Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Şelale ve Çeşmelerde Define

Şelale ve Çeşmelerde Define; Şelale suyu kazan dereye dökülüyorsa havuzun içine girdiğinde yan duvarda bir üçgen işareti bulursun. Üçgenin büyüklüğü beş parmaktır.  Yörede bir şelale daha vardır bu şelalede bir hakikat bulursunuz.  Göreceğiz en güzel hakikat budur.  Bu şelalenin üst tarafında bir balık resmi vardır  balık sazan balığı olup şelaleye bakar vaziyettedir.

Diğer tecrübe: Aynı derede 3 şelale varsa ortadakine bakılır. Yada kazan yapan şelale hangisi ise ona bakılır meblağ buradadır. Tam yer bulmak için şelale suyunun arkasına bakmalısın suyun vurduğu kayalarda giriş olması lazım. Kışın kurur şelalelerde bu işlemi yapamazsın şelale her zaman akar olmalı.

Şelale ve Çeşmelerde Define Diğer anlamı; Şelale suyu kazan dereye dökülüyorsa havuzun içine girdiğinde yan duvarda bir üçgen işareti bulursun.

Diğer görüş: Şelale suyunun döküldüğü yere inersin su üzerine sıçrayıp seni ıslatacak kadar mesafede bir kaya olmalı. Bu kayaya otur burası nişan yeridir, meblağ buradan görünür.

Çeşmeler:

Kurumuş da olsa çeşmenin çevresi mutlaka araştırılmalıdır. Çeşme üzerinde işaret olup-olmadığı bakın sonra çeşmenin arkasında ve yanlarında farklı bir taş arayın. Sabit kaya varsa bu önem taşımaktadır. Çeşme taşının üstünde horasanlı bölge varsa buraya da dikkat edin. Çeşmenin yalağı da önem arz eder. Bir görüşe göre çeşmeler Yunan veya Ermeni oluşlarına göre özellik gösterirler. Kubbeli çeşmeler Yunan yapımı olup mal veya para depodadır. Çeşmeye de yakındır. Oysa Ermeni çeşmelerinde gömü mezar içerisinde olur. Ayrıca mezar dereye yakındır.

Diğer görüş: Çeşme arkasında hafif tepe varsa  mal buradadır. Tepeye çık bir insan kaldırabileceği kadar büyüklükte taşı bul kaldır 40 cm  altına devam edersin  bir kese altın buradadır. Eğer taş yok yaşlı ağaç varsa  ağaca dikkat et,  definenin yerini ağaç gösteriyor. Ağaçta çingene çivisi varsa mal yüklü miktardadır. Çarmıhın çivisi varsa mal mezarda saklıdır biz buna mal mezarı deriz  tepenin doğu  yamacına sallanır-san mezarı bulursun.

Bir diğer konuda çeşmelerin hedef teşkil ediyor olması; her hangi bir işaret koyulmadan çeşmeler hedef alınarak gömü yapıldığı görülmüştür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.