Define İşaretleri AnlamıErmeni Gömüleri

Tabanca Define İşareti

Tabanca Define İşareti

Tepe taşın üzerinde borulu kubur tabanca  varsa  bu tepenin güzey tarafında orta boyda bir ark görünür.  Bu ark aslında pınar suyuyla beslenir. Kışın akar yazın kurur vaziyettedir. Argın savak yerinde domuzluğa yakın yerde  orta büyüklükte bir taş vardır. Dikkat edin bu taş o dağın taşı değildir. Taşın sivri yapan yeri tabancaya bakar, tabancada bu taşa bakar vaziyettedir. Meblağ bu 2 işaretin orasında olup meblağ toplamı 2 heybedir. Dikkat edin heybeler  çürümüş olup meblağ toprağa karışıktır tek tek toplanır.

tabanca definesi

Diğer görüşler:

1- Tabanca işareti: 1- 25 adım ön tarafından doğal yapıya aykırı nesneler aranmalıdır. Patlamamış tabanca: Osmanlı dönemi gömüsü-dür. Yaklaşık ölçüyle namlu istikametinde 26 – 27 metredir. Patlamış tabanca ise 44 – 45 adım ölçüsüdür.

2- Namlu istikametinde araştırma yapılır. Patlamış tabanca resmi varsa gömü daha ileri mesafelerdedir. Patlamamış tabanca resmi varsa ise gömü daha yakın mesafelerde olabilir.

3-Eğer tabancadan mermiler çıkmış halde resmedilmiş ise mermi adeti ve mermiler arası mesafe önemlidir. Son mermi çok önemli olmakla birlikte eşkıya işareti olma ve definenin birkaç parça halinde gömülmüş olma ihtimali vardır.

4- Tabancanın üzerinde haç veya çarpı işareti varsa gömü 4 adım çevresinde cihaz ile tespit edilebilir.

Tüfek: en uzun ölçüm tüfektir. tüfek patlatılmış ise  60-70 metreyi noktalar.

Yukarıda yazdığımız gibi İlk etapta ön taraf  incelenmelidir. Önden sonuç  alınmaz ise  kabze  üzerindeki   şekiller  dikkate  alınacaktır. Buradaki ince kanallar bize  ne  tarafa  gideceğimizi  vermektedir. Bu bazen  ayaz izi  gibi  direk  son  noktayı-da  verebilir.  Eğer eşkıya işareti ise bölge işaretidir, burası  2.  bölgedir. Bir çok tabanca tıpkı ok işareti gibi tam karşıyı-da verebilmektedir. Oklardaki şaşırtmaca tabancanın içinde geçerlidir. Oklar nasıl ters istikameti veriyorsa tabancada kabze çiziklerine paralel olarak ters yada yan tarafı verebilir.

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Patlamamış dabança var 10metre dabançanın arka tarafında altın kesesi var

  2. Eren dedi ki:

    Ters tabanca şelale in yanında