Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Mezarlardan Ne Çıkar

Mezarlardan Ne Çıkar; Bir çok defineci mezar kazarken içeriden ne çıkacak diye hep merak etmiştir.  Bu konuda mezardan çıkacak olan tahmini eşyaları yazacağız.  lakin şu kesin çıkar diyebileceğimiz bir obje yoktur. biri size mezardan şunlar şunlar çıkar derse sakın inanmayın; kazıp içini görmedikten sonra ne çıkacağını bilmek imkansızdır. ihtimal olarak en çok çıkanları biz size listeleyeceğiz.

Mezar içerisinden çıkan eşyalar birkaç gruba ayrılmaktadır.

1-  Sikkeler: mezarda bulunan  sikkeler tamamen ölü gömme gelenekleri ile alakalıdır. Ölünün ağzına yada gözlerine 1 yada 2 adet sikke koyarak defin işlemi gerçekleşir; bu he zaman altın sikke olmayıp bazen bronz sikke olduğu için; aradan geçen  uzun zaman nedeniyle çürüyüp kaybolmuştur. 

2- Amphora, pithos ve benzeri kaplar.  bunlarda ölünün öbür dünyada kullanması için koyular eşyalardır; bu eşyalar kişinin dünya üzerinde günlük yaşamda kullanılan eşyalardır.

3- Süs eşyaları:  bunlarda ölünün sevdikleri tarafından koyulan eşyalardır; bu birazda ölü gömme geleneklerinde var olduğu için koyulur. Eşyaların bazıları değerli bazıları değersizdir.

4- Heykeller:  mezarlara koyulan heykellerin bazıları ölen kişi tarafından yapılmış. Bazılarıda yakın akrabaları tarafından yapılmış objelerdir. Bunlarda mezarlara koyulur genelde ölünün sol omuz tarafında bulunur. Mezardan çıkacak en değerli eşyalar arasında heykeller vardır.

5- Mezarlardan Ne Çıkar Diğer eşyalar; kap, bronz yüzük, Vazolar, 3 ayaklı çömlekler, şişeler ve yatay yivli konik kadehler, bronz bilezikler, küpe ve torque, sap deliği, bronz baltalar ve boncuklar, meyvelikler, halka dipli kadehler, küresel gövdeli şişeler, bir küçük çömlek, bakır, iğne, gümüş saç halkası, kalem, hançer, hamurlu çanaklar, bardaklar, şişeler ve spiral perdahlı metalik kaplar, küresel başlı bronz iğne, dikiş iğnesi, bronz bilezik taş, deniz kabuğu ve fayanstan boncuklar, çömlek, matara, çanak, meyvelik, yandan emzikli kap, yüksek ayaklı kaplar, boğa ayaklı çömlekler, çan ayaklı çömlekler, derin veya sığ çanaklar, mermer heykeller, bronz heykeller, altın heykeller, göz ve ağız bantları.

6-  Yukarıda yazılı eşyalara benzer eşyalar bulabilirsiniz. Bunlar basit gibi görünebilir fakat parasal açıdan bakıldığında hepsi çok değerlidir. Aşağıdaki resimde açılmış mezar ve içinden çıkanlar örnek olarak verilmiştir.

Mezardan  çıkanlar yasalar dahilinde mutlaka müzeye teslim edilmelidir.

açılmış mezarın hediyeleri
blezikler
Mezarlardan Ne Çıkar, kral mezarı hediyeleri
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.