Define İşaretleriEşkiya BelgeleriErmeni Gömüleri
 

Anlı Kesik Kaya, Halkalı Kaya

Alnı kesik kayanın cephe kısmı yani kovuğun arkasında bir hakla çakılıdır. Daha ilerde Arnavut kaldırımı döşenmiş Bağdat yoluna ulaşılır. Bu yolu arkamıza alır ince bir dereden karşıya geçmeliyiz. Ve hafif meyilli bir yokuşu tırmanırız. Yolun sağında eski bir harabelik görünür. Burası bizim için önemlidir çünkü burada adamlarıma ait pek çok işaret vardır.

Aynıo bölgede muazzam büyük bir kaya vardır, Bu kaya mutlaka dikkatinizi çekecektir çünkü kayanın yarısı düz biçimde kırıktır, ve bu kayada tek bir istavroz mevcuttur. Bu kayanın hemen sağ tarafından bir su gelir dönemeci alırken batar yok olur. Aynı kayanın hemen solunda ise 3-7 kişinin sığabileceği bir kovuk görünüz. Kovuğun solunda ve içinde kabartma olarak bir tosbağa resmi vardır. Bu kovuğun altını oyarak mahzen yaptık. Bu mahzen bizim için önemliydi çünkü çok sayıda heybe dolusu altını buraya koydurdum. Ve 17 kişi ile burasını kapattırdım.

Kovuğun içinde ve solunda kabartma bir tosbağa resmi vardır ama göremezsiniz. Ben bu sırada sakin ve keyif içinde kendime has bir kroki çizdim. Kalıptan çıkan halkayı teslim ederek oyuğun karşısına geçtim. Hava kararmış yağmur nerede ise yağmak üzereydi. Muazzam kanaranın cephe kısmını işaret ederek halkayı oraya çaktırdım. Benim ölçüm zirveden iple altı metre gelir. Eğer gelmezse 18 arşın noksan olabilir. Çünkü bu kaya halkalı kayadır.

Bağdat Yolu

Daha ilerde Arnavut kaldırımı döşenmiş Bağdat yolunu görürüz, bu yolu arkamıza alarak ona paralel olan ince bir dereden karşıya geçtik. Sonra hafif meyilli bir yokuşu tırmandık; o sırada yağmur hızla yağmaya başladı. Bizde yolun sağında eski bir harabeliğe sığındık. (berlamuti harabeliği ) Bu konakladığımız yer Bizanslardan intikal etmektedir. Bir gece orada konakladık. Adamlarımın can sıkıntısından olmalıki pek çok nişanlar yapmışlar. Bazı yerlere kendi paralarından yerleştirmişlerdir. Bunların her biri adamlarımın kendilerine ait olup yerlerini kayıtlarıma almadım. Yalnız kafası çalışan her şahsın keski çekiçle bu paraları arının çiçekten bal toplar gibi toplayabilir.

Sabah gün pırıl pırıl berlamuti harabelerinden erken saatlerde ayrıldık, önden ilerleyerek bir kayalığa tırmandım burada kalıptan çıkma bir oturak taşı gördüm. Üzerine oturupta baktığımda halkalı kayaya çaktığım halkalar buradan gözlük şeklinde görünüyordu. Aşağı indim ve tekrar halkalı kayaya geldik. Bu sefer sağ tarafta dar bir boğazda bir çeşme gördük buda Konstantin yapımı suyu ayakta rahatlıkla içilebilir. Oluğu taş bu taşta da bir istavroz vardır bu çeşmeyi sabit nişan alarak karşıdaki sırta geçtik.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.