk kez 1478’de bastığı altın sikkesi olan altun için düka’yı standart ve rakip aldı. İlk etapta Doğu Akdeniz’de baskın olan, oldukça kabul gören bir ticaret madeni parası haline geldi.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.