DefinecilikDefine İşaretleriKayada oymaAntik paralarMaden yataklarıDedektör

Koltuk, Binek ve Oturak Taşı Define İşareti

Bu 3 işaret oturmayla alakalıdır; bu işaretlerin çözümüde tıpkı kendileri gibi birbirine benzerlik taşır. Hepside otur ve bak demektir.  Aralarındaki farklar ise koltuk taşı yakın mesafe verir; oturak taşı orta yakın  binek taşı ise gözünüzün alabildiği uzaklığa kadar bakmanızı anlatabilir. Bunların hepside değerli işarettir.  

Koltuk hem parayı hemde mezarı verir hatta çoğu zaman mezarı verir, oturak taşıda aynıdır lakin binek taşı mezarla alakalı değil parayla alakalıdır parası genelde takyonus  olup kazan, bakraç, güğüm, gibi geniş kaplarda saklanmıştır. değirmen taşları ise bunlarla alakalı olmayıp çözümde tamamen farklıdır. değirmen taşı dibek taşı ile benzerlik gösterebilir.

Bunlar arasında en değerli olan koltuk taşıdır; mezar varsa ölen kişinin gelir düzeyi çok yüksek olup; malının bir kısmı kendisiyle beraber mezara defnedilir. Dikkat edin bazı tecrübelerimiz mezarın ayrı altın ve benzeri eşyaların ayrı yerlere saklandığını gördük; bu tip yerlerde koltuk her daim hazineye bakar şekildedir. Sol resimde görüldüğü gibi koltuğun sağ kol koyma yeri varsa bu meblağın sağ tarafta olduğuna işarettir.

Binek taşı ise her zaman direk defineyi göstermeyebilir, bazen haritada yerini almış bölge işaretidir; bazende şeytan masasına bakar vaziyettedir,  burada birde dere olup para dere çatalında horasan taşın içerisinde saklıdır.

Diğer Tecrübe:  Binek taşının baktığı tepede üzeri tafonilerle oluşmuş şahit kayalar varsa burada yine horasan kaya aranır; mal horasan kayada olup mal toplamı 1500 okka napolyondur.

Oturak taşı otur ve karşına bak demektir; en az 3 mezar olup mezarlar oturak mezarıdır. Diğer görüş: Oturak taşına otur alnı kesik sergen kayalıklar görünür, bu kayaların birisinde gövde içe doğru bükülmüştür biz buna başka bir deyişle şapka kaya deriz. bu kayanın hemen önünde tatlı bir mal vardır.

Bunların bir benzeride tabure taşıdır, bu taşlar mezarlık alanlarında olup kadınların oturmaları için yapılmaktadır, Mezarlık bölgelerinde ayin sırasında kadınların ayakta olmaları inançlara aykırı olduğu için kadınlar tabureye oturur. tabure yoksa  yere çömelirler ağıtlar bu şekilde yakılıp mezarlar kut-sanırdı.

Yorumlar

 1. Kerim dedi ki:

  Selam koltuk bu kaya var sağ ve sol kolu yok karşısında bi dağ var arkasında da bi dağ var ama yapma gibi kayalıklar var 100 metre aşağısında düzlük bir yer var ve bi kaç mezar var koltuğun olduğu yerde sol kisminda tepe gibi büyük kayalar var ve koltuğun sağ tarafında dağın başından aşağıya doğru dere varmış ama şimdi kurumuş sizin yorumlara baktım koltuğun arka kısmında mezar var gibi bi şeyler yazılı şimdi sizden ricam buna yorumunuz saygılar

 2. fahrettin dedi ki:

  Slm usta

 3. Anonim dedi ki:

  Hani tlf

 4. Özay dedi ki:

  Kardeşim numaran eksik numaranı yaz arayayım

 5. toni dedi ki:

  hangi telefon numarasını

 6. drsn dedi ki:

  kayanın alt kısmına yakın biryerde balık balığın bakış yönü aşağıya doğru balığın alt kısmında isa bir tane v işareti değerlendirirseniz sevinirim
  selamlar

 7. Anonim dedi ki:

  20 en 30 en derinliğinde ve kuyu ve kuyunun içinde le işareti var ayrıca yumurta genişliğinde 30 santim eğimli uzun 3o santim tabana indi eski döven taşa dek geldim taşı kıramadı burası doğru isaretmi

 8. Anonim dedi ki:

  Numaranızı yazarmısınız

 9. Kadir dedi ki:

  Merhaba iletişim numarası yada net adres yollarsanız sevinirim

 10. adnan dedi ki:

  Selam arkadaşlar Adıyaman’da n. Yazıyorum bende çok orijinal bir binek taşı var afedersiniz kicinizi koyma yeri gayet orijinal pürüzsüz yaklaşık bir buçuk metre yüksekliğinde ve aynı ebatlar da uzunluğunda hemen hemen…bildiğiniz bir at gibi..tam karşısında doğal kayalıklar var 4. 5 adet. Bir dikili taş var bir metre boyunda onun hemen arkasında Kaya’nın kendisi kaplumbağa oturur vaziyette..ve önünde ki kayaya bakıyor baktığı Kaya trasli mihrap gibi baktığı Kaya’nın üstünde oyuk içinde oyuk ve birde oyugun içinde çıkıntı var..neyse biz kaplumbağanın baktığı Kaya’nın önünü kazdik daha 20 30 santim kazdik sıra sıra dizili aynı ebatlar da dizilmiş taşlar çıktı baya heycanlandik kesin bulduk dedik iki metre kadar indik kaya nin dibine birazda yorulunca bıraktık umudumuzu kestik kazdigimiz yerden ama işarette n asla umudumuzu kesmedik çünkü çok orijinal bir binek taşı ondan bir hafta sonra tekrar gezip kontrol etme amacıyla gittiğimizde kaplumbağanın arkasında ki kayayı kontrol ettik arkasında ki kayada şuna benzer çizilmiş bir işaret bulduk. < Yön veren yan V gibi bir işaret.. ve bir metre yan tarafinda nasıl söylesem kayadan şapka gibi yada onu saklayacak gölgelik yapacak bir ustalıkla saklanmış ağzı açık cep e rastladık..cebin etrafı yemyeşil arkadaşlar oksit derler ya..altın oksitlenmez ama eğer ordaysa hazinenin saklandığı küp bakraş artık her neyse belki onun oksiti olabilirmi acaba bilmiyorum haftaya tekrar gitmeyi düşünüyoruz ve birde bu cebin olduğu kayada bildiğiniz ağaç yetişmiş bir zeytin ağacı büyüklüğünde cinsini şuan hatırlayamadığım bir ağaç kökleri falan hepsi cebin olduğu oksitlenme nin olduğu bölgede yani daha doğrusu cebin tam üstünde bu ağaç ve binek taşıyla tam karşı karşıya aralarında ancak 25 30 metre var…patika yol da var