Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

İkinci El Dedektör Önerileri, Ustaların Görüşleri

İkinci El Dedektör Önerileri, Ustaların Görüşleri

Soru: Selamünaleyküm arkadaşlar. İkinci el cihaz almayı düşünüyorum. Genel olarak dağda taşta geziyorum. Tek para aramayacağım. Sıfır cihazlar beni çok aşıyor. Bazı arkadaşlar GARRETT ACE 400İ iş görür diyor ama aklımda kalmaması için kullanan ustalardan öneri ve yorum almak istedim. Birde pulse ile vlf cihaz arasındaki farkı tam anlayamadım. Biri yer üstü biri yer altı diye mi tabir ediliyor ? Lütfen yardımlarınızı esirgemeyin.

Cevaplar

Pulseler adamı çok yorar, yani şöyle. vlf dedektör yüzey aramaları için tasarlanmıştır, ne kadar küçük başlık o kadar metal ayrımında başarı demektir. İş pulseye dönünce ne kadar büyük başlık o kadar derindir fakat derinler ayrımda hataya gider. Bazı kayaç yapılarını altın sanması cabası.. Kısacası puseler adamı biraz yorar yanlış yer kazmana neden olur bundan yılmayacaksan al derim. Düşük fiyata pulse şahsen hata olur. Gerçekten derine inmek sağlıklı bir arama yapmak istiyorsan en kötü 40 bini gözden çıkaracaksın o kadar parada hobi için harcanmaz. Bütçen iyiyse eyvallah derim yoksa çorun çocuğun rızkı kesipte dedektöre para yatırmak iş değil. Şu var dedektörsüz definecilik olmuyor en kötü dediğin gibi 5-10 bin lira verip bir vlf 1-2 para buldunmu ki bulur oda dedektörün parasını çıkarır iş olur gider.

Orta ve düşük gelir düzeyine sahip arkadaşlarımızın şunu anlaması iyidir. Derin arama dedektörleri ile çok defa kazı yapıp hiç bişey bulmayabilirsiniz. Vlf ler öyle değildir her vlf mutlaka parasını çıkarır hem ayrımda başarılıdır. Değersizi görme modunu kapattığın zaman sağlıklı bir arama yapabilirsin.

Yüzey arama dedektörleri iyidir

Vlf senin işini görür. Amma temizini bulman şart. Yoksa başına bela olur. İstersen biraz bekle birikim yap 4.000-10.000-tl aralığında sıfırını al. Acemi için çok iyidir.

Menderes ustamın tavsiyesi de çok güzel. İlk önce biraz tek-tek ile uğraş. 1-2 yer tespit ettiğinde sana 3-5 ay içinde iyi bir makine aldırır. Hemde tecrübe kazanmış olursun. Formları ve definecilik sitelerindeki dedektör bölümlerini okuyup bir fikir edinebilirsin.

Diğer Tecrübe: Sana tavsiyem gidip garret at pro yada başlangıç için ekran değilde sesle arama yapacaksan gmax2 yada goldmax power alman. Bu makinalara kendini kanıtlamış makine ama gmaxx2 sarıya biraz zayıf kalır.

Diğer yorum:  Whıtes leri orta iyi derim ama modeller aklımda değil onların bazıları iyi sınıfında. Nokta/makro, minelab, garret, xp deus bunlar köklü markadır bunlar arasında model seçimi yapabilirsin. Aslına bakılırsa neden 2. el ? olmuşken sıfır al 2 yıl garantin olsun 2. el bana cazibeli gelmiyor. Eğer alırsan başlık muhabbetini dikkate al. Mesela Garrett Gtı çift başlıklıdır satıcının verdiği fiyatta her 2 başlıkta varmı ? başlık deyip geçme almaya kalktın mı 1000-2000 tl para istiyorlar.

Diğer Usta: 15 yıllık definecilik hayatımda son 3 yılı Pulse dedektör sahibiyim. Bu kadar zaman içerisinde sadece son 4 ayı olmak üzere kesinlikle boşa açtığım bir yer olmadı. Diğerleri hakkında maalesef bilgim yok. Pulse den uzak dur kardeşim aman.

Diğer Görüş: Ben wihites kullanırım bizim köyde 27 tane vlf dedektör var biz her cihazı gördük jeosonar 7 ay bizde durdu parasına göre aslan gibi cihaz esas millete yardım edecekseniz kimse 18 bin verip lorenz almasın en az 10 bin zarar edersin çünkü cihazın hakkı 8 bin biz jeosonar ile lorenzi kapıştırdık yeminlerim olsun en iyi cihaz vlf cihazdır elinde soğan çabası çorba hep kaynar ver gamatayı gitsin

Kiralama

Merhaba arkadaşlar siz değerli arkadaşlardan bilgi almak istiyorum. Düz bir tarlada dedektör ile arama yapmak istiyoruz fakat bu konuda hiçbir bilgimiz yok. Ne tür bir cihazla nasıl arama yaparız bilmiyoruz. Acaba satın mı alsak yoksa kiralama mı yapsak karar veremedik.

Cevap: Ben dedektör kiralayarak başarılı olmuş her hangi bir örneğe rastlayamadım. Kiralamak pek önermem zaten ne dediğini anlayamazsın iki günde.. Biraz iyi birey kiralıyım dersen zaten iyi bir para gözden çıkarmalısın.. Maddi kaybın yanında bide moral bozukluğu eklenir.. Kısa sureli düşünüyorsan etrafında bir güvenilir bir cazcıyla çalış bence.

Daha evvel dedeektör kullanmadıysanız bu işe kalkışmayın. Çubuk yapımı ve kullanımı ile ilgili konularımız var sitemizde. Konulara göz atıp okuduğunuz vakit ne demek istediğimi anlayacak ve işinize yarayacak faaliyeti yapacağınızı düşünüyorum. Detektör yada derin arama cihazları kullanmak zordur tecrübe ve birikim ister.

Dedektör kiralama hocam hem dedektör parası verirsin hemde kiralamadan önce teminat para bırakırsın. Dolandırıcı hepsi senet ve dalavereyle fazlasını senden alırlar. O yüzden dedektör kiralama parasına dedektör bile alabilirsin.

Genel bilgilendirme

Bazı dedektörlerde fiyat farkı nereden oluşur biliyor musunuz. Örnek minelab 7000 ayrı bir yönetim sistemi vardır. Cihazda parça eklidir. Cihazın çok fazla kafa karıştırıcı ötmeleri engelleyip sadece değerliden gelen sinyali güçlendirerek kullanıcıya sunmasıdır.

Daha anlaşılır nasıl anlatırım, cihaz aynı cihaz tek fark gelen sinyalleri yöneten ayrı bir parça eklenmiş. bu parçanın işi değersizleri silip değerlileri daha duyarlı hale getirme işine yarar bu parça cihazın fiyatını bir anda 30 bin tl daha arttırır. Kullanıcı benim kafam çalışır bu sinyalleri kendi testlerimle aşar 30 bin fazla vermem diyebilir.

İşin diğer kısmı hakkında yorum yapmak istiyorum

Yunan Mimarisinde pek altın arama. Yunan işinde lahitler ve heykeller para eder. Bulacağın lahit ise yüksek ihtimal önceden açılmıştır. Yunanlar mezarlarını büyük liderleri dışında pek gizli saklı yapmazlardı, dolayısıyla da çoğu önceden açılmıştır. Yani diyeceğim, eğer bir heykele veya mezara denk gelirsen “içinde altın çıkar mı acaba” diye milyon dolarlık heykeli kırma sakın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.