Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Sahte ve Gerçek Sikkeleri Birbirinden Ayırma

Sahte ve Gerçek Sikkeleri Birbirinden Ayırma; Öncelikle Eski bir sikkeyi incelerken veya tanımaya çalışırken elinizdeki sikkenin karanlık çağlardan, altın çağdan ve her iki dünya savaşından kurtulduğunu ve günümüze kadar yorgun bir savaşçı gibi geldiğini asla unutmayın.

Gümüş, Altın, Bronz, Bakır olan bir sikkenin ağırlığı tarihi ve dönemi hakkında gerekli bilgiye sahip değilseniz veya elinizdeki sikke hakkında bilgi bulamıyorsanız kesinlikle bu sikkeye sahte gözüyle bakmalısınız. Sikke hakkında tarafınıza verilen sözlü bilgilere kesinlikle itimat etmeyiniz..

Sikke Üzerinde Aranılacak Özellikler

1-Ağırlık : Antik Gümüş, Altın, Bronz, Bakır sikkelerin ağırlığı, gerçekliğinin en önemli göstergesidir.Ve bu sikkelerin ağırlıkları eski dönemlerde kullanılan standartlara uymalıdır.Ağırlık Sikke üzerinde incelenen ilk tespitlerden biri olmalıdır.

2-Netlik : Eski Sikke üzerindeki yazı figür ve diğer ince detaylar net ve iyi biçimlendirilmiş olmalıdır.Sikke üzerindeki harflerin büyüklüğü tek tip olmalı ve harflerin kenarları olmalıdır.

3-Patina : Patina havanın etkisi ile korozyon sonucu bazı metallerin yüzeylerinde oluşan, güzel, çekici renkli oksit karbonat katmanıdır. Çoğunlukla yeşil renkli tabaka olarak karşımıza çıkar. Sikke üzerindeki patina tabakasının gerçekliğini kontrol etmek gerekli ve sadece metalin kendi renklendirmesi olmamalıdır. Patina kalın olmalıdır. Patina ve üzerindeki bu çatlaklar sikke üzerinde bize hoş görünmeyebilir ama bu güzel bir işarettir sikkenin orjinalliği bakımından. Sahte patinalar sikkenin güzelliğini ve değerlerini geliştirmek için daha çok otantik sikkelerde görülür. Sikke üzerindeki kalın patina tabakası sikkenin orjinalliğini bize gösterir.

4-Stil : Öncelikle temel olarak , Eski bir sikke üzerindeki kullanılan harfler,çizilmiş suratın duruşu,baktığı yön,saç, göz,dudak ve diğer figürlerin duruşu,giysilerin ince detaylarına kadar dikkat etmek ve araştırma yapmak gerekir. ( Orjinal Bir Sikke ile Karşılaştırma yapılarak sahte ve orjinal sikke arasındaki farkları görebilir ve anlayabiliriz )

5-Kalıp : Antik sikkeler müze ve özel koleksiyonların yayınlanmış kataloglarında yer almaktadır. Bu katolog ve müzelerdeki bilgileri kullanıp elinizdeki sikke örneğinizle aynı kalıplardan oluşan orjinal sikkeleri kontrol etmek ve bulmak mümkündür. Eyer sahte bir döküm sikkeye sahip olduğunuz zaman elbette gerçek bir sikke görünümünde olucaktır. Yanlız döküm işlemi yapan sahtekarlar döküm işleminden sonra soğutma yapmak zorundadırlar.Soğutma sırasında sahte sikke biraz küçüldüğü için, sahte sikke orjinal sikke yanında sahte ölçülerle karşımıza çıkacak ve iki sikke arasında ( orjinal ve sahte ) dikkate değer bir fark olacaktır.

6-Mesafe : Sikke üzerindeki kullanılan harflerin ve figürlerin aralarında net mesafeler vardır.Bu mesafeler hakkında bilgi sahibi olmak için her iki sikkeyi ( sahte ve orijinal ) karşılaştırmalı ve üzerindeki figürler,kullanılan harfler ve diğer çizimler arasındaki mesafeyi ölçmeli ve orijinal sikkeyle aynı ölçüde olduklarından emin olmalıyız.(Bu ölçümler için mikroskop veya bir büyüteç işinize yarayacaktır )

Alt resim kursun boya ile boyanmış sahte sikke ( Clodius Albinus ) Kenarlara dikkat edin.

