Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Define En Çok Nerelerde Aranmalıdır

Define En Çok Nerelerde Aranmalıdır

Antik çağ insanları paralarını yatırabilecekleri banka, borsa mevduat faizi gibi her hangi bir yatırım aracı olmamasından dolayı; paralarını korumak için, kimsenin bulamayacağı noktalara saklamışlar.

Bizde bu konuda defineyi nereye ve nasıl sakladıklarını anlatmaya çalışacağız.

1. Paragraf – İşlek Alanlar

Gömen kişi defineyi gömmeden önce araziyi iyi etüt edip istediği zaman kolaylıkla alabileceği noktalara gömüyü yapar. Gömü yeri seçiminde Defineci arkadaşların hiç aklına gelmeyen fakat Gömen kişinin dikkat ettiği bir diğer konuda bölgenin en kalabalık yerine define gömme olayıdır. örnek olarak işlek bir yol kenarında define olabileceği kimsenin aklına gelmez.

Gömen kişi ise yolun kalabalık olmasından faydalanarak gömdüğü defineye çaktırmadan insanları bekçi yapar. Dikkat ederseniz günümüzde bile işlek yol üzerinde ellenmemiş mezarlık alanları mevcuttur. yolun kalabalık olması oranın defineciler tarafından talan edilmesine engel olur. Eski insanların bu yöntemi uygulamamış olmasını fark edemeyen defineci arkadaşlar, çok zaman yanılgıya uğradıkları olmuştur.

Böyle bir durumun var olduğunu göz önünde bulundurursak eski çağlarda insanların yoğun olduğu bölgelere bakmamız bize fayda sağlar.

2. Çatallar

Çatal yapan yerler define gömen için vazgeçilmez alanlardır. Dere çatalı, yol ayrımı ve makas yapan yerler olduğu gibi dört yol yada derelerin birleşme noktaları’da olabilir. Bizlerin bu bölgede araştırma yapmamıza yardımcı olacak işaretler arasında Y, makas ve üçgen işaretleri vardır. Bu işaretlere rastlarsanız mutlaka çatalları kontrol edin.

Çatal alanlarda dikkat çekici unsurlar arasında yaşlı ağaç, dikili taş ve tek tepe önceliğiniz olmalıdır. Çatal yapan yerler özellikle define haritalarındaki yerlerini almışlardır. Aşağı yukarı her define haritasında mutlaka çatal yapan yerlere rastlamak mümkündür. Yine buna yakın yerlerde bulunan farklı taşlar ve taşlar üzerinde bulunan Define İşaretleri varsa, bu gömüye yakın olduğumuzun habercisidir.

3. Çeşmeler ve Pınarlar

Gömü için seçilen önemli noktalardan biride çeşmeler ve pınarlar’dır. Bir çeşme bulduğumuz takdirde ilk yapmamız gereken hemen bir nirengi oluşturmaktır. Daha anlaşılır şekilde düşünürsek buna bir alanı üçe bölmede diyebiliriz. Kısacası bunu çeşme, tepe ve define olarak özetleyebiliriz. Bu şekilde bir üçgen yaparak definenin yerini tespit etme şansımız var’dır.

Yine çeşmelerin arka tarafında bulunan tepeler Define saklamak için kullanılan önemli alanlardır. Çeşmenin yapı taşları üzerinde bulunan işaretler bize definenin yerini tespit etmemizde önemli rol oynar. Define İşaretlerinin eski alfabelerden esinlenerek yapıldığını biliyoruz. Eski alfabelerinde sayısal karşılığı olduğuna göre definenin kaç metrede olduğu hakkında önemli ip uçları elde etmiş oluruz.

Dikkat ederseniz her çeşmenin yapı taşlarında işaret görmek mümkündür. Ek olarak çeşme üstlerinde tepe ve bu tepe üzerinde yaşlı ağaçlar vardır bu ağaçların çevresi kontrol edilir.

Bir diğeri’de bu tepedeki orta boylu taşlardır. Bu taşlar genelde 1 kişinin kaldırabileceği büyüklükte taşlardır, bunların altına mutlaka bakılmalıdır. Yalak taşı en önemlisidir.

4. Düz Araziler

Defineci arkadaşların ilgisi dışında kalan bu düz araziler önemli mekanlardır. Düz arazide define olduğunu anlamamız için öncelikle bizi buraya yönlendiren işaret var’mı ona dikkat ederiz. İşaret olmadan düz arazilerde gömü olmaz mantığı kesinlikle yanlıştır. Karşı tarafta duran bir dikili taşı hedef alarak hiç bir işaret koymadan düz araziye gömü saklandığı sıkça rastladığımız hadiselerdir.

