Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Sezar’ın Katillerinin Paraları

Gaius Julius Caesar , MÖ 44 Mart’ta Roma Senatosu’nun bir toplantısında öldürüldü . Sezar’ı öldüren adamlar, Roma Cumhuriyeti’ni baskıcı bir diktatörden kurtardıklarını iddia ettiler. Suikastçılar arasında Sezar’ın en yakın arkadaşları olduğu kadar ona karşı savaşan ancak Sezar tarafından affedilen ve onun tarafından iktidar mevkilerine yükseltilen adamlar da vardı.

En tanınmış dört suikastçı – Decimus Junius Brutus Albinus , Gaius Cassius Longinus , Publius Servilius Casca Longus ve Marcus Junius Brutus – suikastten sonra üç yıl içinde öldü. Ancak her biri bugüne kadar devam eden nümizmatik bir miras bıraktı.

Sezar’ın Oğlu (?) Ve Neredeyse Varisi

Decimus, Jül Sezar’ın baş subaylarından ve hem Galya Savaşı hem de İç Savaş’taki en yakın arkadaşlarından biriydi . Sezar birçok kez Decimus’u oğluymuş gibi sevdiğini ve onların baba ve oğul olma ihtimalinin (uzak) olduğunu söyledi. Sezar, Decimus’u MÖ 42’de iki konsülden biri olarak görevlendirdi ve Decimus’u alternatif varisi olarak adlandırdı.

Decimus aynı zamanda çok daha iyi tanınan kuzeni Marcus Junius Brutus’u (“Brutus”) Sezar’a karşı komploya katılması istendi. Ve Sezar, karısının uyarısına kulak verip 15 Mart’taki Senato toplantısına katılmama kararı aldı. Sezar’ın fikrini değiştiren ve Sezar’ı toplantıya ve ölümüne götüren Decimus’du.

Yalın ve Aç

Gaius Cassius Longinus, “despotların” uzun süredir rakibiydi. O tarafını Pompey Büyük İç Savaş sırasında ama en Pompey yenilgisinden sonra Pharsalus Cassius Sezar’a koşulsuz teslim oldu.

Suikasttan sonra Cassius Suriye’ye gitti ve MÖ 43’te Senato onu vali olarak atadı – Sezar’ın ona söz verdiği görevdi.

İlk Kesim Her Zaman En Derin Değil

Hepsi Asil Romalı

MÖ 42’nin başlarında, Cassius ve Brutus’un Smyrna’daki buluşması sırasında Cassius için madeni para basan Lentulus Spinther, Brutus için de madeni paralar bastı. Cassius ilk olarak Smyrna’ya geldi, bu yüzden Lentulus Spinther’in Brutus için bastırdığı sikkeler muhtemelen Cassius için basılandan sonra ortaya çıktı. Bu denarius’un ön yüzünde bir balta, bir simpulum (kurban sırasında şarap dökmek için bir sürahi) ve bir bıçak tasvir edilirken, arka yüzünde bir kapis ve bir lituus görülmektedir. Ön yüzdeki kurbanlık öğeler Brutus’un pontifices kolejindeki üyeliğini (“rahipler”), arka yüzdeki öğeler ise Lentulus Spinther’in Cassius için bastığı madeni paralarda olduğu gibi augurs kolejindeki üyeliğini gösterir.

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.