Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Define Ustaları Haç İşareti Çözümü

define işaretleri haç

Belirgin şekilde alt kolu uzun olan haç Latin haçıdır.. Dünya üzerinde ki tüm Hristiyan dinlerini temsil ettiği gibi ana düşüncesi Hz. İsa’ nın çarmığa gerilmesini sembolize eder. Ayrıca bölgenin mezarlık alan olduğunu gösterir. Özel bir mezar aramak yanlış olur!

Diğer görüş: Haçı kilise bahçesinde ve 500 metre etrafında bolca bulursun. Hiçbir din kutsal sembolünü ayaklar altına alıp çiğnemez. Bu yüzden bunlar mezar olduğunu belli etmek için yapılmış haçlar. Her haç bir mezardır, bulunduğu kayanın altında 3,5- 4 metre derinliği geçmez. Eğer Kiliseye yakın ve yerde yatay kayalarda ise gizli geçit aranır.

Başka bir araştırma. 1280 yıllarında Kudüs Katoliklerinden olan haçlılara ait haclar varsa, her kolu birine eşit ara, dilimlerde benzer özellikteki küçük haçlar bulunur. Burada haçlı askerlerinin mezarları olur. Ek olarak İki farklı hac iki farklı kilise ve topluluk demek. Bölgenin tarihçesini araştırmakla başlayabilirsiniz. Bulduğunuz medeniyetlerin Hristiyanlıkla bağını incelersiniz. Bu inceleme sırasında bu hacların benzerleriyle karşılaşırsınız. Ardından civardaki müzeleri gezerseniz size yol gösterecek anlamlara ulaşırsınız. Bundan sonra sahada ne aramanız gerektiği kolaylaşır.

Diğer tecrübe: Haçta kuyruk çeşmeyi, kafa tarafı mezarı verir. 8 yada 80de papaz mezarı var. Boynundaki çember yani madalyonu ve maşrapası olan haç değerlidir. Bazende sivri ucu şelale yerine yada dere çatalının birleştiği yeri gösterir, dere içleri lahitleri şelale altları kaya mezarlarıdır.

Bir tecrübe daha: Kilise usulü gömü var diyor. Yatık halde ise altında yada etrafında demek. Haç işaretleri balık ile alakalı değil. Anladığım kadarıyla mezarlık alan yada kilise alanın da veya kutsal sayılabilecek tarza yani onlar için kıymetli olan bir arazide dolaşıyorsun.

Bir görüş daha: Haçın çizildiği kaya kireç taşına yapılmışsa kaya mezarları vardır. Mezarlar aynı şekilde çabuk işlenen kireç taşı kayadır. Yuvarlak içinde hac zaten finişi gösterir. Girişin orda iyi bak.

İstavroz

İstavroz varsa irili ufaklı ana kayadan derlenen taşlar ile ağzı kapanan yer arayacaksın. Nasıl fark edilir , muhakkak girişin ağzına giden belli belirsiz patikası olur. Yada sağlı sollu kısa mesafede sıralı taşlar dizili olur. Ana kaya yüzeyde yatay duran alın olur. Hafif çatı salı kendini belli eder. Bazen önüne zemine kil ve kırmızı kahverengi toprak basarlar köklü çalı yada bodur ağaç ekerler. Ve aynı şekilde toprağın altına girişi saklaya bilirler.

Diğer görüş: Benim gördüğüm haçın sol tarafında dünya kadar kareler var. Zemin üstü açılan kaya mezarlar var. Ve 150 metre solda çok büyük mağara var. Mağaraya basamaklarla çıkılıyor. Kayayı kırarak merdiven yapmışlar. Mağaranın içinde havuz var, önünde sarnıç var. Mağaranın içinde onlarca daha küçük kare ve mihraplar var. Ayrıca dışarda bu mihrap ile mağara arasında onlarca kare ve daha küçük mihraplar var. Define Sohbeti

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.