Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Definecilerden Beslenenler

Müjde; definecilerden beslenenler arasına gazetecilerde girdi. Bazı gazete muhabirleri defineciler yakalandı başlıkları altında durmadan asparagas haber üretmeye başladı. Yani yazım okunsun diye defineciler 100 metre kazdı gibi başlıklar atması gazetecilik değilki. Bir defa 100 metre kazılması imkansızdır bu ülkenin neresini kazarsan kaz 30 metreden sonra su çıkar. 100 metre nasıl kazacak bu adam. Bende definecilerden beslenen listesine bazı gazeteci muhabirlerini de aldım.

Definecilerden en çok beslenenler dedektörcüler denildi, halbuki dedektörcüler definecilerden hiç bir zaman beslenmedi iyi kötü eline bir cihaz verdi. En kötü cihaz bile mutlaka işe yaradı.

Sonraki dönemlerde hocalar, sonraki dönemlerde sana define yeri söyleyeceğiz diyen sahtekarlar. Daha sonra işareti göster paranı al diyen işaret alıcısı yalancılar. En son uydudan define yeri gösteriyoruz diyen guruplar derken en sonda bazı gazetecilerin definecilerden beslendiğini fark ettik.

Biz burada kaçak kazı yapanların savunucusu değiliz. Öncelikle burayı anlayalım. Lakin define kazısında yakalanan insanları sanki feto yakalamış gibi bu kadar yaygara yaparak haber edilmesini hem kınıyor hemde eleştiriyorum.

Oysaki definecilik dünyanın en güzel hobilerindendir. Doğayla iç içe olmak, binlerce yıl önce yaşamış insanlar hakkında bilgi edinmek, onlardan arta kalan figürleri, yazıtları, objeleri bulmak ve incelemek her insanın hakkıdır.

Emniyet güçlerini böyle bir baskına giderken gazetecileri arayıp uyuşturucu kaçakçısı yakalıyormuş gibi pazara çıkarmak, aşağılamak, reklam etmek hiçte etik bir davranış değil. Haber edilmesine karşı değiliz ama hangi kategoride haber ediyorsun ve bu kadar yaygara yapmanın anlamı nedir. Aslında bu gazetecilik, muhabirlik değil yaygaracılık olur. yaygara takımı gibi.

Halbuki doğru haber defineciyi manşete atmak değil avcıyı manşete atmak olur. Avcının biri 120 tane ördek vurmuş bunuda faceboka atmış övünüyor. Neymiş avcılık hobiymiş. öldürmenin hobisimi olur. Avcılık dinimizce helal lakin besleneceğin kadar olması şartıyla, bunlar beslenemiyor mu hala av yapıyor. Açmı kalmışlar, yoksa zevk meselesimi ? hayvanları koruma vaksı açmak lazım, eğer varsa yönetimi değiştirmek lazım. Devlet birde bunlara kurs veriyor, belge veriyor, tüfekleride var. Gazetecilerde defineci koştursun haber daha ilgi çekici olsun diye sanki feto yakalamış gibi, filaş flaş flaş , az sonra bilmem ne.

Tamam sade haberi insanlar okumaz bunu biraz süslemek lazım, bunu kabul ederiz. lakin bu süsleme otçuyla, hapçıyla olmasın. Bu bizi cidden yaralıyor. Bu konuda gazetecilerin daha duyarlı olmasını umut ediyoruz. Aksi taktirde definecilerden beslenenler listesinden isimlerini çıkarmayacağız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.