Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Dama Taşı İşareti

Dama taşı suya yakın yerde ise yamaçta büyük bir ana kaya vardır; bu kaya kışın su yükseldiğinde suyun altında kalır şekildedir, kayanın hemen üstüne çıkın dağın altına dehliz  girişi vardır;  dikkat edin dehliz tuzaklıdır.

Diğer tecrübe: Dama taşı asker mezarına işarettir, her kare bir askerin mezarıdır  dama tahtası üzerinde kaç adet kare varsa o kadar rütbeli mezarıdır  bu mezarlarda askerin tüm değerli eşyaları ve savaş malzemeleri çıkar.

Diğer tecrübe: Labirentli bir yolun ifadesidir. Bu genellikle yeraltındaki tünel veya geçit noktalarının değişmez simgesidir.. Dama taşı kendi başına define işareti sayılmaz. Ancak bu tür yerlerdeki yaşamın bir parçasının yer altında geçtiğinin de şaşmaz işaretidir. Tünel veya yeraltı geçidi olarak tabir ettiğimiz bu mekanların tespitiyle; gerek eski gerekse sonraki dönem kaçak veya eşkıya gruplarının mal ve para gömüsüne rastlanabilir.

Dama işaretinin defineye işaret olabilmesi için; hemen yanı başında veya üzerinde farklı işaretlere ihtiyaç vardır.

Bu define işareti çok eski bir hesaba dayalı bir sistemdir. ebced hesabı değildir. matematiksel hesaplamalar gerektir. her bir dama bir rakamın karşılığıdır. bu rakamında başka bir karşılığı olan anlamlar vardır.

alt resimdeki net dama taşı işareti olarak kabul edilemez. bu sunak ve murçlar aslında nekropol alanını ifade etmektedir.

Dama Taşı İşareti

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.