Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Define Cinleri – Cüce Cin

Konu başlığında görüldüğü gibi cüce cin boyları çok uzun olmayan define bekçisi olarak bilinen cin türüdür. Bunların bir diğer adı da lebrikondur.

Gerçekte defineyi her cin beklemez, cinlerde tıpkı insanlar gibi ırk ırk ayrıdır, insanların nasıl mala mülke düşkünü olan varsa cinlerdeki durumda aynıdır. Boyları kısa sevimli görünmelerine rağmen mala mülke düşkün tamahkar oldukları kesindir. Normalde çok zararsız olan bu tür cinler iş hazineye gelince çeşitli kılıklara girerek insanları korkutup bölgeden uzaklaştırabilir.

Ortalama 85 – 95 cm boyunda her kılığa girebilen türlerdendir, kazı esnasında yılan kılığına girerek sizi korkutabilirler. Yılanla beraber kurbağa ve diğer korkutucu hayvan kılığına girerek definecileri korkuturlar. Eski çağ insanları ise bu cinlerin tuatha soyundan geldiklerine inanmışlar. Bu cinlerle ilgili bir başka efsane ise, bu cini yakalayan kişiler serbest bırakma karşılığı bildiği bütün define yerlerini söyletebilir.

Eski Dönemlerde Anlatılan Cüce Cin Hikayeleri

1850 lerde kayalara resmedilen bu cüce cinler o dönemdeki hikayelere göre çiftçinin biri bu cini yakalamış ve hazinenin yerini söylemesi için tehdit etmiştir. Zorda kalan cüce cin hazinenin düz arazide kanarya otunun altında olduğunu söylemiş.

Çiftçi gösterdiği kanarya otuna bir kırmızı kurdele bağlar daha sonra küreği eline almak için cini bırakır. Bıraktığı cin bir anda kayıp olmuştur. Telaşlanan çiftçi daha sonra cini aramayı bırakıp hazineyi kazmaya karar verir. Bir bakarki her taraf kanarya otu ile dolu, hazinenin yerini kaybettiğini düşünürken kırmızı kurdele bağladığı otu bulur ve hazineyi alır.

Başka bir hikayeye göre genç bir kızın yanına gelen cüce cin ona hazine olduğunu bu hazineyi kendisine vereceğini söyler. Genç kız bu teklifi kabul ettikten sonra yola koyulurlar. Genç kız arkasına baktığında cüce cini takip eden fakat ona dokunamayan arı sürüsünü görür ve hazineyi almadan geri döner.

Definecilikte Cin ve Cinlerin Koruduğu Gömüler

Definecilikte cin olayı, genelde çok değerli bazı hazinelerin gizlendiği defineleri korumak amacıyla büyü yapılarak bu defineler cinlerin tasallut ettirilmesinden kaynaklanmaktadır. Cinler de insanlar gibi nefsani yaratıklardır. Onlar da altın, mücevher, elmas gibi değerli eşyalara karşı sahiplenme eğilimindedirler.

Ayrıca kimi cin tayfası, bu hazineleri insanlara karşı korumakta ve gömüyü çıkaranlara kötülük yaparak cin çarpması denilen olayın vuku bulmasına neden olabilmektedir. Cinler ışık hızında hareket kabiliyetine sahip oldukları için aynı anda birden fazla yerde olan olaylara şahit olabilmekte ve biz insanların bildiklerinden çok daha fazla bilgiye sahip olabilmektedir.

Eskiden defineciler define yerlerini bulabilmek için Cinci hocalar tabir edilen medyumlar aracılığıyla Cinlerden define yeri öğrenme çalışmaları yaparlardı. Günümüzde de bu tür araştırmalar yapan kişilerin olduğunu biliyoruz. Ancak Cinlerin çoğu zaman yanlış bilgi vermesi nedeniyle bu tür define yerleri ipuçları yanlış çıkabilmektedir.

Definelerde bulunan cinler çoğu zaman kötü niyetli ve kafir cinlerdir. Bu nedenle büyülü veya tılsımlı definlerde abdestli gitmekte ve bolca Nas – Felak surelerini okumakta fayda vardır.

Bazı define ustaları gömü çıkarmaya giderken yanlarında okuyucu adını verdikleri imanı dini bütün birisini götürürler ve define çıkarma işlemi boyunca ona Ayetel Kürsi, Nas ve Felak gibi sureler okuturlardı.

Günümüzde bizler maneviyatımızı da kaybetmenin etkisiyle bu tür şeylere inanmak istemiyoruz ve tedbirsiz davranıyoruz. Cinlerin koruduğu defineleri bilemeyeceğimiz için en iyisi baştan tedbirli davranmaktır.

Yorumlar

 1. turgay dedi ki:

  Var çetin kardeş tel ver görüşelim yalnız zaman kısıtlı olacak bu zaman içinde kazıp alabilir misiniz.bir ikincisi diyelim ki aldınız is paylaşıma geldi mi karar değişir iyi düşün????

 2. men dedi ki:

  Selam arkadaşlar.Cin lerin para gömüleri koruduguna inanan arkadaşlar. Size bir sorum olacak eski dönemlerde buralardan göçetmek zorunda kalan insanlar cinlerine kendilerini korutamamişlar geride biraktiklari mallarini nasil korutacaklar.. ?

 3. muzaffer kara dedi ki:

  ALLAH dilemedikce izin vermedikce insan oğluna hiçbir varlık zarar veremez…göç etmek zorunda kalan insanlar kazanımlarını yanlarında getiremiyecek kadar çok olunca , nasılsa geleceğiz düşüncesiyle gömmek zorunda kaldılar.bu bir mirastır.kim bulursa onundur .ama bizim devletimiz nerde niye nasıl neden buldunlarla insanlar malesef bu işleri gizli yapmaya çalışıyor… bu konudaki kanunların ACİLEN yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor…

 4. Gizemli kız dedi ki:

  Merhaba. Bu cinleri buradan hoca ile uzaklaştırdık diyelim. Bunlar o defineyi aldığımız için ilerde bize musallat olur mu. Yoksa define gidince onlarda ordan gider mi. Bilen varsa yazabilir mi

 5. alfanso dedi ki:

  omrunun sonuna kadar dert cile cekersin

 6. Kemal dedi ki:

  Anlayan bilen varsa bana mail atsın
  kemalaslan92@hotmail.com

 7. Mehtap dedi ki:

  Benim ablam ikidir yatak odasinda cüce cin gordugunu hatta nasil bisey oldugunu bile anlatiyor kisa boylu altin sarisi dişleri uzun kulakliydi dibine gelip bana güldu korkudan bayilmişim diyor gecen gecede gene ayni şekilde sis belirmiş bir sey ayagina çok sert vurmuş oda korkudan yorgani cekmiş enistem evde olmadigi için kalkamamiş yataktan korkudan gene öyle yorgani cekip uyumuş peki neden ablama geliyolar onun ne kaziyla işi olur ne baska seyle kendi halinde namazinda niyazinda biri anlam veremiyoruz bilgisi olan varmi