Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Dolar Yükselince Dedektör Satışları Düştü

Dolar Yükselince Dedektör Satışları Düştü

Doların 7 TL seviyelerine gelmesi dedektör satışlarını düşürdü. Dedektör fiyatlarının dolar kuruna endeksli olması; dedektör fiyatlarında %30 civarlarında artışa neden oldu.

Özellikle ithal dedektörlerde fiyatlarında ciddi artış olurken yerli üretici firmalar ise ihracatta patlama yaptı. Doların yüksek olması yabancı marka dedektörlerin fiyatlarını yükseltirken, dış ülkelerde Türk firmalarının ürettiği dedektörlerin bir anda en uygun fiyata alınabilecek en iyi dedektör konumuna getirdi.

Yapılan araştırmalarda Türk firmalarının daha ucuz işçi ve daha uygun fiyata aldıkları malzemelerle dedektörleri uygun fiyata üretebildiklerini kararına varıldı. Bu durum Yerli üretici firmaların ihracatının artmasına neden olurken ithal dedektör satışlarının ciddi şekilde düşmesine neden oldu.

  • Türkiyedeki bazı distribütörler sabit kur fırsatları ile satışlarını arttırmaya çalışırken Bazıları ise kampanyalar ile satış yapmaya çalıştı.

Corana virüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı kırsal kesimdeki vatandaşların dağlara çıkmasına neden oldu. Neredeyse her defineciye lazım hale gelen dedektörlerin fiyatları yüksek olması alımı zorlaştırdı.

Ekonomik olarak iyi durumda olmayan defineciler dedektörsüz dağlarda gezmek zorunda kaldıklarını, bu boş vakitte iyi kötü bişeyler bulma fırsatının yok olduğunun üzüntüsünü yaşadıklarını dile getirdiler.

Bundan 2 yıl önce doların 3.5 iken normal bir yüzey arama dedektör fiyatı 5.000 TL civarlarındaydı. Şu anda aynı marka dedektörün fiyatı 9.000 TL civarlarında. Neredeyse %100 artış olmuş. ekonominin iyi olmaması ve dedektör fiyatlarının bu şekilde yüksek olması definecileri dedektör alamaz hale getirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.