Bu dikili taş olduğu kadar yaşlı ağaç, tek tepede olabilir. Gömen kişi hiç bir işaret koymadan hedef seçtiği nesneyi adımlayarak şifreyi kafasına yazar gider. Burada önemli olan hedef seçtiği nesne ile araya koyduğu mesafedir. Bunu bilmek biraz zor olabilir, hatta imkansızdır. Fakat şu var’ki düz araziler en çok define saklanan yerlerdir..

Yine düz arazilerde karşımıza çıkan çökme yığma gibi doğaya aykırı unsurlar definecilerin ilgilenmesi gereken önemli yerlerdir. Özellikle düz zemine yapılan mezarlar oldukça yaygındır. Defineciler kayalık alana taş diplerine yoğunlaşırken mezarların düz toprak zeminde olduğunu her zaman ıskalamıştır.

5. Değirmenler

Değirmenler define arayanların sıkça rastladığı mekanlardır. Bir değirmenin kendisine ait definesi olduğu kadar hedef seçilerek yapılan gömülerle ünlüdür. Özellikle değirmencilerin kendilerine ait parayı sakladığını göz önüne alırsanız bu değirmencinin nerede ikamet ettiğini mutlaka bilmeniz gereklidir.

Defineciler her zaman buldukları bir değirmende değirmencinin parası olduğu düşünür lakin değirmenci parasını değirmene değilde evine saklama ihtimali daha fazladır. Yinede değirmende para olduğunu düşünen defineciler varsa bakması gereken noktalardan bir tanesi değirmen taşının alt tarafıdır. Değirmen taşı normal bildiğimiz değirmen taşı değil altta kalan ana kayanın kendisidir.

İlerleyen zamanda normal değirmen taşı yerinden sökülüp başka amaçlara hizmet için farklı bölgelere taşınmıştır. Bu değirmen taşına defineci arkadaşların itibar etmemeleri gereklidir, gerçekte arayacakları değirmen taşı altta kalan ana kayanın ta kendisidir.

Bir diğer konuda değirmenler daha çok hedef teşkil ettiği için definecileri cezbeder. Normal vatandaş gömü yaparken değirmeni hedef alabilir veya’da gömü yaptığı yerden baktığında değirmeni görüyor olabilir. Çevreyi dolaşırken değirmeni olmadık yerden gördüyseniz buranın gömü için seçilmiş en ideal yerler arasında olduğunu aklınızda bulundurmanızda fayda var’dır. Birde topluca yapılan gömüler var’dır, bu tür yapılan gömülerin yakın yerinde değirmen varsa bu değirmen haritalardaki yerini mutlaka alır. Define haritalarını incelediğimizde bir çoğunda değirmen görmek mümkündür.

Define haritalarında değirmene sıkça rastlamamızda’ki nedende budur. Yine benzer şekilde değirmenler hiç kaybolmayacağı en belirgin noktalar olduğu içinde seçilir. Yani değirmen deresi, dibek deresi, ali bey değirmeni, dağarcık değirmeni gibi yerinin kesin adı olan yerlerdir. Örnek olarak saklama yapıldıktan sonra buraya gelen torun ali bey değirmeni nerede dese herkes bilir.

6. Yaşlı ağaçlara dikkat:

Yaşlı ağaçlar define saklamada 1 numaralar arasındadır, özellikle ermeni ve rumlar yaşlı ağaçları kullanmış aralarındaki fark ise rumlar ağacın altına saklarken ermeniler ağacı hedef alarak belirli mesafeye gömü yapmıştır.

Kara deniz bölgesinde yaşayan rumların gömüyü yaptıktan sonra üzerine meşe ağacı diktiğini yaygın şekilde görüyoruz. Genelde 3 meşe vardır, bunların en yaşlı olanın altında gömü olur. Ağaç kesilip köklenmeyince gömü alınamaz. Dikkat gömü var diye ağaca zarar vermeyin bunlar olası ihtimaldir.

Definenin en çok olabilecek yerler hakkında sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Siz değerli üye ve yönetici arkadaşların definenin en sık rastlandığı yerler hakkında bildiği varsa konuyu genişletme açısından faydalı olacağını düşünüyorum.

Zaman ayırıp okuyan ve yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim. Saygı ve sevgiler. Define Sohbeti MendereS

Define En Çok Nerelerde Aranmalıdır, define işareti halka

Yorumlar

 1. Gökhan dedi ki:

  Teşekkürler bilgiler için faydalı bilgiler

 2. furkan dedi ki:

  Bir işaret buldum y harfi nedir bu

 3. menderes dedi ki:

  Bir fotoğraf göndermek istiyorum

 4. Necdet dedi ki:

  Bı işaret var ne anlama geldiği hakkında bilgi alabilir miyim?