Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Nal Define İşareti

Nal Define İşareti

Çivili nal. Nal üzerinde çivi varsa çiviler 2 türlüdür biri çingene çivisi diğeri çarmıhın çivisidir. Çingene çivisi parayı temsil ederken çarmıhın çivisi mezarı olduğunu anlatır. Nal üzerinde çingene çizisi varsa burada birde küçük mağara vardır. Mağaranın kapısından girdiğinizde tıpkı nalda olduğu gibi kapı altında kurşunla çakılı 6 adet çingene çivisi görürsünüz. Bu mağaraya 4 basamakla girilir meblağ tamamı bu mağarada olup meblağ toplamı 3 katırdır.

Çarmıhın çivisi varsa burada birde yaşlı ağaç vardır bu ağaçtaki çivi sayısı mezar sayısını vermektedir; Dikkat edin buradaki tüm mezarlar yük mezarı olup hepsi yeminlidir.

Nal ve ok

Nalın yanında işareti varsa ilerde köşeye doğru bir taş dikilidir. Para bu taşın altında olu mal toplamı 100 okka dır. Bu taş başka bir delikli taş ile nişanlıdır, dikkat edin buradaki nal tek nal olmalıdır. 2 ve üzeri nal işaretlerinde bu sistem işlemez.

Haç ve nal 

Nalın olduğu kayada birde haç varsa dikkat burada mağara vardır. Bu mağaranın iki yerde parası olup Mağara ileride ikiye ayrılır; sağ tarafa açılan dar bir mahzen yolu vardır. Dikkat edin bu dar geçitten düz giremezsiniz. Ya sırt üstü yatıp geçilir yada yan verip önce bir omuz sokularak girilebilir. Paralar mahzenin içinde yığın halindedir.

Diğer Tecrübe: Nal işareti kesin define işaretidir. Eşkıyalar tarafından-da kullanılmıştır, antik yunan çağında orta gelir düzeyindeki insanların sakladıkları parayı temsil eder. Genelde 1 kese kadardır çok fazla derin değildir. Nal sizi çok fazla ilerilere göndermez bulunduğu geniş alan araştırma yapmanız için uygun alandır. Başka tepelere yada dere karşısı gibi uzak mesafelere yönelmeyiz.

Nal işareti antik dönem insanları tarafından kullanılsa’da en çok Ermeni halkı tarafından kullanılan bir işarettir. Ermeniler bu işareti kullanırken kesinlikle işaretin hemen yanına defineyi gömmemişlerdir.

– Nal atın ayağına çakılan bir materyal olduğundan atın geçtiği güzergahta bir mühür anlamı taşır. Bu işaretten en az iki adet bulunmalıdır.

– Nalın şekli Yunan Alfabesinde Omega adlı harfi çağrıştırır. Ayrıca birçok simyacı tarafından altın simgesi olarak kullanılagelmiştir. Bundan dolayı nallarda çivi de aramak ve nalları omega veya mağara girişi işareti ile karıştırmamak gerekir.

– Nal işareti ile Ay’ı da karıştırmamak lazım. Gerçek nal sembolünde küçük bir nal işareti daha aranmalı. Ve bulunduktan sonra yakın çevresinde dar bir mağara girişi aranmalıdır. Büyük bir ihtimalle define bu mağarada gizlidir. Ancak küçük nalın açık ağzı yönünde girişin aranması kolaylık sağlayabilir diye biliniyor.

Başka bir görüş: Bu işaret de çok ender bulunan bir işarettir. Öncelikle üzerinde çivi olup olmadığına dikkat et. Çivi varsa çoğunlukla 6 çivili yada 12 çivili olurlar. Buradaki çivilerin her biri o hazinenin miktarını belirtmektedir. Örneğin 6 çivili nal 60 kilogram hazineyi ifade eder. Anlamı ise; bu işaret iki kısımdan oluşur.

