Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Konum Atarak Define Bulma

Cep telefonunuzla konum atarak define bulunmaz, sadece bulunduğunuz yerin koordinatlarını belirlemiş olursunuz. Koordinatları kaydettikten sonra hangi programları kullanarak nasıl bi çalışma yapacaksınız artık başlayabilirsiniz. Unutmayın koordinat belirlemek yer altındaki her hangi bi nesnenin varlığı hakkında bilgi vermez.

Yer altında ne var ne yok bunu bilmenin tek yolu jeofizik yöntemlerinden birini kullanmaktır. önce yer altına sinyal gönderip, bu sinyali aldıktan sonra gerekli incelemeyi yapmalısınız. Mesela sismik, manyetometre, gladyometre, gpr gibi çeşitli sinyal göndericiler kullanılarak bunlar yapılabilir.

Uydudan define yeri tespit edilip edilmediği henüz belli değil. Uydular uyduya gönderilirken içlerine sismik tarama ekleyip eklemediklerini henüz bilmiyoruz. Ekleseler bile bunu söylemezler. Şöyle bişey var sismik teknolojisi acaba uydudan gönderilen sinyal ile sağlıklı bi yer altı taraması yapabilirmi. Teknoloji çok ilerledi; olabilir diyoruz ama henüz olmuş bir örneğimiz yok.

Uydudan Define Bulma

Uydudan define bulma işi şu şekilde yapılıyor, önce google earth veya nasa gibi uydu görüntüleme teknikleri ile arkeolojik alanlar tespit ediyorsunuz. 2. adımda surfer yada OpendTect tipi programlarla bu görüntüleri netleştiriyorsunuz. Sonrasında buralara gönderilen insansız hava araçları yada dronlar ile yer altına gönderilen sinyaller ile orada ne var ne yok bulunabiliyor. İsterseniz elinizdeki cihazlarla bakabilirsiniz.

Yani bi şekilde yerin altına sismik manyetometre benzeri sinyal göndereceksin. Sonrada bu sinyali toplayıp işleyeceksin. Konum atmayla yada google earthdan bakmayla define aranmaz. Arasanız dahi boşa ararsınız bulmanız mümkün değildir.

İnternette koordinat isteyerek define yeri tespit ettiğini söyleyenler var, yaptıkları çalışmaları inceledim gerçekten bilime dayalı bişey göremedim. Hatta külli yalanmı acaba diye düşünmeden edemedim.

Yer Öğrenme Taktikleri

Yer öğrenme taktiği nedir şimdi ondan bahsedelim. Eskiden köylere bilir kişi gelirdi. bizde makine var işareti göster defineyi bulalım vs. gibi yer öğrenmek için çeşitli yöntemlere başvururlardı. şimdiki teknoloji konum atarak yada koordinat vererek bu işi yapmamıza olanak veriyor.

Yani elinizdeki yeri öğrenmek isteyenler köyünüze gelip daha sonra araziye çıkmak için kilometrelerce yok yürümesine gerek kalmıyor. Uydudan bakalım yalanıyla İnternet üzerinde koordinatları istiyor yerini bu şekilde kolayca öğrenmiş oluyor. Yada siz bölgedeyseniz konum at deyip bu konum üzerinden koordinatları kendisi bulup yeri kolayca öğrenebiliyor.

Konum Atarak Define bulma

Yeraltı Görüntüleme Teknolojisi Tam Gelişmedi

Burada asıl bilinmesi gereken şudur. Yer altını görüntüleyen cihazlar henüz tam olarak gelişmemişken bu teknoloji nasıl oluyorda birden uydudan bulmaya başlıyor.

bugün en iyi yeraltı görüntüleme teknolojilerinin fiyatları 600 bin tl civarlarındadır. Onlar bile bir yığın zahmetle çekim yapar ve hiç bi şekilde yerin altında şu var diye kesin görüntü veremez. Teknoloji buradayken birden bire nasıl oluyorda uydudan bulmaya başlıyor. yok arkadaşlar bunlara inanmayın.

Yorumlar

  1. İbrahim dedi ki:

    define

  2. İbrahim dedi ki:

    define bulmak

  3. Anonim dedi ki:

    delikli kayalar nedir