Lahit Mezar Fiyatları

Lahit Mezar Fiyatları; Definecilerin en çok merak ettiği lahit bulursam kaç paraya satarım, Fiyatlar neye göre belirleniyor kısaca anlatmaya çalışacağım.

Lahit fiyatları lahit-in işlemesi ve dönemine göre değişir, bulduğunuz bir lahit-in satış fiyatını düşürmemek için kesin ve net lahdi açmayın, açılan bir lahit-in fiyatı en az 4/1 düşer, içinde ne var ne yok  belki altın doludur gibi  düşüncelere kapılıp sakın açmaya kalkmayın, içi altın bile dolu olsa açılmayan bir lahit açılan bir lahitten her zaman daha değerlidir.

Açılmayan bir lahit-in ortalama fiyatı 10. Milyon dolar gibi rakamlarda dolaşırken açılan bir lahit-in içindeki eşyaları en fazla 1 milyon dolara satabilir, kalan boş lahit  belkide olduğu yerde bırakıp gidersiniz.

Açılmayan Lahit Neden Değerlidir;

Bir koleksiyon-er yada müzayede evlerindeki alıcılar henüz açılmamış lahite büyük ilgi duyarlar, burada önemli olan içinden ne çıktığı değil  açma duygusunu bizzat yaşamakla alakalıdır.  açılmamış bir lahit müzayede edildiğinde alan koleksiyon-er  diğer koleksiyon-er ve ünlü iş adamlarını bir araya toplayarak  görkemli bir şekilde lahit-in kurşunlarını usulüne uygun şekilde kırıp açarlar.  işte paranın gerçekten kazanıldığı an bu andır, koleksiyon-er bu lahiti 15 milyon dolara almıştır ama sergilediği ilk gün açma işlemi ona belkide 25 milyon dolar kazandıracaktır;  kısacası lahit kesinlikle açılmamalıdır açılan lahitlerin fiyatları  ciddi şekilde aşağı düşer.

Mermer Yapısı

lahitler önce mermer bloklar halinde çıkarılır deniz ve kara yoluyla farklı coğrafyalara ihraç edilirdi. Bulduğunuz lahit-in hangi ocaktan çıktığı bile fiyatı etkileyen unsurlardandır. örnek olarak en değerli mermer açık sarıya kaçan rengi ve kırmızı damarları olan mermer çeşiti olarak kabul edilir.  Yunanistan, Atina dünyanın her yerine lahit ihraç etmiş (pentelike marmaros) önemli mermer ocağıdır.

Ortalama Fiyatlar;

Fiyat vermek yukarıda belirttiğimiz gibi dönemi, mermerin kalitesi, üzerindeki figürler ve figürlerin kondisyonu ile doğrudan ilişkilidir. Yakın tarih Bizans dönemi sade tasarım sandık lahitler çok değerli değilken Helenistik dönemin bitişi genç roma döneminde ortaya çıkmış işlemeli bir Girlandlı  lahit bunun 20 katı daha değerli olabilir.

Burada anlamamız gereken fiyatları etkileyen temel unsur lahitlerin çeşitleri, tarihi ve mermer kalitesi ile alakalıdır, Yarım İşlenmiş Lahitler, Sütunlu Lahitler, Frizli Lahitler,  Girlandlı Lahitler, Kline lahitler, Tabula Ansatalı Lahitler, Klazomenai Lahitler,  Yivli Lahitler , Sandık Lahitler, gibi bir çok lahit çeşidi bulunmaktadır. Bulduğunuz bir lahit-in hangi guruba ait olduğunu bilmez iseniz ortalama fiyatı  bilmenizde söz konusu değildir.

En Değerli Lahit Kilise Lihitleridir

Kilise mahzenlerinden çıkacak lahitler en değerli lahitlerdir, Çünkü bu lahitte kutsal yağ vardır, lahitin içi altın dolu olsada açmayın, kutsal yağ altınlardan daha değerlidir. Hristiyanlarda kutsal yağ sürme inanışı vardır, kutsal yağ ile vatviz edilen kişi kutsal ruha sahip olur, H.z. İsa’nın ölümüne ve dirilişine ortak olur, ayrıca mesihin kahinliğinden pay alır. herkes ona saygı gösterir. tabi bunlar Hristiyan inançlarıyla alakalıdır. Bu sebepten dolayı kilisede bulunan lahitler tüm lahit guruplarından farklıdır.

