Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Define Kazı İzin Maliyeti 2020

Geçen kazı izni almış bir defineciyle yaptığım konuşmada ne kadara mal oldu diye sordum. 15.000 civarlarında bir rakam söyleyince şaşırdım. Biz yakın zamana kadar 4-5 bin TL ile bu ruhsatı çıkaran arkadaşlar tanıyoruz dedim. Maalesef prosedürlerde biraz değişiklik olmuş şimdi kazı izni çıkaracak defineci 15 binden aşağı cebine koymadan bu işe bulaşmasın dedi.

Bu rakam kazı ruhsatı çıkarıncaya kadar giden paradır. Ruhsat çıktıktan sonra kazı süresinde müze görevlisinin ve diğer jandarma ekiplerine ödenecek miktar belli değildi. Bunlar kazı kaç gün sürerse ona paralel olarak para alacaklar. Bunun için ne kadar gider diye tahmini bi rakam vermek gerekirse örnek kazı 20 gün sürerse 5.000 TL daha gideceğini söyleyebiliriz. Toplam 20.000 TL harcandığını söyleyebiliriz.

  • Bakın burada şöyle bi farklılık daha var. Her bölgenin müze görevlileri aynı olmayabilir, kimisi zorluk çıkarmadan ruhsatınızı verir kimisi zorluk çıkarabilir. Eğer kazı ruhsatı çıkaracağınız yer sit alanına yakınsa birde tarihi değeri varsa burada biraz zorlanabilirsiniz. Eğer sit alanına uzak, sorun teşkil etmeyecek uzaklıkta ise burada zorluk çıkmaz git kaz kardeşim dercesine işiniz biraz daha kolaylaşır.

Yine başka bir kazı ruhsatı çıkaran başka bir defineciyle yaptığım söyleşide, Maliyeti sorduğumda cevap vermekten kaçındı. Daha sonra edindiğimiz bilgilere göre defineci Kore gazisi olduğu için sanırım müze para almamış yada cüzi bi ücret almış.

Definecilere tavsiyemiz kazı ruhsatı çıkarmadan önce bir yerde define olduğundan kesin emin olması gerekir. Hikayelere dayalı define arayan çok, Hikayelere dayalı kazı ruhsatı çıkaranda var. Hikayelere dayalı kazı ruhsatı çıkarma zaman ve para kaybından başka bişey değildir. En güzel definecilik bir yerde define olduğundan emin olup yasal yollardan yürümektir. Bu süreci bir belgesel haline getirebilirsiniz.

Kazı ruhsatı çıkarmadan önce şüpheli yere iyi bir dedektörle bakmanız işinizi kolaylaştırır. Dedektörler normalde sıkıntılı gibi görünsede dar alanda defalarca yapılan testlerin çok büyük katkısı olur.

Yorumlar

  1. Emir dedi ki:

    + olarak bir de kazı için de maliyet gerekmeyecek mi ? İş makinesi vs.