Sahte ve Gerçek Sikkeleri Birbirinden Ayırma; Clodius Albinus

Bu tarz objelerin orjinalliğinin bir fotoğraf veya dijital görüntü ile net bir şekilde belirlenemeyeceğini asla unutmayın.Sadece fiziksel olarak ele alarak orjinallik tespiti yapılır.

Bir Uzman Yardımı Almadan Kesinlikle Tarafınıza Gelen Orjinal Sikke Adı Altındaki Altın, Gümüş, Bronz, Bakır olan Objelere Kesinlikle İtimat Etmeyiniz.

Sahte Sikke Nasıl Anlaşılır

En bilineni gerçek sikke avuç içinde kayar sahtesi yapışır kaymaz. Aşağıdaki 10 maddeyi incelerseniz sahte ve gerçek sikkeyi kolaca ayırabilirsiniz.

1- Ağırlık ve çapları arasında uyumsuzluk olanlar

2- Alışımın sesi (madenin tın sesi)

3- Yazılardaki harf hatası (Antik Dönem alfabesinden olmayan harfler)

4- Pres artığı (Antik dönemde kullanılan sikkelerde, pers atığı olmaz, figürler hafif silik olur)

5- Döküm kalitesi ( Antik dönem maden, dökümü ile günümüz dökümleri arasından fark vardır, sikkenin üzerinden büyüteçle siyah benek noktalar olmalıdır)

6- Harfler üzerinde ki silikler. (Hafif silik yada büyüteçle okunacak kadar silik olur)

7-Gerçek olmayan kaplamalar ( Sikkelerin kalıpları elle yapılırken çizik izleri kalırdı, kaplamalarda ise bu çizikler olmaz, büyüteçle gözükür)

8- Sonrada kazandırılmış sahte patin yapısı ( Patin : maddenin toprak içinde kalma sonucu kazandığı oksitlenme, Bu oksitlenme günümüzde sahta olarak yapılmaktadır. Çelik bıçak ucu ile kontrol edilir, sökülüyorsa sahtedir, sökülmüyorsa diğer unsurları da tamamlıyorsa sahte değildir.

9- Üzerindeki resimlerin tarih ile alakasının bulunmaması ( Sikkelerin üzerindeki figürlerin, yazıların tarihlerin bir bütün olması lazım, alakalı olması lazım)

10-Alışımın renk farklılığı. ayrıca sikkeyi aynı anda sert zemin üzerine bırakın sesteki tın farkı ile sikkenin sahte olup olmadığını anlarsınız.

Hakiki sikke üzerindeki patin, asit limon alkol ve sirke gibi maddelerle çıkarılabilir, sahte sirke üzerindeki patin ıslak bezle çok kolay temizlenir, bu yol pratik ve kolaydır. Hakiki sikkeler üzerinden bulunan patinler yosun yeşili,duman rengindedir, sahte sikkelerde bu olay . Hakiki sikke avuç içinde kayar sahtesi yapışır yada kaymaz.

Sahte sikkeler aşağıdaki unsurlarla karşılaştırılarak da anlaşılmaktadır.

1- Ağırlık ve çapları arasında uyumsuzluk olanlar

2- Alışımın sesi (madeni)

3- Yazılardaki harf hatası

4- Pres artığı

5- Döküm kalitesi

6- Harfler üzerinde ki silikler.

7-Gerçek olmayan kaplamalar

8- Sonrada kazandırılmış sahte patin yapısı

9- Üzerindeki resimlerin tarih ile alakasının bulunmaması

10- Alışımın renk farklılığı

Alt resim Roma imparatoru neron sahte sikkesi.

Sahte ve Gerçek Sikkeleri Birbirinden Ayırma; roma

Alt resim Yunan Sahte sikke.

Günümüzde Sahte ve Gerçek Sikkeleri Birbirinden Ayırma

Sahte ve Gerçek Sikkeleri Birbirinden Ayırma; uygulanması gereken temel yöntem;

-Fiziksel özelliklerinin,

-Kimyasal özelliklerinin,

-Baskı kalitesinin ve figürlerin özelliklerinin standart değerlerle uygun olup olmadığının araştırılmasıdır.