Şimdi sizlere lahit çeşitleri örnek resimler atalım, buna göre farkı ve fiyatı sizlerde aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz.

lahit mezar, Girlandlı Lahitler

1- Girlandlı Lahitler; Üst resimde gördüğünüz gibi bol işlemeli bu lahitler Helenistik dönemin bitişiyle genç Roma döneminde ortaya çıkmış Lahit türüdür. Değerlidir.

lahit mezar, sandık lahit

2- Sandık Lahitler; Bu lahitlerin açılmamış olanını bulmak kolay değildir tıpkı sandık şeklinde tasarlanan lahit türüdür.

lahit mezar, Frizli Lahitler;

3- Frizli Lahitler; Bunlar en fazla kullanılan gruplardandır. Yivler, sütunlar, uçan yada ayakta duran  Tanrıçalar ilk defa ortaya çıkmıştır.  en değerli lahitlerin başında gelir.

Lahit Mezar Fiyatları

4- Yivli Lahit; Diğerlerine göre daha basit lahit türüdür bu basitlik fiyatlarada yansımaktadır bunun en sade olanları  en değersiz olanlarıdır.

Umarım anlatabilmişimdir, okuduğunuz için tşk eder başka bir makalede görüşmek dileğiyle esen kalın. Define Sohbeti MendereS

Not: Yazılanlar define sohbetlerinden alıntıdır, kesin bilgi değildir. doğruluğu tartışılır.

Etiketler:

Yorumlar

 1. tosuncan dedi ki:

  Bu zenginler ne ahmakmiş sırf heycan olsun diye 10 milyon dolar veriyor bu zekayla o parayi nasıl kazanmış sığırlar

 2. Ramazan dedi ki:

  Bir yerde bir magaranin icinde kayanin ustunde sapkali ve uzun kulakli bir adam resmi kayaya cizilmis ve arkami yasladigimda davul sesine benzer bir ses geliyo ve kucuk birde delik var adamin alninda sizce bu nedir

  1. Ferhat dedi ki:

   Aradığın cevabı buldun mu

 3. Sınan dedi ki:

  Slm gogh elinizde önemli olan ne var görme şansim varmi watsaptanda olsa yardimci olurum

 4. Muammer dedi ki:

  Lahitlerle ilgilenen Madeni Para değerlerini bilen yurt içi veya dışında bulanan her ne ise değerinde alabilen tanışı olan sağlam cihazları olan telefondan yönlendirme yapabilecek olan arkadaşlar boş insanlar aramasın vakit kaybı olmasın çok konuşan yalan konusur işinin ekli işaretten anlayan cihazı olan çevresi sağlam olan ulaşsın bana Face

 5. Muammer dedi ki:

  Bu arada Açılmamış lahitler gaz değeri felan yalan işler Bizde neyin ne olduğunu biliyoruz Yok Gençleştiriyor bu gaz yok nükleer yapılıyor bunlar yalan şeyler efendiler kanmayın bu kulaktan duyduğunuz laflara

  1. mrt dedi ki:

   muammer ulas bana yardımcı olurum

 6. Muzaffer dedi ki:

  Slm. Bir tepenin. Üstünde. Büyük taşın üzerine yuvarlak büyük. Bir oyma var ve hemen onun. Bı 15 adım. Arkasında. İse. Mezar taşı gibi. Görünen taşın üstündeyse. Kare oyma var. Bunun anlamı nedir. Yardımcı. Olursanız

 7. S . Yesil dedi ki:

  M k kaya guncelmi goruselim

 8. Sinan dedi ki:

  Arkadaşlar bana gercekten güvenilir güçlü bir alıcı lazım 2 lahit mezar 1 İncil bircokta altın var görüntü alabilir watsap 0541863 beni arasın

  1. Hakan dedi ki:

   Bana ulaşsana 530970

  2. Ramazan dedi ki:

   Slm buldunmu?

  3. Anonim dedi ki:

   Selam malzeme duruyor mu

  4. Edanur dedi ki:

   Selam elinizdeki malzemeler duruyor mu

 9. Tolga dedi ki:

  Roma donemine ait lahit mezari buldum 1 hafta oluyor ve acilmamis alici ariyorum

 10. Mehmet dedi ki:

  Arkadaslar elimizde lahit tarlasi var ciddi alici nasil buluruz
  0546 464

  1. Murat dedi ki:

   Mehmet bey 29 eylul tarihli yorum sahibi
   iletisim kurarmisiniz benimle.

  2. Edanur dedi ki:

   Mehmet bey malzemeler duruyor mu

 11. Ahmet dedi ki:

  Bana ulas sinan kardes 0536529

 12. Anonim dedi ki:

  Ağrı dağı mevkilerinde ermni klsesi var ve yaninda bolca işaret ve mezarlar var elinde guzel makine ve tılsımında anliyan kişiler bana ulaşabilir 0542 830

 13. Adem dedi ki:

  Her türlü eserlerinin değerinde alınır ve satılır bohenys actual müzayede evi resmi katılımı ile

  1. Remzi dedi ki:

   Slm kraliçe mezarı ve zannediyorsam kral meezarının yeeini buldum yardımcı olurmusun..ayrıca aynı yerde 3 mezar işareti var kaya mezarı

Yorum Yaz