Definecilik Define İşaretleri Kayada oyma Antik paralar Maden yatakları Dedektör
 dedektör burada

3 Metre Çeken Dedektörler

Dedektörler,  sdc 2300 metal detector

Pulse diye adlandırdığımız derin arama dedektörler-i en fazla 3 metre çeker; daha fazlasını beklemeyin. 3 metre çekmesi içinde mevcut metalin büyük olması gerekir. Örnek olarak litrelik pet şişe kadar olmalıdır. Daha küçük olanlarda bu oran 2,5 metrelere iner, biraz daha küçülürse 1 metrelere kadar düşer. Metal para büyüklüğünde ise pulse dedektörlerin bunu görmesi zorlaşır; bazen görmeyebilir.

Dedektörlerin metali görmesi için gönderdiği sinyal metale çarpıp geri dönmesi gereklidir. Metal küçük olunca çarpma ve dönme zorlaşır; bu durumda dedektör sinyal alamaz. Bunlar derin arama dedektörleri içindir. yüzey arama dedektörlerinde bu sıkıntı yoktur; onlar toplu iğneyi bile bulabilir; onlarında kusuru 40 cm geçmez.

Biz dedektörleri 3 kategoriye ayırıyoruz, yüzey arama bunun adı vlf dedektör. Derin arama bunun adı pulse dedektör. Birde radar var, gpr yer altı radarları. manyometre, gradyometre vs bir çok radar çeşidi vardır, kimisi sinyali gönderip geri toplar, kimisi sinyali gönderir oradaki yoğunluğu ölçer, hepsinin çalışma mantığı farklıdır. Definecilerin en çok verim aldığı gpr yer altı radarlarıdır.

Eğer acemi bir kullanıcıysanız pulse dedektör önermeyiz. pulse dedektörler çok has-sazdır. topraktaki bulaşık metallere bile sinyal üretir. gerçek sinyal ile sahte sinyal arasındaki farkları anlamanız zaman alır. bu süreçte gereksiz kazılar yaparak zaman kaybı yaşarsınız.

Burada şu notuda atalım: pulse dedektörleri en iyi üreten ülke almanyadır. pulse dediğin zaman alman markası olmasına dikkat edin. Çünkü pulse almanların işidir. lorenz, tero vido, black hawk bunlar en iyi pi sistemli derin arama dedektörüdür. Bunun dışında minelab sdc 2300 bunada göz atın; bu yukarıdakiler kadar olmasada yinede iyidir, zaten fiyat farkı kalite farkını ortaya koyar. Şöyle bişey var minelab sdc 2300 3 metre çekmez bunu uyutun; ortalama 2 metre civarlarındadır.

3 Metre Çeken En İyi Dedektör

3 metre çeken dedektörler arasında en kullanışlı olanları kuşkusuz alman markası tero vido gelir. Firmayı ve mühendisleri tek tek inceledim, toprağın özünde olan metalik parçalardan en az etkilenen dedektördür. diğer derin arama dedektörlerinde çokça sahte sinyal duyarsınız; bunda öyle bişey yok, varsada çok az. şu an sahte sinyali minimize eden tek firmadır.

Şunuda yazmak istiyorum, yazdıklarım tavsiye değil genel tecrübedir. ortalıkta dolaşan 8-12 bin tl lik dedektörlerden verim almak çok zordur. pulse alacak defineci en az 15 bini gözden çıkarmalıdır; işini görecek bir pulse istiyorsa 30 bin denilebilir.

Bu işe bu kadar bütçe ayıran birinin kaçak yollarla define araması çok yanlış olur. Bu kadar para verip yasal olmayan yollarla arazide dolaşması 2 defa yanlış olur. prosedürlere uyun; yer tespiti için biyere para vermeniz gerekmez. Ruhsat çıkarmadan önce yer tespiti yapacağınızı söyleyin. Yeri tespit etmeden ruhsat çıkartmaya kalkmayın, buda hata olur.

Aldığınız dedektörün kullanım kılavuzunu 2-3 defa okuyun. Öncelik elinizdeki cihaza hükmede-bilmektir, Cihazın mümkünse türkçe menülü olanını seçin, menüler Türkçe olursa kullanımı kolaylaşır. Bunu başardığınız an işe 1 adım önce başladınız demektir.

tero vide pi metal dedektor
Yorumlar
  1. Nurullahcelebi dedi ki:

    Dedektörler hakında bilgi almak istiyorummm nasıl yardımcı olursunuz kolay gelsin iyi çalışmalar birde nasilbir dedektör almaliyim