Bu özelliklerin tamamı, uygun bir laboratuvar ortamında tespit edilebilir. Ancak, sahte paralar; dikkatli bakıldığında fark edilebilen, kolay uygulanabilir yöntemlerle sahteliği anlaşılabilen özellikleri de taşırlar.

Örnek vermek gerekirse; sahte 1 Yeni Türk Lirası’nda ortaya çıkan en belirgin özelliğin, kullanılan metalle ilgili olduğu görülmektedir. Bakır esaslı metal üzerine kaplama yapılarak üretilen sahte 1 YTL’nin tespitinde en belirgin özellik; halka ile göbeğin birleşme yerinin tam kapanması ve çizgi şeklinde belirgin bir çukurluk oluşturmasıdır. Mıknatıs özelliği yoktur.

Demir üzerine kaplama yapılarak üretilen sahte 1 YTL paralar, çok güçlü bir şekilde mıknatıs tarafından çekilirler. Gerçek 1 YTL ile diğer metal paralar mıknatıs özelliği göstermezler. Sahte paralarda, ortak diğer önemli bir özellik ise paraların kaplama yapılmış olmasıdır. Bu nedenle paranın görünen yüzey rengi ile kaplamanın altında kalan ana metalin renkleri farklıdır. Bu amaçla gerçek olup olmadığından şüphe edilen paranın yüzeyindeki kaplamanın zımpara, eğe veya torna ile alınarak metal yüzeyi görülebilir.

Gerçek parada, paranın görünen rengi ile işlemden sonra ortaya çıkan metal yüzeyi aynı renktedir. Sahte parada ise paranın görünen rengi ile işlemden sonra ortaya çıkan metal yüzeyi farklı renktedir.

Öncelikle Eski bir sikkeyi incelerken veya tanımaya çalışırken elinizdeki sikkenin karanlık çağlardan,altın çağdan ve her iki dünya savaşından kurtulduğunu ve günümüze kadar yorgun bir savaşçı gibi geldiğini asla unutmayın. Gümüş, Altın, Bronz, Bakır olan bir sikkenin ağırlığı tarihi ve dönemi hakkında gerekli bilgiye sahip değilseniz veya elinizdeki sikke hakkında bilgi bulamıyorsanız kesinlikle bu sikkeye sahte gözüyle bakmalısınız. Sikke hakkında tarafınıza verilen sözlü bilgilere kesinlikle itimat etmeyiniz..

Sahte Sikke Basımı, Sahte ve Gerçek Sikkeleri Birbirinden Ayırma

Oyuncular : Sahte sikke gerçek bir sikkenin izlenimi alınarak taklit yapılır. Sahtekarların işi bir kalıp oluşturmak ve boşluğa erimiş metal dökmektir. Bu kalıbın iki tarafının bir araya geldiği kenarın etrafında her zaman bir dikiş vardır. Dökümden sonra yaratılan sahte sikkenin yüzeyleri genellikle sertleştikçe hava kabarcıkları tarafından çekilecektir. Sikke üzerinde ayrıntılar genellikle yumuşar ve keskinlik ten uzak kalır. Daha sonra gümüş ve altın sikkeler neredeyse hemen hemen yanlış ağırlıkta karşımıza çıkar.

Savurma Döküm : Bu döküm yeni bir süreçtir.Buradaki sahte döküm sırasında bir santrifüjleme metodu uygulanır. Bu genellikle sikke üzerine keskinlik eklerken hava kabarcıklarını da ortadan kaldırır. Ancak sikke kenar ve ağırlıkları hala karşımıza yanlış olarak çıkmaktadır.

Galvanize klişe (Paslanmaktan korumak için erimiş çinkoya batırılarak kaplanmış) Elektroliz, kıvılcım erozyonunu kullanarak sikke basılmıştır. Yalnız Bu sistem her seferinde bir tarafta çok ince bir kabuk oluşturur ve hala doldurulmak zorunda ve birleştirilmelidir (sikke kenarlarında bir dikiş oluşturma).Bunları otantik paralara benzetmek için kaplamak zorunda kalmışlardır.Ama ağırlıkları (özellikle değerli metal sikkeler) her zaman yanlış olarak karşımıza çıkmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.