Büyük at nalı ve küçük tay ayağı

Büyük at nalı işaretinin 10 metre çevresinde bir taşın üzerinde tay ayağının resmi mutlaka olmalı. Tay ayağını bulduktan sonra bulunduğu kayanın altına bak. Yaklaşık 80 cm de bu işaretin hazinesine ulaşırsınız. Hepsi altın paradır. Bir de büyük nalın bulunduğu kaya ya müjde dediğimiz birkaç tane altın para vardır. Bunun yeri de büyük at nalın işaretinin tam ortasıdır. Zaten orada küçük bir kabartma vardır.

Nal yatay kayadaysa yakında birde küçük nal aranır. Küçük nala yakın arama yapın buradan bir müjde alısınız. Burada bir akarsu ve eski köprü varsa karşıya geçmeyiz çünkü para karşıya geçmemiştir. Katır inadı lafı buradan gelir 7 katır para köprüden geçmeyip bu tarafa gömülmüştür. Burada bir büyük birde küçük nal olur.

Eşkiya Belgeleri Nal

Dikili taşlı bir yer olmalı, Taşın altında oyma bir delik sağında nal resimleri görürsünüz. Bu taşı kaldırıp bakın. Nalların yönünde sağ tarafı izleyerek daha da ileride sol yolu görmezden gelin. Sağ tarafı kısa bir süre takip edin. Burada 4 adet ufak odalar vardır, bir odayı tamamen kapalıdır. Soldaki iki odayı kısmen doludur. Yol boyunca sağ ve sol taraflarda beyaz ve sandık biçiminde taşlar vardır. Ve sağ yandaki taşların bir kısmında istavroz resimleri vardır. Horasanlıdır. Her birinde biner adet karışık altın olup toplamı 3 tanedir.. Aynı zamanda klavuz taşlarım vardır, uçları kırıktır.

Yorumlar

 1. Hüseyin dedi ki:

  İyi günler hocam bizim yerimizde iki tane ayak biri küçük biri büyük ve aynı yerde çivisiz at nalı var yerimiz yamaç ta olup nasıl ilerleyeceğimizi bilemedik iftabata gecebilirmiyiz 0533092

 2. Apollon dedi ki:

  nal parası iyidir saf paradır çok olmaz ama bi adama yeter bir bakraç kadardır bazen küçük küp kadardır bir kesede olur elinde dedektör varsa kolay alırsın çokta derin olmaz bu namussuz.

 3. Anonim dedi ki:

  meraba hocam benimkòyümde biri büyük biri ufak at nalıvar fakat büyükte 6 adet çivi deliyi var küçük nalda yok bu düzlük bir alanda çok gelenler oldu bulunamadı bizi yönlendirirseniz iyi olur

 4. Hüseyin dedi ki:

  Resim atarsanız yardımcı olcam,yarımsaate para kesin

 5. Anonim dedi ki:

  Yassı bir kayada iki tane nal işareti var biri büyük diğeri küçük biri at nalı işareti digeri tay işareti nallarda çivi yok aralarındaki mesafe 4 karış yardımcı olurmusunuz

 6. Anonim dedi ki:

  Altinda kardes

 7. Ramoend dedi ki:

  Hocam iyi geceler at nalı bulduk lakin ne yapacağımızı bilmiyoruz

 8. Kuzen dedi ki:

  Ben yerlesim yerinden uzakta bir kayaninbiri biyuk biri kucuk ve ufak birsuru sembol ve rakamlar var kaya giris gibi gozukuyor resim atabilirim

 9. Anonim dedi ki:

  Merhaba abi ben buldum at nalı ve bunu hocaya baktırdım ve bana dedi ki ona resim attım ve attığım yerlere resimlerle istihare ye yatsın dedi ve yattım güzel de gördüm rüyamda hocanın bana resimleri attığı yere gittim sana yazılmış ora dedi ve gittin ama tek başıma yapacağım iş değildi bende güvendiğim arkadaş ekip var cihazla nokta atışı yapıp alacağız birde çubuklarla mağara girisinide buldum

 10. Yunus dedi ki:

  Hocam dere içinde buyuk Bi kaya oyularak göl yapılmış kayanın kenarında 2 adet çivisiz at nalı 2 adet kova genişliğinde oyuk var Birtane de küçük oyuk o oyuğa çizilmiş ince yarık Bi çizgi var nasıl Bi sonuç olabilir hocam saygılar